Czekolada koi smutki i jest niekiedy afrodyzjakiem. Rozpieszcza zmysły i smakiem przynosi rozkosz. Do picia, w słoiku, w tabliczkach… rozmaita! Czekolada może mieć różną postać, może być w swej postaci zdobiona do smaku owocami, rodzynkami, orzechami, a nawet papryczką chili. Zawsze w kieszeni i pod ręką.
Skład czekolady
Jako wyrób cukierniczy składa się przede wszystkim z miazgi kakaowej, środka słodzącego, masła kakaowego i innych dodatków. Zawiera suchą (35%) i odtłuszczoną (14%) masę kakaową. Gorzka składa się niekiedy z wanili, miazgi kakaowej i teobrominy. Biała nie zawiera proszku kakaowego i ma niską zawartość masła kakaowego. Deserowa wytwarzana jest z miazgi kakaowej, lecetyny, cukru oraz tłuszczu kakaowego. Mleczna z proszku mlecznego i wanili, masy mlecznej oraz masy kakaowej.
Działanie w organizmie człowieka
Każda czekolada zawiera pewne substancje, mające wpływ na pracę organizmu ludzkiego. Powoduje ona uczucie sytości, przepełnienia oraz wspomaga kondycję. Zawarte w czekoladzie endorfiny poprawiają pracę mózgu, dostarczając mu glukozę. Dzienna porcja czekolady nie powinna jednak przekraczać 50 g, w przeciwnym razie jej nadmierne spożycie może prowadzić do otyłości, a w konsekwencji do cukrzycy. Czekolada dostarcza człowiekowi też zawartą w kawie kofeinę, która pobudza pracę organizmu, teobrominę – alkaloid charakterystyczny dla czekolady oraz psychoaktywny anandamid.