Strona główna » Soczewki twarde i miękkie – czym się różnią?

Soczewki twarde i miękkie – czym się różnią?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Soczewki twarde i miękkie różnią się materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejszą formą korekcji wad wzroku są szkła kontaktowe z miękkich tworzyw, jednak nie każdy może ich używać. Do leczenia stożka rogówki bądź ortokorekcji stosuje się soczewki twarde.

Soczewki twarde – wady i zalety

Soczewki twarde wykonane są ze szkła organicznego, o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu, jednak większej sztywności, w porównaniu do miękkich. Szkła kontaktowe przylegają do oka mniejszą powierzchnią, dlatego łatwiej je zgubić, np. podczas wykonywania łłtownych ruchów. Aby noszenie soczewek twardych było komfortowe, należy je bardzo precyzyjnie dopasować do oka, a pierwsze nakładanie szkieł może być nieprzyjemne. Soczewki twarde mają również swoje swoje zalety. Są bardzo wytrzymałe, dlatego można je nosić przez długi czas, nawet do 2 lat, a ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Soczewki twarde polecane są osobom, które cierpią za zespół suchego oka. O wadach wzroku, jakie korygują poszczególne soczewki kontaktowe, można przeczytać na stronie: mojepierwszesoczewki.pl.

Soczewki twarde a stożek rogówki

Twardych soczewek używa się najczęściej po przeszczepach lub zabiegach chirurgicznych oka, gdy soczewki miękkie czy tradycyjne okulary nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Szkła kontaktowe twarde stosuje się również przy skomplikowanych wadach wzroku, takich jak stożek rogówki. W wyniku schorzenia rogówka zmienia swój kształt, który powoduje nieostre widzenie.

Soczewki twarde na noc

Soczewki twarde stosowane są również do ortokorekcji, którą można leczyć krótkowzroczność. Szkła korekcyjne zakłada się tylko na noc. W czasie snu soczewka modeluje kształt rogówki, która odzyskuje swój płaski kształt. Po zdjęciu szkieł kontaktowych odzyskuje się ostrość widzenia, bez konieczności noszenia soczewek w ciągu dnia.

Miękkie soczewki kontaktowe

Soczewki miękkie wykonane są z lekkich hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, charakteryzujących się dużą przepuszczalnością tlenu. Korygują one podstawowe wady wzroku, takie jak: astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, starczowzroczność. Wśród soczewek rozróżnia się: sferyczne, toryczne, inaczej cylindryczne oraz multifokalne. Soczewki miękkie łatwo dopasowują się do kształtu rogówki i nie są odczuwalne na oku. Szkła kontaktowe częściej się wymienia, co jest bardziej higieniczne i zdrowsze dla oczu.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie