Strona główna » Suchość skóry – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Suchość skóry – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Suchość skóry to problem, z którym boryka się wiele osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zaburzeniach naturalnych właściwości skóry w zakresie regulacji poziomu nawodnienia. Po czym poznać suchą skórę i w jaki sposób ją pielęgnować?

 

Przyczyny suchości skóry

   Skóra w organizmie człowieka spełnia bardzo ważną rolę ochronną. Czasami jednak nie funkcjonuje prawidłowo. Dzieje się tak z kilku powodów – przede wszystkim dlatego, że znajdująca się na powierzchni skóry bariera lipidowa zostaje naruszona. Innym powodem jest brak w naskórku dostatecznej ilości substancji, które są w stanie zatrzymywać wodę. I wreszcie mówi się w tym kontekście także o nieodpowiednim składzie bądź o niedoborach lipidów wewnątrzkomórkowych.

   Skąd się bierze suchość skóry? Wpływają na to rozmaite czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczają się m.in. noszenie nieodpowiednich ubrań, zbyt częste przebywanie na słońcu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, niewłaściwa pielęgnacja, przyjmowanie niektórych leków etc. Z kolei częstymi czynnikami wewnętrznymi są m.in. uwarunkowania na tle genetycznym, zaburzenia żywienia czy zaburzenia hormonalne. Niejednokrotnie sucha skóra jest efektem wielu chorób, np. atopowego zapalenia skóry, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy. Zmaga się z nią również większość osób po 64 roku życia.

 

Jak się objawia suchość skóry?

   Poznać suchą skórę można w łatwy sposób. Jest ona szorstka, nieprzyjemna w dotyku, podatna na ściąganie się i pękanie. Traci elastyczność i swędzi, nierzadko też i łuszczy się. Staje się bardzo wrażliwa, przy czym koniecznie należy zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku suchość stanowi źródło suchej skóry. Wrażliwość i suchość to dwie odmienne rzeczy, które nie zawsze występują jednocześnie. Przeważnie suchość skóry występuje jedynie na określonych obszarach ciała ze szczególnym naciskiem na twarz, stopy, podudzia, przedramiona oraz łokcie. Są oczywiście przypadki, kiedy suchość pojawia się na całym ciele.

 

Jak dbać o suchą skórę?

   Osoby borykające się z suchością skóry powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią jej pielęgnację. Do tego celu potrzebne są specjalne preparaty emoliencyjne, np. Emolium – dzięki nimsucha skóra będzie w lepszym stanie. Jako że dobrze natłuszczają i nawilżają skórę, pomagają w odbudowaniu jej bariery lipidowej. Doskonale łagodzą podrażnienia i uporczywe swędzenie. Stosuje się je do pielęgnacji ciała i twarzy oraz włosów i skóry głowy. Przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i pozbawione barwników kosmetyki są najlepszym wyborem.

   Dodatkowo trzeba mieć na uwadze jeszcze kilka innych kwestii, takich jak m. in. noszenie właściwej odzieży, unikanie nadmiernej ilości substancji zapachowych oraz gorących i długich kąpieli czy nawilżanie skóry od zewnątrz poprzez przyjmowanie dużych ilości wody. Przeważnie zmiana nawyków pielęgnacyjnych okazuje się wystarczająca, ale bywa i tak, że to za mało. Jeżeli nie widać poprawy, symptomy nie ustępują, a stan naskórka nieustannie się pogarsza, wówczas obowiązkowo należy udać się do lekarza. Niewykluczone, iż suchość skóry ma tu podłoże stricte chorobowe.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie