Wybierając rośliny ozdobne do ogrodu, warto zwrócić uwagę na pnącza. O ich atrakcyjności decyduje duża dekoracyjność, choć nie stanowi ona jedynej zalety, dla której cieszą się one popularnością. Dlaczego pnącza są świetnym sposobem na urozmaicenie aranżacji ogrodu?
Jakie gatunki pnączy wybrać?
Wybór pnączy do ogrodu jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na rośliny o różnej sile i tempie wzrostu oraz o odmiennych wymaganiach. Wśród pnączy znajdziemy zarówno gatunki ozdobne z liści, jak i pięknie kwitnące – wieloletnie oraz jednoroczne.
Do najpopularniejszych pnączy ogrodowych należą m.in. clematisy (zwane też powojnikami), których okazałe i liczne kwiaty wzbudzają niekłamany zachwyt. Warto zwrócić także uwagę na pnące wiciokrzewy, które również wypuszczają charakterystyczne, piękne kwiaty. Oprócz nich w ogrodach dostrzeżemy również pnące róże i hortensje, glicynie, bluszcz i winobluszcz, chmiel, kobeę pnącą, akebię pięciolistkową czy milin amerykański. Nie zapominajmy również o rdeście Auberta, który charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem.
Pnącza sprawdzą się w małym i dużym ogrodzie
Duża różnorodność pnących roślin ozdobnych sprawia, że z łatwością dobierzemy gatunki odpowiednie do naszego ogrodu. Na dużych przestrzeniach możemy zasadzić wybrane okazy bezpośrednio w ziemi – jeśli dysponujemy sporą ilością wolnego miejsca, możemy zdecydować się nawet na ten o ekspansywnym charakterze.
A jeśli szukamy roślin do małego ogrodu, również nie będzie problemu – wiele gatunków pnączy, np. róże, groszek pachnący, bluszcz czy powojniki – z powodzeniem może rosnąć także w donicach czy skrzyniach. W ten sposób będziemy mogli łatwo zapanować nad ich wzrostem, a w razie potrzeby przestawić pojemniki w inne miejsce. Możliwość uprawy tych roślin ozdobnych w donicach sprawia, że nadają się także do ozdoby balkonów oraz tarasów.
Jak wykorzystać pnącza?
Pnącza wymagają obecności podpór, po których mogą się wspinać. Z tego powodu najczęściej sadzimy je przy ogrodzeniach, pergolach, specjalnych kratkach albo przy ścianach. To doskonały i bardzo szybki sposób na zasłonięcie nieestetycznych lub podniszczonych elementów architektury. Co więcej, obsadzając płoty czy kratki, możemy stworzyć przyjemny i prywatny kącik wypoczynkowy, w którym nie będziemy narażeni na wzrok przechodniów czy sąsiadów. Pędy pnączy stworzą także barierę dla kurzu czy wiatru, zapewniając nam możliwość wypoczynku w komfortowych warunkach.
Pnące rośliny ozdobne sprawdzą się ponadto w pobliżu altanek, wiat czy zadaszeń tarasów, które mogą szczelnie obrastać, zapewniając także ochronę przed silnym słońcem. Szczególnie efektownie będą wyglądały w tym miejscu rośliny o dekoracyjnych kwiatach lub też przebarwiających się jesienią liściach.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, pnącza sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, a i na balkonie i tarasie, co pozwala nam na wykorzystanie ich w aranżacji różnych przestrzeni. Zasadzone w drewnianych skrzyniach z kratkami mogą spełniać rolę samodzielnych dekoracji, które z powodzeniem upiększą naszą posesję.