Strona główna » Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy

Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Alergia to przesadna odpowiedź organizmu na niegroźny alergen. W ustaleniu, co powoduje u nas taką reakcję, pomagają testy skórne. Jak wygląda ich przeprowadzanie i jak postępować w przypadku wyniku pozytywnego?

 

   Najczęstsze objawy alergii to pokrzywka, katar czy łzawienie oczu. Jednak czasami uczulenie może być powodem wystąpienia zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną naszych dolegliwości jest alergia, zgłośmy się na wizytę do lekarza specjalisty. Przeprowadzi on dokładny wywiad, by ustalić, jakie objawy i w jakich sytuacjach się pojawiają. Podczas takiej rozmowy należy zgłosić wszelkie przypadki alergii występujące w rodzinie, a także te, które spotkały nas w przeszłości. Kolejnym niezbędnym krokiem jest przeprowadzanie badań, które zleci lekarz.

 

Skórne testy diagnostyczne

    Najpopularniejszą metodą diagnozowania uczuleń jest przeprowadzenie testów skórnych. Wyniki uzyskuje się szybko, a sam test pozwala wykryć obecność alergii skórnej, pokarmowej, na pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz czy pleśń. Alergen wprowadza się pod skórę i sprawdza, czy w wyniku reakcji organizmu wytworzy się miejscowy stan zapalny pod postacią zaczerwienionego, często spuchniętego i swędzącego placka na skórze średnicy nawet kilku centymetrów.

   Na dwie doby przed zgłoszeniem się na testy należy przerwać przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, środków sterydowych i suplementów z wapniem. Testy skórne wykonuje się na wewnętrznej powierzchni przedramienia lub na plecach, w miejscach, w których skóra nie jest zmieniona zapalnie. Brak takich miejsc na skórze jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania. W czasie badania wszelkie dolegliwości takie jak uczucie osłabienia, duszność, problemy z przełykaniem, zaburzenia widzenia, świąd skóry, bolesność w miejscu podania alergenu, wrażenie podwyższonej temperatury ciała, należy zgłosić lekarzowi.

   Należy pamiętać, że każda osoba musi być diagnozowana indywidualnie. Nasz kolega może mieć identyczne objawy co my, a mieć alergię na coś zupełnie innego. Poza tym testy trzeba co jakiś czas powtarzać, ponieważ po kilku latach nasilenie reakcji na dany czynnik może się zmienić – zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć.

 

Na czym polega odczulanie? 

   Oprócz tego trzeba wiedzieć, że uczulenie można, a nawet trzeba leczyć. Alergia często stanowi podłoże dla innych chorób, na przykład astmy, dlatego nie wolno jej ignorować. Możemy rozpocząć kurację odczulającą, która polega na podawaniu cotygodniowych szczepionek przez pewien czas. Odczulanie trzeba powtarzać przez kilka lat. W międzyczasie, zanim kuracja przyniesie efekt, warto przyjmować lek na alergię bez recepty, taki jak np. Allegra, która zastąpiła preparat wcześniej wydawany jedynie z przepisu lekarza. Nowoczesne preparaty przynoszą ulgę w odczuwaniu objawów alergii już w ciągu godziny od zażycia, działają około jednej doby i nie powodują senności oraz zaburzeń koncentracji.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie