Strona główna » USG układu moczowego – co warto o nim wiedzieć?

USG układu moczowego – co warto o nim wiedzieć?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Badanie USG układu moczowego to niezwykle popularna i mająca istotne znaczenie dla diagnostyki chorób nerek metoda obrazowania wnętrza ciała. O tym, kiedy powinno zostać ono przeprowadzone i jak należy przygotować się do tego badania mówią doświadczeni nefrolodzy z Klinki Grabczak w Krasnymstawie.

 


Kiedy warto zdecydować się na USG układu moczowego?

    Badanie USG układu moczowego (znane również jako USG nerek czy USG jamy brzusznej) pozwala określić z dużą dokładnością wielkość, kształt i położenie nerek, umożliwia również ocenę prawidłowości pracy wspomnianego narządu – mówią lekarze z Kliniki Grabczak. USG układu moczowego może okazać się pomocne wówczas, gdy konieczne jest ustalenie czy w układzie moczowym znajduje się kamień (lub kamienie). USG nerek pozwala także wykryć istnienie torbieli lub guzków nerek. Przeprowadzane w Poradni Nefrologicznej Kliniki Grabczak badanie w razie potrzeby może zostać uzupełnione o pomiar przepływu krwi metodą Dopplera, co jest pomocne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego oraz w ocenie nerki przeszczepionej. Badanie metodą Dopplera opiera się na rejestracji zmian przepływu krwi. Następnie powstały zapis poddawany jest analizie matematycznej przy użyciu komputera, który stanowi część urządzenia. Przeprowadzone badanie pozwala ustalić np. stopień zwężenia tętnicy nerkowej lub istnienie oporów w krążeniu wewnątrznerkowym – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Grabczak.

    W przypadku konieczności dokonania szczegółowej oceny zmian w gruczole krokowym istnieje możliwość użycia specjalnej sondy odbytniczej. Zwyczajowo w trakcie badania USG jamy brzusznej badane są również inne narządy znajdujące się poza układem moczowym (np. wątroba, śledziona) – mówią lekarze z Przychodni Grabczak.

Wśród wskazań do badania USG układu moczowego nefrolodzy z Kliniki Grabczak wymieniają:

– kłębuszkowe choroby nerek,

– cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek,

– wielotorbielowate zwyrodnienie nerek,

– torbiele i guzy nerek,

– kamicę moczową,

– nadciśnienie tętnicze,

– chorobę zakrzepowo-zatorową nerek,

– choroby (przerost, zapalenie, guz) gruczołu krokowego,

– choroby pęcherza moczowego,

– urazy nerek,

– ocenę nerki przeszczepionej,

– przygotowanie do biopsji nerek.

Jak przygotować się do badania USG układu moczowego?

    Jak wyjaśniają specjaliści z przyjmującej pacjentów z Krasnegostawu, Lublina, Zamościa i Chełmu Kliniki Grabczak badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę stanu nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn także ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Aby możliwa była ocena pęcherza moczowego konieczne jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu – mówią eksperci z Poradni Nefrologicznej Kliniki Grabczak w Krasnymstawie. Dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione te warunki doświadczony nefrolog będzie mógł wypowiedzieć się na temat kształtu pęcherza moczowego oraz jego zarysu i grubości ścian. W celu uzyskania jak najlepszego obrazu pacjent powinien być na czczo (ostatni posiłek dobrze jest spożyć najpóźniej na co najmniej 3 godziny przed badaniem).

    Na badanie USG układu moczowego pacjent powinien stawić się z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów (w sytuacji, gdy pęcherz jest prawidłowo wypełniony lekarze z Kliniki Grabczak mogą ocenić również prostatę, w innych przypadkach gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach). Jak tłumaczą specjaliści w dziedzinie nefrologii z Przychodni Grabczak po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki, by opróżnić pęcherz, a następnie wraca, by poddać się badaniu na ewentualne zaleganie moczu.

    Jeśli tylko mamy taką możliwość na badanie USG układu moczowego dobrze jest zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań dotyczących danego problemu – radzą eksperci mający za sobą bogatą praktykę kliniczną m.in. w Lublinie, Zamościu, Chełmie czy Krasnymstawie z Kliniki Grabczak. Natomiast jeśli konieczne jest badanie sondą odbytniczą, to w takim przypadku musi ono zostać wykonane po dokładnym wypróżnieniu (wskazana jest lewatywa).

Jakie są przeciwwskazania do badania?

    Badaniu USG układu moczowego może poddać się każdy bez względu na wiek i płeć. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania, jest ono w pełni bezpieczne i bezbolesne w związku z czym można wykonać je nawet u kobiet w ciąży – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Grabczak.

 

   Więcej na stronie: http://profmed.com.pl/ginekologia-estetyczna

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie