Obecnie zaręczyny kojarzą się nam z najbardziej romantycznym momentem w życiu. Mężczyźni prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych sposobów na oświadczyny, na przykład: napis „Wyjdziesz za mnie” pod specjalnym kapslem tymbarka, na wewnętrznej stronie wieczka od pizzy, ten sam napis ułożony z kilkuset świeczek, oświadczyny na stadionie, pod wodą albo na szczycie góry. Chwila ta zwiastuje nowy początek w naszym życiu, otwiera się mnóstwo możliwości i czujemy, że możemy wszystko a nasz partner to osoba z którą będziemy wychowywać dzieci, mieszkać i zestarzejemy się wspólnie. Bardzo romantyczna wersja prawda?
Na początek małe rozczarowanie. Pierwotnym celem obrączki było zabezpieczenie kobiety finansowo na wypadek utraty męża. Wiązało się to zarówno z możliwością poniesienia śmierci na wojnie, zgonu podczas wypadku przy pracy czy nagłej choroby (w dawnych czasach bardzo powszechne zjawiska). Ale obrączka zabezpieczała także mniej drastyczne a równie powszechne sytuacje, kiedy to mężczyzna po prostu porzucał swoją partnerkę, często zostawiając ją z dziećmi aby zająć się młodszą i atrakcyjniejszą konkurentką. Opuszczona kobieta mogła wtedy bez skrupułów sprzedać kawałek złota, srebra albo drogocenny kamień, który dawniej nazywała obrączką i wykarmić siebie oraz dzieci.
Wracając do rzeczywistości. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru pierścionka zaręczynowego? Przyjęło się powszechnie, że cena takiego pierścionka powinna wynosić równowartość 3- miesięcznej wypłaty. Zdania na ten temat są podzielone, jedni uważają, że droższy pierścionek to docenienie partnerki i prestiż wśród znajomych, który będzie przez lata prezentował się na dłoni wybranki. Inni natomiast sądzą, że lepiej zainwestować w obrączki a na pierścionek zaręczynowy szkoda pieniędzy. Decyzja należy wyłącznie do interesanta.
Wybór miejsca, w którym zakupimy pierścionek zaręczynowy to ważna decyzja. Stanowczo odradzamy zakup na przydrożnych stoiskach od podejrzanych osób, którzy pilnie potrzebują gotówki. Sklep jubilerski powinien spełniać pewne standardy, między innymi: oferować długą lub dożywotnią łrancję, darmowe poprawki i zmiany rozmiaru, zapewniać jakość materiałów i wykonania, posiadać długi okres na zwrot (przydatny na przykład gdy partnerka odmówi) a w przypadku sklepu internetowego także darmową przesyłkę.
Czy powinniśmy bać się zakupów tak drogich przedmiotów w sieci? I tak i nie, na pewno nie powinniśmy dokonywać takich zakupów na podejrzanych aukcjach czy za zbyt niskie lub zbyt wysokie kwoty. Istnieje jednak sporo prestiżowych sklepów, których rzetelność możemy ocenić dzięki komentarzom czy opiniom na innych witrynach. Będziemy wtedy mieli zazwyczaj możliwość zapłaty przy odbiorze, z której skorzystać mogą mniej ufne osoby. Do zaufanych sklepów stanowczo zaliczyć możemy na przykład sklep SAVICKI.