Strona główna » Związek ze starszym partnerem – szanse na przyszłość?

Związek ze starszym partnerem – szanse na przyszłość?

przez PewnaPani
0 komentarz

Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem i znawcą historii kultury, aby zauważyć pewne stereotypy i standardy, które funkcjonują w każdym z państw, obszarów geograficznych i na przestrzeni różnych pokoleń. Z jednej strony zapewniają one stabilność i ułatwiają podejmowanie decyzji, z drugiej jednak mogą ograniczać i stawać się przyczyną poważnych komplikacji.

 

Stwierdzenie „co ludzie powiedzą” funkcjonuje już od lat, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Strach przed opinią innych i krzywdzącą oceną, sprawia, że wielu ludzi rezygnuje ze swoich marzeń, miłości i planów, aby dostosować się do ogółu, a często wręcz zniknąć w tłumie, pozostając niezauważonym.

 

Kwestia ta dotyczy w szczególności związków partnerskich. Istnieją pewne zasady, które sugerują, że najlepszy związek to ten, stworzony pomiędzy dwójką rówieśników i obywateli tego samego państwa. Zmieniające się jednak czasy i mentalność, a także większa swoboda w obszarze prezentowania własnego zdania i poglądów, trwale zaciera wytyczone przez naszych przodków szlaki. Tworzenie związków pomiędzy osobami znacznie zróżnicowanymi wiekowo jest równie popularne jak pomiędzy rówieśnikami i budzi coraz mniej kontrowersji. Często podejmowanym tematem jest jednak przyczyna poszukiwania starszego partnera i partnerki. Wielu uważa, że ma to na celu rekompensatę braku zrozumienia i wsparcia ze strony rodziców, potrzebę nieustannego poczucia bezpieczeństwa i opieki, czy nawet kwestie majątkowe. W rzeczywistości jednak nasz wpływ na to w kim się zakochamy jest tak znikomy, że trudno mówić tutaj o świadomych decyzjach i podejmowanych wyborach.

"kobieta-starsza-od-faceta"

Dwa przypadki – dwa różne światy

Rozważając istniejące różnice wiekowe w związkach, warto przeanalizować oba przypadki. Pierwszym z nich jest tworzenie relacji w których występuje.

Starszy  mężczyzna i młodsza kobieta

Panie, które funkcjonują od lat w takich związkach podkreślają przede wszystkim dojrzałość partnerów, poważne podejście do życia, umiejętność tworzenia trwałych związków i nauki na błędach popełnianych w poprzednich relacjach. Ponadto mają oni większą zdolność do zażegnania konfliktu, czy też wspólnego przeanalizowania powstałych między partnerami niejasności. Poczucie bezpieczeństwa, czyli jeden z najważniejszych dla kobiety aspektów, zostaje w tym przypadku całkowicie zapewniony, co z pewnością jest wystarczającym argumentem do pielęgnowania takich relacji i angażowania się w nie.

Co natomiast zyskują panowie w takich relacjach?

Z punktu widzenia psychologicznego, na pewno łatwiej znieść im kryzys wieku średniego. Ponadto mają szansę zachować swoją młodość na dłużej, cieszyć się życiem i czuć potrzebnymi oraz odpowiedzialnymi za partnerkę.

"różnica

 

Starsza partnerka

O wiele więcej kontrowersji budzi obecnie związek w którym to kobieta jest starsza. Poddawana jest często pod wątpliwość trwałość relacji zbudowanej na takich fundamentach. Kobiety szukają na ogół mężczyzn odpowiedzialnych, poważnych i dojrzałych, którzy zapewnią im poczucie stabilności. W przypadku gdy partner jest młodszy, instynktownie obawiają się o brak tych cech u niego. Wielu mężczyzn osiąga jednak odpowiedni stopień dojrzałości emocjonalnej i odpowiedzialności, już we wczesnych latach młodości, co bardzo często spowodowane jest życiowymi trudnościami. W takich sytuacjach stworzenie trwałego i udanego związku, pomiędzy zróżnicowanymi wiekowo partnerami, nie stanowi problemu. Bywa jednak również i tak, że młodszy partner angażuje się w relacje ze starszą kobietą tylko po to, aby zdobyć nowe doświadczenia, spróbować nieco innego niż dotychczas życia i poczuć się przez chwilę dorosłym. Szybko jednak rezygnuje z tej drogi, gdy dopada go niechciane poczucie odpowiedzialności i obowiązku.
Każda relacja tworzona pomiędzy ludźmi, wymaga indywidualnego podejścia i nie może być rozpatrywana poprzez pewne stereotypy, czy statystyki. W uczuciach nie istnieją bowiem żadne zasady i prawidłowości, a metryka nie powinna stanowić żadnej przeszkody dla tworzenia trwałych związków. W chwilach zwątpienia spowodowanego brakiem akceptacji ze strony otoczenia, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy inni ludzie mają prawo decydować o naszym szczęściu, a ponadto czy my sami jesteśmy w stanie zrezygnować z miłości na rzecz cudzej opinii.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie