Strona główna » Czy bycie ładnym pomaga w relacjach międzyludzkich?

Czy bycie ładnym pomaga w relacjach międzyludzkich?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Na świecie żyją miliardy różnych osób. Każda z nich jest wyjątkowa i piękna. Jednak czy w XXI wieku uroda to wszystko? Czy dzięki niej będziemy lubiani i dostaniemy wymarzoną pracę? Nie do końca.

Każdego dnia na swojej drodze mijamy kilkadziesiąt ludzi, którym bez większego namysłu wystawiamy opinię. Dlaczego? Bo tak jesteśmy skonstruowani. Oceniamy wygląd spotkanego człowieka na podstawie własnych kryteriów. Jeśli dana osoba jest naszym zdaniem ładna, wydaję się wówczas nam ona atrakcyjniejsza, pewniejsza, inteligentniejsza, bardziej pracowita.  Nie ważne czy jest to blondynka, brunetka, osoba czarnoskóra. Często to bardzo mylna ocena. Z drugiej strony na to patrząc my również jesteśmy poddawani ocenie osobom z otoczenia.
Niektórzy mylą przymiotnik „ładny” z „zadbany”. Bowiem osoba ładna nie musi być zadbana, jednak zadbani ludzie najczęściej są dla nas atrakcyjniejsi. Nikt z nas nie chciałby przebywać w towarzystwie osoby brudnej, szarej. Jednak zdarza się i tak, że wnętrze takich osób jest bardzo bogate. Prawdziwy dysonans.
Pragniemy otaczać się ludźmi nie tylko podobnymi do nas z charakteru ale również ludźmi, którzy mówiąc kolokwialnie posiadają ładne opakowanie na zewnątrz. Tzw: „dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną staramy się zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. To jak odbiorą nasz wizerunek odgrywa główną rolę w dalszej konwersacji z pracodawcą. Wg badań prowadzonych przez coachów i psychologów osoba o pięknej urodzie może osiągnąć taki sam sukces jak ta, która nad wyraz nie afiszuje swojego piękna. Jak to działa? Otóż nie wszyscy posiadamy takie same doświadczenie. Aplikując na to samo stanowisko, dwie osoby mają szansę 50/50. Jednakże pracodawca po konwersacji świadomie wybierze tego, kto najlepiej będzie prezentował jego firmę. Nie tylko wspaniałym uśmiechem i figurą modelki ale głównie charyzmą oraz wiedzą na temat firmy.
Z drugiej strony może pojawić się taka sytuacja, że na dane stanowisko będą potrzebować ludzi tylko i wyłącznie patrząc kryteriami urodowymi.

Relacje międzyludzkie, a także ich wpływ na to, czy nasza atrakcyjność jest kluczem do sukcesu to temat rzeka. W społeczeństwie, gdzie większość czuję się bezwartościowa wiadomym będzie, że ¾ ludzi wypowie się, iż piękne osoby mają w życiu lepiej. Nie tak to powinno działać, ponieważ każdy człowiek na tej planecie jest równy. Dlatego też nie zamykajmy się myśląc stereotypowo – „ona jest ładna, na pewno osiągnięcie więcej w życiu ode mnie”. Nie tędy droga. Zanim postanowisz zmienić  swój image, zmień swoje nastawienie.

 

Anastazja Zatorska 

 

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie