Tłuszcz to jeden ze składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mimo to jego obecność w diecie budzi wątpliwości wśród osób pragnących schudnąć lub obawiających się negatywnego wpływu produktów wysokotłuszczowych na zdrowie. Jednak tylko prawidłowo zbilansowana dieta, a więc z udziałem odpowiednich proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów, dostarcza wszystkich substancji odżywczych. Z pewnością warto sięgać po zdrowe tłuszcze, których dobry przykład stanowi tłuszcz mleczny. Udowadniają to wnioski płynące z kampanii informacyjnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie.
Wartości odżywcze tłuszczu mlecznego
Tłuszcz mleczny zawiera nasycone krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe o wysokiej aktywności biologicznej. Organizm wykorzystuje je jako źródło energii, więc spożywane z umiarem nie zagrażają zgrabnej sylwetce ani zdrowiu. Jest wprost przeciwnie. Jak przekonuje dr n. farm. Izabela Bolesławska, wykładowca w Katedrze i Zakładzie Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kwasy te zmniejszają ryzyko pojawienia się otyłości, insulinooporności czy nadciśnienia tętniczego, ale nie tylko. Kwas masłowy odgrywa istotną rolę w zapobieganiu nowotworom okrężnicy i reguluje perystaltykę jelit. Z kolei inne składniki tłuszczu mlecznego, w tym kwas wakcenowy i skoniugowany kwas linolowy (CLA), dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i chronią przed miażdżycą. Tłuszcz mlekowy jest również cennym źródłem antyoksydantów- witamin A i E, zapobiegających skutkom stresu oksydacyjnego. Dostarcza ponadto łatwo przyswajalnego białka i wapnia. To bez wątpienia wartościowy składnik diety, który na dodatek jest łatwostrawny i wyjątkowo dobrze przyswajalny przez organizm w porównaniu z innymi tłuszczami pochodzenia zwierzęcego.
Aktualne wyniki badań podkreślają brak dowodów na szkodliwy wpływ tego składnika na zdrowie. Tłuszcz mleczny nie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, a pochodzący z niego cholesterol ma znikomy wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Wyjątek stanowią tu osoby wrażliwe na zbyt dużą ilość tego związku, które powinny ograniczyć spożycie produktów obfitujących w cholesterol.
Jak wybrać najlepsze produkty wysokotłuszczowe?
Istotną wskazówkę dla osób poszukujących najlepszych produktów wysokotłuszczowych stanowią unijne znaki. „Jakość Tradycja” to znak wskazujący, że dany produkt ma prawidłowy skład i odznacza się wysoką jakością, co różni go od konkurencji. Przykładem jest Masło Ekstra z Czarnkowa. Znak „Chronione Oznaczenie Geograficzne” uwydatnia wyjątkową rolę pochodzenia produktu dla jego jakości czy renomy. Tym znakiem uhonorowano właśnie Wielkopolski Ser Smażony OSM Czarnków. Wybierając tak oznakowane wyroby, klient ma gwarancję wysokiej jakości i prawdziwego smaku.
Masło- ważny składnik diety optymalnej i nie tylko. Dieta optymalna opiera się na produktach wysokotłuszczowych stanowiących paliwo energetyczne dla organizmu. Jak podkreśla Zuzanna Rzepecka, doradca żywienia optymalnego, Prezes Poznańskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych, osoby odżywiające się w ten sposób wybierają tłuszcze zwierzęce, uzasadniając to ich wysoką wartością odżywczą. Chętnie sięgają między innymi po masło jako cenne źródło tłuszczu mlecznego, białka i niektórych witamin. To jeden z tych produktów, który spożywany w umiarkowanej ilości sprawdzi się w urozmaiconej diecie każdej osoby zdrowej, a nawet dzieci. Ogromną rolę odgrywa jednak jakość produktu. W przypadku masła decydująca jest zawartość tłuszczu mlecznego- minimum 82% i brak dodatków. Ten wymóg spełnia Masło Ekstra z Czarnkowa.
Źródło: Artykuł partnerski