Kobieta

Dzisiaj jest 14.08.2022. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

Farbowanie włosów? Koloryzacja trwała czy tymczasowa? Co to takiego?

 

Koloryzacja włosów to nic innego jak zmiana naturalnego koloru włosia, uzyskanych dzięki dobraniu odpowiednich barwników syntetycznych i pochodzenia naturalnego. w dzisiejszych czasach farbowanie włosów rozpowszechniło się nie tylko w profesjonalnej branży fryzjerskiej, ale także w warunkach domowych.

 

Jeszcze nie tak dawno farbowanie włosów było używane do zamaskowania siwizny, jednak dziś sięgają po nie coraz młodsze pokolenia kobiet w celu udoskonalenia wizerunku, a nawet i mężczyźni. Preparaty do koloryzacji ze względu na pochodzenie wykorzystywanych w nich barwników dzielimy na:


 • farby syntetyczne
 • preparaty roślinne

Farby syntetyczne

Do koloryzacji trwałej włosów wykorzystuje się popularne barwniki syntetyczne tzw. oksydacyjne. W ich skład wchodzą m.in. związki bezbarwne, które w obecności utleniaczy reagują z sobą, dzięki czemu tworzą wysokocząsteczkowe połączenia o różnych kolorach/ barwach.

Jak przebiega proces farbowania preparatami syntetycznymi? 

Otóż cały proces odbywa się w tak zwanym środowisku alkaicznym, czyli przy podwyższonym pH. Dochodzi do złączenia kreatyny wewnątrz włosa. Najczęściej farby trwałe mają postać emulsyjną, kremową dwuskładnikowych preparatów.

Oba składniki trzeba najpierw połączyć ze sobą przed nałożeniem na włosy. Oksydant czyli mieszanka koloryzująca, środek alkalizujący oraz barwnik nakładany jest na włosy. Środek alkalizujący rozpuszcza wówczas swój płaszcz lipidowy włosa i rozchyla łuski, pozwalając barwnikom, a także  oksydantom wniknąć do części wnętrza włosa.

Dlatego we włosach zachodzi tak zwana reakcja wydzielenia tlenu z oksydantu. Natomiast tlen uaktywnia barwnik pośredni, który łączy się z związkami i efektem końcowym jest uzyskanie nowego koloru.  

Farby roślinne

To nic innego jak preparaty zawierające składniki pochodzenia roślinnego. W dużej ilości farb roślinnych wykorzystuje się składniki pozyskiwane z części roślin, czyli, z liści, łodyg, korzeni oraz kory.

Henna i indygo (reng) są barwnikami naturalnymi w kosmetyce pozyskiwane z wyciągu rumianki, kory dębu, wywar z buraka czy łupin cebuli, liście galasówki oraz orzecha włoskiego.

Trwała koloryzacja włosów 

Wśród kobiet jest jednym z najczęstszym wyborem wśród zmiany fryzury. Do takiego zabiegu wybór kosmetyków marek i producentów jest bardzo szeroki.

Dzięki farbie trwałej uzyskujemy intensywny kolor, ale także włosy możemy rozjaśnić jak i przyciemnić. Wśród producentów znajdziemy szeroki wybór farb do włosów, które nie wysuszają ich struktury, a odpowiednio pielęgnują i pozwalają wzmocnić ich kondycję. 

Półtrwała koloryzacja włosów

Jeżeli nie chcemy radykalnej zmiany koloru włosów, a jedynie je lekko rozjaśnić lub przyciemnić, to doskonałym wyborem jest półtrwała koloryzacja. Półtrwała koloryzacja ma na celu odświeżenie koloru i wzbogacić utraconą głębie barwy.

Takie farby charakteryzują się naturalnym kolorem włosów, jedynie dodając mu głębi, a także nieznacznie zmieniając jego odcień. Farby do włosów fryzjerskie te również w swych właściwościach pielęgnują włosy oraz pozostawiają połysk. 

Koloryzacja w domowym zaciszu

Farbowanie włosów bardzo powszechne jest teraz w domu. W drogeriach stacjonarnych jak także w sklepach internetowych znajdziemy szeroki wybór przyrządów do farbowania, począwszy od różnej wielkości pędzli, spinek do włosów, rękawic, peleryn, a nawet i czepek do pasemek. Takie przybory zdecydowanie ułatwią pracę i pozostaną do kolejnego farbowania. 

Bardzo ważna jest pielęgnacja po koloryzacji włosów. Takie włosy potrzebują szczególnie odżywienia, regeneracji, a także nawilżenia. Dlatego ważne jest, aby zastosować kosmetyki, które zapewnią najlepszą ochronę, zadbają o właściwy koloryt i zmęczone farbowaniem pasma włosów. Polecane są szczególnie odżywki do włosów zapewniające blaski oraz miękkość, a także chronią przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.  

Więcej znajdziesz tutaj: https://trena.pl/ 

 Źródło: Artykuł partnerski 
 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Porady z szuflady cześć 4 Porady z szuflady cześć 4
  Dziś czwarta część praktycznych porad. Jak usunąć dym papierosowy z ubrań? Jak dbać o kwiaty doniczkowe? I wiele innych ciekawych porad. - Przesiąkniętego dumem garnituru nie trzeba [...]
 • Walentynki: Prezent dla drugiej połówki Walentynki: Prezent dla drugiej połówki
  Zbliżają się walentynki i już czas pomyśleć o prezentach dla drugiej połówki. Dobrze jednak wiemy, że nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać. Zależy nam na tym, aby [...]
 • Złote Globy 2012 - stylizacje gwiazd Złote Globy 2012 - stylizacje gwiazd
  W zeszłą niedziele 15 stycznia w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles odbyła się 69. gala rozdania Złotych Globów. Nim przejdziemy do tej najciekawszej części, czyli stylizacji, [...]
 • Sport jest trendy ! Sport jest trendy !
  Sportowe ubrania przeniesione zostały z sali gimnastycznej do codziennego/ulicznego użytku w latach osiemdziesiątych, kiedy triumfy święciły odblaskowe getry i aerobik w wykonaniu Jane Fondy. [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Porady z szuflady cześć 4
 
Dziś czwarta część praktycznych porad. Jak usunąć dym papierosowy z ubrań? Jak dbać o kwiaty doniczkowe? I wiele innych ciekawych porad. - Przesiąkniętego dumem garnituru nie trzeba [...] czytaj więcej »