Jednym z podstawowych tematów, które prędzej czy później wychodzą podczas rozmowy jest muzyka. Pojawi się klasyczne pytanie czego słuchamy. Jest to z jednej strony ciekawość pytającego, a z drugiej jeden z kroków aby poznać naszego rozmówcę. Psychologowie sami tak naprawdę nie potrafią się zdecydować czy nasze preferencje muzyczne w rzeczywistości odzwierciedlają nasz charakter czy też nie.
„Dlaczego słuchamy muzyki?”
Odpowiedź na to pytanie jest banalne. Przede wszystkim słuchamy jej dla przyjemności. Z punktu widzenia psychologii powodów jest znacznie więcej. Muzyka w życiu każdego człowieka spełnia trzy podstawowe rolę:
1. Wspomaga naszą efektywność i pomaga w osiąganiu konkretnego celu. Wszystko przez to, że zwalcza nudę oraz pozytywnie wpływa na naszą koncentrację. Dzięki słuchaniu muzyki udaje się osiągnąć jej optimum.
2. Stymuluje ona naszą ciekawość i chęć poznawania świata. To z kolei podnosi naszą sprawność intelektualną.
3. Wpływa wręcz manipuluje naszymi stanami emocjonalnymi. Pomaga w osiągnięciu konkretnego stanu i wprowadzeniu nas w konkretne samopoczucie.
Jak widać ma ona kolosalne znaczenia dla rozwoju człowieka. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jak zawsze zdarzają się sytuacje, że zamiast stymulować muzyka zwyczajnie w świecie może przeszkadzać.
Marta Åuczak