Strona główna » Andrzejki – zorganizuj niezapomnianą imprezę!

Andrzejki – zorganizuj niezapomnianą imprezę!

przez PewnaPani
0 komentarz

Dawniej wróżby andrzejkowe traktowano z dużą powagą i odprawiano w całkowitym odosobnieniu. Przy pomocy magii niezamężne kobiety starały się poznać swą przyszłość, szczególnie tę dotyczącą miłości i związków. Współczesne Andrzejki w niczym nie przypominają starej tradycji: obchodzone są w gronie przyjaciół w atmosferze zabawy i z dużym przymróżeniem oka.

Od czego by tu zacząć?

Nie masz jeszcze pomysłu na Andrzejki? Zamiast wyjścia do klubu postaw w tym roku na andrzejkową prywatkę! Tylko taka impreza pozwoli Ci poczuć prawdziwą magię wróżb i przepowiedni. Sama zadecyduj, czy chcesz świętować tylko z przyjaciółkami, czy może zaprosicie na Andrzejki również znajomych płci przeciwnej – to dobra okazja, aby poznać kolegów z pracy od innej strony… Organizując Andrzejki w domu nie musisz brać wszystkiego na siebie. Nie wahaj się zarządzić wśród znajomych małą składkę na przekąski lub alkohol. Dobrym pomysłem jest także rozdzielenie obowiązków wśród imprezowiczów, np. niech każdy przygotuje i przyniesie coś do zjedzenia we własnym zakresie. Jeśli zlecając przygotowanie zakąsek, rzucisz dodatkowo hasło: Andrzejki, przekonasz się, że Twoi znajomi mają nieskończoną fantazję! Tę samą zasadę zastosuj odnośnie strojów andrzejkowych. W wersji standardowej wystarczą Wam czarne ubrania i mocniejszy makijaż, w wersji dla odważnych – zwariowane stroje czarownic i czarodziejów. 

Stwórz atmosferę

Aby zadbać o nastrój sprzyjający wróżbom, musisz nadać swojemu mieszkaniu tajemniczy, magiczny wygląd. W tym celu rozłóż w pomieszczeniach kadzidełka, świeczki i lampiony. Uwaga: Aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru, upewnij się, że ozdoby te znajdują się na stabilnym podłożu zdala od zasłon i środków łatwoplanych. Do wystroju andrzejkowego należą także jesienne liście– porozkładaj je na stole i innych meblach. Przygotowując Andrzejki, daj się ponieść wyobraźni! Może kupisz na tę okazję małe figurki kotów lub wydrukujesz z internetu zdjęcia czarownic? Na domówce andrzejkowej nie powinno zabraknąć grzanego wina lub – w przypadku imprezy bezalkoholowej – herbaty imbirowej. Świetnym i prostym pomysłem jest upieczenie na Andrzejki ciasteczek w kształcie gwiazdek i księżyców. A może masz większy talent kulinarski i poradzisz sobie z wypiekami z wróżbą w środku? W zależności od tego, jakie zabawy chcecie przeprowadzić w Andrzejki, zadbaj wcześniej o konieczne rekwizyty (np. wosk). I jeszcze jedno:  Nie zapomnij o aparacie fotograficznym!

Andrzejkowe wróżby

Dekoracja mieszkania to ważny element przyjęcia andrzejkowego, ale to na co czekają tego wieczoru wszyscy imprezowicze, to przede wszystkim wróżby i przepowiednie. Stare zwyczaje na Andrzejki przyniosą Wam dużo śmiechu i rozrywki.

 

1)  Lanie wosku to najbardziej znana zabawa andrzejkowa. Jeśli nie masz czystego wosku, możesz uzyskać go stapiając stare świece w garnku. Uwaga: Garnek będzie się nadawał już tylko do wyrzucenia! Roztopiony wosk należy przelać do naczynia z wodą przez dziurkę od klucza. Powstałe w ten sposób kształty i figury podświetl latarką i obserwuj ich cień rzucony na ścianę. W Andrzejki każdy może przepowiadać przyszłość!

 

2)  Przekładanie butów pozwala na sprawdzenie, która z obecnych na przyjęciu panien wyjdzie jako pierwsza za mąż. Każda z uczestniczek zdejmuje lewy but i układa go jeden za drugim. Ostatni but przekładany jest na początek rzędu, aż do momentu, kiedy jeden z butów dotknie progu pomieszczenia – jego właścicielka może liczyć na szczęście, bo niebawem założy welon!

 

3) Aby w Andrzejki odczytać wróżbę za pomocą kubków, należy przygotować pierścionek, krzyżyk oraz monetę. Każdą z tych rzeczy wkładamy do jednego z trzech kubków, a czwarty zostawiamy pusty. Kubki mieszamy i dajemy do wyboru osobie, której chcemy wywróżyć przyszłość. Jeśli trafi na kubek z pierścionkiem, wkrótce weźmie ślub, jeśli wybierze krzyżyk, życie spędzi w zakonie, jeśli znajdzie zaś monetę, może liczyć na bogatą przyszłość. Pusty kubek jest pechowy i oznacza samotność.

Miłej zabawy!

 

Źródło: eDarling  (http://www.edarling.pl/)

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie