Terroryzm – Co oznacza tak właściwie to słowo ? Skąd wywodzą się te działania, zachowania ? Co jest powodem tego ? Te i wiele innych pytań zadają sobie współcześni ludzie patrząc na otaczający ich świat.
Terroryzm jest zjawiskiem, które we współczesnym świecie doczekało się wielu definicji, prób jak najpełniejszego określenia jego wszystkich aspektów. Słowo „terroryzm” wywodzi się z łacińskiego wyrazu terror, czyli strach, przerażenie.
Na dzień dzisiejszy najpowszechniejsza definicja przedstawia terroryzm jako używanie siły lub przemocy przeciwko drugiej osobie, mające na celu zastraszenie a poprzez to wymuszenie określonych celów. Co wlicza się a co nie w ramy tego pojęcia nie jest jasne, gdyż wiąże się to z silną zależnością z polityką.
Na początku działania, które możemy dziś nazwać terroryzmem, związane były z polityką i polegały przede wszystkim na zamachu na władcę. Możliwość zranienia osób postronnych powstrzymywała ich. Z czasem ataki zaczęły dotykać głównie społeczeństwo. Działania te nie odnosiły się negatywnie dla samych zamachowców, dopiero w ostatnich dwudziestu latach pojawili się terroryści- samobójcy.
Głównymi powodami terroryzmu jest chęć zamanifestowania siły, pokazania swoich poglądów pozwalających na szerszy dostęp do władzy, wyzwolenie się spod różnych wpływów zwierzchników, nauki religii. Konsekwencje są ogromne.
W perspektywie społecznej terroryzm budzi przede wszystkim lęk. Życie w nieustannej sytuacji stresującej, niebezpiecznej jest niemożliwe. Społeczeństwa skazane na podobne doświadczenia, pozwalają sobą manipulować, odzwierciedlając nastroje terrorystów. Często, jak w przypadku wojny, ludzie stępiają swoje uczucia, dzieje się to jednak wtedy, gdy sytuacja ta trwa przez dłuższy czas.
W społeczeństwach nie przyzwyczajonych do podobnych incydentów, sprawia że ludzie się integrują, czują się jednością a czynniki które ich dzieliły znikają, by razem skierować się przeciw wspólnemu wrogowi. W sferze politycznej terroryzm odnosi się głównie to wymuszenia określonych celów, jak uznanie niepodległości części kraju uznanej za ojczyznę przez ludność o odrębnej kulturze od reszty kraju, zmiana rządów i rządzących lub ich decyzji w związku z różnymi.
Warto czasem zatrzymać się i pomyśleć dwa razy zanim się coś zrobi, podejmie jakąś decyzję. Konsekwencję mogą być przeróżne, pamiętajmy o tym.
Marta Åuczak