Strona główna » Nebulizacja – nowoczesna metoda podawania leków

Nebulizacja – nowoczesna metoda podawania leków

przez PewnaPani
0 komentarz

Podawanie leków dzieciom to nie lada wyzwanie! Dzieci często kapryszą, są niespokojne
i odmawiają przyjmowania zaleconych przez doktora leków. Jest to problem wielu rodziców. Dotyczy on zarówno dzieci chorych przewlekle, jak i dzieci borykających się z sezonowymi infekcjami dróg oddechowych.

Rodzice często zastanawiają się czy istnieje prosta, a jednocześnie skuteczna metoda podawania leków, która nie budzi oporów dziecka. Odpowiedzią może okazać się nebulizacja. Jest to metoda podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu znalazła zastosowanie w leczeniu zarówno ostrych, jak i przewlekłych chorób układu oddechowego. Jest to metoda nieinwazyjna, w pełni bezbolesna i  przyjazna dla dziecka. Kiedyś nebulizacja przeprowadzana była jedynie w warunkach szpitalnych, obecnie na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia do użytku domowego.

Dlaczego jest taka wyjątkowa?

Powodów takiego stwierdzenia jest przynajmniej kilka. Nebulizacja to metoda terapeutyczna, dzięki której podajemy lek bezpośrednio do miejsca gdzie jest on potrzebny. Zwiększa to szybkość działania leków i ich skuteczność oraz zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Co więcej nebulizacja to jedyna forma aerozoloterapii, czyli leczenia lekiem w postaci aerozolu, który nie wymaga synchronizacji oddechu z pracą inhalatora. Jest to niezwykle ważna cecha, umożliwiająca zastosowanie nebulizacji nawet u małych dzieci, a także u dorosłych niewspółpracujących. Zalety nebulizacji tłumaczą jej renesans w ostatnich latach.

Metoda nowoczesna, ale z tradycjami

Już w starożytności dostrzeżono dobroczynne działanie wdychania oparów gotujących się ziół, co stanowiło niejako pierwowzór dzisiejszej nebulizacji. Przez lata metoda ta była udoskonalana, a dynamiczny rozwój technologiczny w ostatnich latach spowodował, że obecnie dysponujemy inhalatorami o bardzo dobrych parametrach wytwarzania aerozolu oraz o wielu udogodnieniach dla pacjentów. Opis dostępnych funkcji oraz porady, jak dobrać odpowiedni inhalator można odnaleźć na portalu internetowym poświęconym nebulizacji:  http://inhalujdziecko.pl/index.html.

Nie taki diabeł straszny!

Na pierwszy rzut oka inhalator może wyglądać na skomplikowane w obsłudze urządzenie. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne inhalatory to urządzenia, które oprócz rozbijania leku na małe cząstki tak, aby lek dotarł do najdalszych zakamarków dróg oddechowych, dbają również o komfort wykonania zabiegu.  Obecnie znane inhalatory są proste w montażu i obsłudze – większość jest uruchamiana jednym przyciskiem.

"Inhalator
Ponadto są to urządzenia ciche, co umożliwia dziecku lub dorosłemu pacjentowi relaks podczas trwania zabiegu. Znacząco też zmniejszyły się ich rozmiary, co ułatwia codzienne korzystanie z urządzenia oraz, w razie potrzeby, jego transport. Warto też zwrócić uwagę, że najbardziej przyjazne pacjentom i ich rodzinom nebulizatory są łatwe w konserwacji po wykonanym zabiegu. Instrukcję   jak prawidłowo przeprowadzić zabieg nebulizacji zamieszczono na portalu http://inhalujdziecko.pl/index.html.

Czy jest to metoda dla wszystkich?

Warto zapytać swojego lekarza rodzinnego czy w przypadku konkretnego pacjenta nebulizacja znajdzie zastosowanie. Nebulizacja jest z powodzeniem stosowana u dzieci i dorosłych z  infekcjami dróg oddechowych, szczególnie w przypadku ich częstego nawracania, oraz w przypadku chorób przewlekłych układu oddechowego, takich jak na przykład astma. Lekarz ustali jak powinien wyglądać schemat dawkowania leków podawanych w nebulizacji oraz  wypisze receptę na potrzebny do zabiegu lek. Należy pamiętać, że nie wszystkie leki nadają się do stosowania w inhalatorze. Odpowiedni lek dobierze nam lekarz.

Jaki sprzęt wybrać?

Inhalator to urządzenie niezbędne do przeprowadzenia nebulizacji. Przed jego wyborem należy zastanowić się jakie parametry powinno mieć urządzenie, aby jak najbardziej ułatwić nam wykonanie zabiegu. Kilka podpowiedzi na jakie parametry warto zwrócić uwagę znajdziemy na stronie http://inhalujdziecko.pl/index.html w zakładce „Nasze inhalatory”. Na stronie znajdują się również często gnębiące pacjentów pytania dotyczące zabiegu oraz numer telefonu infolinii, pod którym można uzyskać techniczne informacje dotyczące inhalatorów firmy Omron.
Dział Obsługi Klienta firmy Omron – bezpłatna infolinia –  800-800-170

 

Źródło: portal informacyjny dla rodziców inhalujdziecko.pl

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie