Kobieta

Dzisiaj jest 03.07.2022. Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt konsumencki, inaczej gotówkowy, jest najogólniej mówiąc - kredytem z definicji wypłacanym w gotówce. Zwykle dotyczy on kwot zdecydowanie mniejszych, niż kredyty hipoteczne, z tego względu najczęściej bierzemy go, gdy chcemy zrobić w domu remont lub wyjechać na wakacje. Czym odróżnia się od innych i dlaczego jest tak chętnie wybieraną formą kredytu?


Gdzie można wziąć kredyt gotówkowy?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że pożyczyć pieniądze w systemie gotówkowym możemy zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej. Warunki kredytu różnią się diametralnie w zależności od tego, u kogo zdecydujemy się go wziąć. Instytucje bankowe działają bowiem według ustawy o kredycie konsumenckim, firmy pożyczkowe zaś zobligowane są do odpowiadania przed kodeksem cywilnym. Dlatego banki uważane są za bezpieczniejsze instytucje, pożyczka wzięta w niesprawdzonej firmie pożyczkowej może okazać się dużo droższa, niż zakładaliśmy, ze względu na dodane do umowy zapisy w tak zwanym drobnym druczku. Jeśli zależy nam na możliwe najtańszym kredycie gotówkowym, warto skorzystać z porównywarki, która zestawi ze sobą różne oferty i wybierze tą najkorzystniejszą. 


Różnice między firmą gotówkową a bankiem


Procedura wzięcia pożyczki w banku będzie trwała nieco dłuższej i wymagała większej weryfikacji, niż ta z firmy pożyczkowej. Banki oferują jednak generalnie tańsze kredyty gotówkowe, zwykle o korzystniejszym oprocentowaniu. Dają także możliwość rozłożenia jego spłaty nawet na kilkadziesiąt rat oraz oferują tak zwaną konsolidację - czyli scalanie kilku kredytów w jeden na korzystniejszych warunkach - co przyda się przy spłacaniu ich większej ilości. Decydując się jednak na wzięcie kredytu w firmie pożyczkowej, warto jest wiedzieć, że pieniądze na pewno zostaną wydane o wiele szybciej, często niemalże "od ręki", co jest atutem, jeśli znajdujemy się w sytuacji, która wymaga od nas zdobycia pieniędzy natychmiast. Niestety z tego powodu kredyt będzie też sporo droższy, od tego udzielonego nam w banku. Wiele firm pożyczkowych oferuje jednak darmowe pierwsze pożyczki dla nowych klientów, czasami nawet do kilkudziesięciu dni. 


Kto może wziąć kredyt gotówkowy?


Aby bank lub firma pożyczkowa udzieliła nam kredytu gotówkowego, musimy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim, należy być osobą pełnoletnią, będąca w pełni zdolności do czynności prawnych. Trzeba posiadać także określoną przez konkretną firmę lub instytucję zdolność kredytową, czyli inaczej naszą wypłacalność w momencie spłaty kredytu. Dodatkowo częstymi wymaganiami są określony w umowie wiek, źródło dochodów, długość okresu zatrudnienia oraz jego charakter - umowa o zlecenie, o dzieło lub o pracę - czy miejsce zamieszkania. Zatem jeśli przebywasz poza granicami kraju, ale przelewasz swoje pieniądze na polski rachunek, możesz bez obaw wnioskować o kredyt w kraju. Największą szansę na przyznanie kredytu mają osoby otrzymujące emeryturę, rentę, posiadające umowę o pracę oraz prowadzące prosperującą, własną działalność gospodarczą. 


O czym jeszcze należy wiedzieć, biorąc kredyt gotówkowy?


Warto jest wiedzieć, że kredyt gotówkowy - choć nazwa oraz definicja mogłyby na to wskazywać - zazwyczaj nie jest wypłacany w formie plików banknotów. To, czy środki zostaną wydane kredytobiorcy w gotówce czy też nie, zależy przede wszystkim od ich ilości znajdującej się w banku w momencie przyznania kredytu. Zwykle pieniądze przelewane są na podane w banku lub firmie pożyczkowej konto. Niektóre banki, na przykład internetowe, wcale nie operują system kas, udzielając wyłącznie kredytów bezgotówkowych. Dodatkowo, chcąc wziąć kredyt gotówkowy, pamiętajmy, że przysługuje nam 14 dni na odstąpienie od umowy bez ponoszenia za to kosztów. Chcąc zadbać o swój komfort, warto jest poświęcić chwilę lub skorzystać z porównywarki i znaleźć ofertę, która nie będzie wymuszała na nas ubezpieczania kredytu za dodatkową opłatą, korzystania z innych płatnych usług banku lub firmy pożyczkowej, nie posiadającej prowizji i nisko lub nieoprocentowanej. 

 

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Lato to czas odpoczynku i beztroski. Nie można jednak zapominać o niebezpieczeństwach czyhających w czasie podróży, nad morzem, w górach oraz innych miejscach, które [...]
 • Pierścionki zaręczynowe Pierścionki zaręczynowe
  Obecnie zaręczyny kojarzą się nam z najbardziej romantycznym momentem w życiu. Mężczyźni prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych sposobów na oświadczyny, na przykład: napis [...]
 • Dobry i silnie nawilżający krem do twarzy na dzień. Zobacz, kiedy powinnaś go stosować! Dobry i silnie nawilżający krem do twarzy na dzień. Zobacz, kiedy powinnaś go stosować!
  Nawilżający krem do twarzy to kosmetyk, który powinien znaleźć się na półce z kosmetykami u każdej kobiety - bez względu na to, czym ma ona 20, 30, 40, czy 60 lat. Jego [...]
 • Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna? Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?
     Ginekologia onkologiczna to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się stosunkowo niedawno w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Bezpieczne wakacje
 
Lato to czas odpoczynku i beztroski. Nie można jednak zapominać o niebezpieczeństwach czyhających w czasie podróży, nad morzem, w górach oraz innych miejscach, które [...] czytaj więcej »