We współczesnym świecie jesteśmy często świadkami wyzysku. Ludzie, którzy są spragnieni wysokiego zarobku, wykorzystują ludzi by tzw. tanią siłą roboczą wzbogacić się. Zrodził się pomysł by powstała organizacja, która zwalczałaby takiego typu zachowania. Powstał Fair Trade – sprawiedliwy handel. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 1988 roku i obecnie jest znana na całym świecie.
Czym jest Fair Trade?
Jest to międzynarodowy ruch konsumentów, firm, różnego typu organizacji. Mają na celu pomóc w rozwoju dla początkujących wytwórców, posługujących się metodami opracowanymi przez biznes, tworząc niezależny system handlowy o zasięgu globalnym. Naczelną zasadą jest ukazanie, iż człowiek jest ważniejszy od zysku.
Cele sprawiedliwego handlu
Głównym celem sprawiedliwego handlu jest, zwrócenie uwagi na uczciwość ceny oferowanej producentom za ich wyroby, sprawiedliwe wynagrodzenie za pracę oraz przejrzyste warunki zatrudnienia i przestrzeganie praw człowieka podczas całego procesu produkcji towarów. Podnoszenie świadomości wśród konsumentów na temat negatywnych skutków międzynarodowego handlu, aby pozytywnie oddziaływali poprzez swoją siłę nabywczą. Prowadzenie kampanii na rzecz zmian w zasadach i praktyce konwencjonalnego handlu międzynarodowego. Tworzenie przykładu partnerstwa handlu poprzez dialog, przejrzystość i szacunek.
Zasady w sprawiedliwym handlu:
· – Szacunek i troska dla ludzi i środowiska
· –Tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków życia
· – Rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami
· – Promocja równych szans dla kobiet
· – Ochrona praw kobiet, dzieci i ludności
· –Wzrost świadomości na temat sytuacji pomiędzy producentem a handlowcem
· – Płacenie przez kupujących ceny, która zapewni sprawiedliwe wynagrodzenie za pracę
Ciekawostka
Konsumenci w krajach wysoko rozwiniętych coraz częściej sięgają po produkty opatrzone logo Fair Trade. Najwięcej osób kupuje je w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Produkty te są opatrzone zastrzeżonym znakiem. Można je znaleźć także w polskich sklepach.
Marta Åuczak