Strona główna » Bawełna – zalety i rodzaje tkaniny

Bawełna – zalety i rodzaje tkaniny

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów tekstylnych. Dzięki właściwościom jest chętnie wykorzystywana w przemyśle włókienniczym. Produkuje się z niej również filtry do kawy, sieci rybackie albo materiały opatrunkowe i kosmetyczne. Zaliczamy ją do materiałów naturalnych pochodzenia roślinnego. Jest bowiem pozyskiwana z nasion bawełnicy.

 

 

Zalety bawełny


   Bawełna ma więcej zalet niż wad. Należy do materiałów odpornych na: wysoką temperaturą i na rozciąganie. Ma dużą higroskopijność, a dzięki temu czemu dobrze pochłania wodą. Poza tym ma dużą wytrzymałość na rozrywania, dobrze przepuszcza powietrze i zatrzymuje ciepło w zależności od rodzaju. Grubsza lepiej grzeje, a cienka dobrze chłodzi. Łatwo się ją farbuje, dzięki temu mamy koszulki w różnych kolorach. Tkaniny bawełniane są przyjemne i miękkie w dotyku oraz łatwe w praniu i w utrzymaniu czystości.

 

   Główną wadą materiału jest to, że długo schnie oraz szybko się gniecie. Dlatego w przemyśle odzieżowym stosuje się bawełnę z domieszką innego materiału, np. sztucznego.

 

 

Rodzaje bawełny


   Wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów bawełny. Po pierwsze, kreton – tkanina bawełniana o płóciennym splocie i wszechstronnym zastosowaniu. Jest łatwa do szycia koszulek, sukienek, bluzek, pościeli lub ubranek dziecięcych.

 

   Po drugie, satyna – popularna tkanina pościelowa występująca w dwóch odmianach. Pierwsza to błyszcząca i śliska satyna właściwa, najczęściej sprzedawana w formie gładkiej, czyli bez ozdób. Jest idealna na lato, ponieważ chłodzi, z tego też względu nie nadaje się na zimę. Poza tym bardzo się gniecie. Druga to satyna bawełniana, a więc tkaniny bawełniane o atłasowym splocie. Posiada połyskujące właściwości satyny oraz trwałość, higroskopijność i miękkość bawełny.

 

   Po trzecie, woal – cienka i delikatnie prześwitująca tkanina bawełniana wykorzystywana, np. do szycia bluzek, sukienek i lekkich koszulek oraz do elementów dekoracji domu, np. firanek. Bardzo dobrze się układa i jest efektowna.

 

   Po czwarte, gabardyna – elegancka tkanina mocno tkana o ukośnym splocie, stosowana do szycia żakietów, płaszczy, spódnic i spodni oraz poduszek i narzut. Po piąte, płótno a’la len, czyli gruba tkanina bawełniana, imitująca len, która nadaje się do szycia żakietów i płaszczy, czyli odzieży wierzchniej oraz spodni i spódnic.

 

   Jeśli nie wiemy, na jaki materiał się zdecydować, to niektóre sklepy umożliwiają zamówienie próbnika dostępnych tkanin. Dzięki temu łatwiej jest wybrać jeden, który zostanie użyty do produkcji ubrań. Jeżeli zależy nam na unikalnych kreacjach, to można zamówić materiał z nadrukiem. Taką opcję oferuje, m. in. sklep CottonBee, który ma bogatą ofertę wzorów. Swój wzór możemy również zaprojektować. Dzięki temu otrzymamy unikalny materiał. Wystarczy wybrać tkaninę, wzór i sposób jego utrwalania, żeby cieszyć się unikalną tkaniną bawełnianą. Warto także zwrócić uwagę na sposób nadruku, a więc czy jest trwały, bezpieczny i przyjazny dla środowiska.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie