Strona główna » Odkurzacz do domu: jaki wybrać?

Odkurzacz do domu: jaki wybrać?

przez PewnaPani
0 komentarz

 

""

 

 

Jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów domowych jest odkurzacz. Kupując go, musimy jednak dokonać nie lada wyboru. Rodzajów odkurzaczy jest bowiem sporo. Zanim ruszymy do sklepu ze sprzętem domowym, musimy określić swoje potrzeby. Wybór odpowiedniego odkurzacza pozwoli nam na sprzątanie w szybszy i bardziej komfortowy sposób, mimo że sama czynność odkurzania generalnie do najprzyjemniejszych nie należy.

 

Odkurzacz workowy

 To inaczej nazywany odkurzacz tradycyjny. Podczas pracy zbiera on kurz do znajdującego się w środku worka – wymiennego papierowego (bądź wykonanego z włókniny) lub stałego tekstylnego. Po napełnieniu worek papierowy należy wyrzucić i zastąpić go nowym. Podczas wykonywania tej czynności nie mamy do czynienia z zawartością pojemnika. Kurz, nieczystości i roztocza są szczelnie zamknięte w środku. Worki tekstylne natomiast należy opróżniać regularnie. Jest to wersja bardziej oszczędna od toreb papierowych, ale też kłopotliwa dla np. alergików.

 

Odkurzacz bezworkowy

 To bardzo popularny typ odkurzacza ze względu na to, że nie trzeba pamiętać o wymianie worka. Odkurzacze bezworkowe zasysają kurz do specjalnego pojemnika, którego się nie wymienia, tylko regularnie czyści i myje. Docenią to alergicy i osoby cierpiące na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Zaletą bezworkowego odkurzacza (np. Rowenta) jest także niezmienna moc zasysania niezależnie od stopnia zapełnienia się pojemnika. Rodzaj bezworkowy jest droższy od odkurzacza tradycyjnego. Nie warto jednak na nim oszczędzać. W tanich modelach mogą występować problemy podczas pracy. Do tego, decydując się na wersję bezworkową eliminujemy wydatki na wymienne pojemniki. Stąd, eksploatacja tego odkurzacza jest sporo tańsza. Wśród modeli warto podkreślić takie, które dzięki unikalnej konstrukcji pozwalają na bezgłośną pracę sprzętu. Cichy odkurzacz w domu docenią rodzice małych dzieci.

 

Odkurzacz z filtrem wodnym

 Te odkurzacze mogą sprzątać na sucho i na mokro. Wyróżniamy odkurzacz piorący i odkurzacz parowy. Piorący nie tylko zbiera kurz i suche zanieczyszczenia, ale również posiada funkcję prania dywanów i wykładzin, czyszczenia tapicerek oraz zbierania rozlanej wody. Niektóre modele pozwalają nawet na umycie okien i luster. Niestety, dość często ten sprzęt jest gabarytowy i nieporęczny. Z kolei, odkurzacz parowy działa w ten sposób, że kieruję strumień pary na czyszczoną powierzchnię. Rozpuszcza zanieczyszczenia, usuwa roztocza, likwiduje zarodki pleśni i usuwa alergeny w postaci kurzu. A następnie zasysa parę z powrotem. Co ważne, podczas pracy odkurzacza nie stosuje się środków chemicznych.

 

 

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie