W dzisiejszych czasach metody antykoncepcyjne nie ograniczają się tylko do tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw. Wraz z rozwojem medycyny rozwija się również ginekologia.
Wybierając dla siebie metodę antykoncepcyjną, każda kobieta musi zwrócić uwagę na trzy najważniejsze rzeczy: jej skuteczność, wpływ na zdrowie oraz ostatnie, ale bynajmniej nie najmniej ważne – wpływ danej metody na płodność, bo przecież fakt, że teraz nie chcemy mieć dzieci, wcale nie musi oznaczać, że nie zdecydujemy się na nie w późniejszym czasie. Wiele kobiet stosując np. prezerwatywy nie myśli o tym, aby coś zmieniać. Dobrze jest jednak wiedzieć, że ich regularne stosowanie może wysuszać pochwę, a nawet naruszyć naszą odporność na infekcje. Dlatego prezerwatywy ważne są na przykład w przypadku seksu jednorazowego, przy którym ryzyko zakażenia różnymi infekcjami jest naprawdę wysokie.
Ważna jest porada lekarza
Pamiętajmy jednak, że przed zmianą metody antykoncepcyjnej lub nawet przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek trzeba zapisać się na wizytę do lekarza. Pani doktor Anna Kluz-Kowal, prowadząca swą praktykę w Białymstoku, w swojej ofercie oprócz różnych badań ginekologicznych, posiada również doradztwo w zakresie antykoncepcji. Nawet jeśli lekarz, do którego chcemy się wybrać, nie ma swojej strony internetowej lub nie posiada takiego doradztwa w swojej ofercie, możemy być pewne, iż prócz różnego rodzaju badań, zaoferuje nam również porady w tym zakresie – w końcu to tak naprawdę jedno z jego zadań. Decydując się na poradę lekarza w tej kwestii, pamiętajmy, że będzie on zadawał szereg różnych pytań. Po to, aby dopasować metodę jak najbardziej odpowiadającą nam i naszym oczekiwaniom.
Rodzaje antykoncepcji
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed wizytą u ginekologa dowiedzieć się więcej o różnych metodach antykoncepcji. Tak więc, prócz wspomnianych już prezerwatyw oraz tabletek antykoncepcyjnych, możemy zastosować chociażby naturalne metody zapobiegania ciąży. Wielu osobom kojarzą się one z przepisem na gromadkę dzieci, co znaczy, że opinie o tych sposobach nie są zbyt pochlebne. Tymczasem w dzisiejszych czasach na rynku dostępne są różnego rodzaju przyrządy, pomagające określić dni płodne i niepłodne (na przykład komputerki do badania cyklu). Są one bezpieczne dla zdrowia, a ich skuteczność wynosi nawet 99%. Ze środków hormonalnych, prócz dobrze znanych pigułek, mamy do wyboru jeszcze plastry, zastrzyki oraz implanty hormonalne. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, jednak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ważne jest ich regularne połykanie – zapominanie o tym powoduje spadek ich skuteczności. Istotne jest jednak, że przy stosowaniu hormonalnych środków powstaje duże ryzyko występowania skutków ubocznych, takich jak poważne osłabienie wątroby czy wzrost zagrożenia chorobą zakrzepową, a także suchość pochwy czy zapalenie pęcherza moczowego.
Jeśli nie wiemy, jaką metodę antykoncepcji wybrać, najlepiej jest poprosić o poradę zaufanego lekarza, na przykład panią doktor Annę Kluz-Kowal – mamy wtedy pewność, że metoda dopasowana jest indywidualnie do naszych potrzeb.