Strona główna » Olej palmowy

Olej palmowy

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Przez ostatnie tygodnie mówi się o nim naprawdę wiele. A to za sprawą informacji, która obiegła niemalże cały świat, na temat negatywnego i szkodliwego wpływu, na organizm, tłuszczu trans.

Olej palmowy pozyskuję się z miąższu owoców palmy oleistej. Jak udowodniono olej ten, który nie jest poddawany procesowi utwardzania, ma korzystny wpływ na organizm. Zawiera witaminy (E i K), sterole, skwalen oraz koenzym Q10. Badacze i naukowcy z Australii udowodnili, że olej palmowy wspomaga obniżanie cholesterolu. Jednak, co istotne, dobroczynny wpływ na organizm ma tylko taki olej, który jest surowy.

W sytuacji, kiedy olej palmowy poddawany jest procesom utwardzania, jego wpływ na organizm zmienia się diametralnie. Tłuszcze trans, które powstają na skutek tego procesu, wpływają na zmianę błon komórkowych, w dużym stopniu zmniejszając ich przepuszczalność i elastyczność. Nadmierne spożywanie produktów zawierających utwardzony tłuszcz palmowy powoduje zwiększenie się poziomu złego cholesterolu, zwiększa się ryzyko miażdżycy, chorób sercowo – naczyniowych, choroby wieńcowej, ale także sprzyja to rozwojowi cukrzycy typu II i wielu innych chorób. Istnieją także opinię, które klasyfikują utwardzany olej palmowy jako rakotwórczy.

Producenci produktów spożywczych wybierają olej palmowy, jako składnik do swoich wyrobów, ze względu na jego niską cenę, ale także z racji na jego bezproblemowe przechowywanie. Tłuszcz ten wolno się utlenia i ma odporność na wysoką temperaturę, co w przypadku długoterminowego przechowywania nie wymaga przetrzymywania go w warunkach chłodniczych. Utwardzony olej palmowy znajdziemy w wielu produktach, takich jak: margaryna, kostki rosowe, zupy instant, słodycze, pieczywo, lody i wszystkie produkty typu fast – food.

Specjaliści zalecają, aby osoba dorosła, przyjmująca w ciągu doby 2000 kcal, nie przekraczała poziomu 2 g tłuszczów trans przyjmowanych w produktach spożywczych. Warto więc czytać etykiety kupowanych w sklepach produktów i wybierać te, najmniej przetworzone.

 

 

J. 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie