Strona główna » Co daje nam słuchanie muzyki?

Co daje nam słuchanie muzyki?

przez PewnaPani
0 komentarz

 

""

Jednym z podstawowych tematów, które prędzej czy później wychodzą podczas rozmowy jest muzyka. Pojawi się klasyczne pytanie czego słuchamy. Jest to z jednej strony ciekawość pytającego, a z drugiej jeden z kroków aby poznać naszego rozmówcę. Psychologowie sami tak naprawdę nie potrafią się zdecydować czy nasze preferencje muzyczne w rzeczywistości odzwierciedlają nasz charakter czy też nie.

 

 

„Dlaczego słuchamy muzyki?”

Odpowiedź na to pytanie jest banalne. Przede wszystkim słuchamy jej dla przyjemności. Z punktu widzenia psychologii powodów jest znacznie więcej. Muzyka w życiu każdego człowieka spełnia trzy podstawowe rolę:

 

1.       Wspomaga naszą efektywność i pomaga w osiąganiu konkretnego celu. Wszystko przez to, że zwalcza nudę oraz pozytywnie wpływa na naszą koncentrację. Dzięki słuchaniu muzyki udaje się osiągnąć jej optimum.

2.       Stymuluje ona naszą ciekawość i chęć poznawania świata. To z kolei podnosi naszą sprawność intelektualną.

3.       Wpływa wręcz manipuluje naszymi stanami emocjonalnymi. Pomaga w osiągnięciu konkretnego stanu i wprowadzeniu nas w konkretne samopoczucie.

 

Jak widać ma ona kolosalne znaczenia dla rozwoju człowieka. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jak zawsze zdarzają się sytuacje, że zamiast stymulować muzyka zwyczajnie w świecie może przeszkadzać.

 

 

Marta Łuczak

 

 

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie