Strona główna » Celiakia poważną chorobą genetyczną

Celiakia poważną chorobą genetyczną

przez PewnaPani
0 komentarz

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym – geny, które odpowiadają za jej występowanie to HLA DQ2 oraz HLA DQ8. Ma destrukcyjny wpływ na organizm i może działać w formie pełnoobjawowej lub ukrytej. Większość chorych nie wie, co jest prawdziwą przyczyną ich dolegliwości, które często bywają wiązane z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Błędna diagnoza powoduje brak oczekiwanych rezultatów leczenia. Wiarygodną odpowiedź w takim przypadku dają tylko badania genetyczne.

Badania w kierunku celiakii

Ważnym posunięciem w diagnostyce celiakii jest określenie podstawowych objawów, do których zalicza się:

• Niską odporność organizmu i podatność na infekcje
• Bóe brzucha i wzdęcia po zjedzeniu produktów zbożowych
• Bardzo niską masa ciała powiązaną z brakiem apetytu
• Cukrzycę typu I oraz choroby tarczycy

Jeśli występuje jeden z powyższych objawów, warto zdecydować się na wykonanie testu genetycznego, który może z całkowitą pewnością wykluczyć możliwość wystąpienia choroby lub określić prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Wskazaniem do wykonania testu są również przypadki choroby we wcześniejszych pokoleniach. Samo badanie jest dla pacjenta łatwe i bezbolesne, może być przeprowadzane zarówno u dzieci jak i osób starszych.

Szybka diagnoza celiakii umożliwia wprowadzenie odpowiedniej diety, która staje się głównym sposobem leczenia. Dzięki temu można w ciągu kilku lat zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia dalszych powikłań, z chorobą nowotworową jelita włącznie. Dieta powinna być wprowadzona natychmiast po wykryciu choroby i musi trwać do końca życia. Restrykcyjne odrzucenie produktów zawierających gluten to w tym przypadku podstawa. Na szczęście pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych, dzięki którym dieta chorego może być zróżnicowana i smaczna.

Potwierdzeniem wysokiej jakości tego rodzaju badania jest wydana na początku 2012 roku opinia Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, który badania genetyczne stawia w grupie podstawowych analiz rekomendowanych choremu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie http://www.testdna.pl/celiakia

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie