Wbrew pozorom bóle gardła mogą nam utrudniać życie nie tylko w okresie zimowym. Zmiany temperatur, klimatyzacja oraz przeciągi mogą sprawić, że ta dolegliwość dopadnie nas w trakcie letniego wypoczynku. Jak poradzić sobie z tą przypadłością? Oto kilka porad.
Uderz w źródło problemów!
Głównymi winowajcami wielu naszych problemów z gardłem okazują się właśnie one – bakterie. Niewielkie, za to wyjątkowo uciążliwe, mogą stać się przyczyną wielu poważnych problemów z górnymi drogami oddechowymi. Jeśli bakterie takie zaczynają rozwijać się na podrażnionej błonie śluzowej, czeka nas trudna przeprawa z groźną i uciążliwą infekcją. Nic więc dziwnego, że w walce z bakteriami wykorzystujemy te preparaty, które dostępne są w każdej aptece.
Sięgasz po tabletki na ból gardła? Kieruj się rozsądkiem!
Mają pomóc w walce z przyczyną problemów, a jednocześnie – przynieść ulgę, uwolnić nas od bólu i ułatwić oddychanie. Teoretycznie wybór tabletek na ból gardła jest sprawą bardzo prostą. Szeroki asortyment takich produktów oraz łatwy dostęp do nich sprawiają, że każda z nas może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Niestety, zbyt często przy wyborze kierujemy się ceną tabletek lub wyglądem opakowania, pomijając tak ważną sprawę, jaką jest skład danego produktu. A przecież to właśnie odpowiednie składniki tabletek na ból gardła decydują o ich skuteczności. Wśród tych substancji, które są cennym wsparciem dla każdej osoby walczącej z bólem gardła, ważne miejsce zajmuje chlorheksydyna. Preparaty, które mogą się pochwalić takim składnikiem, to doskonała inwestycja. Dlaczego? Chlorheksydyna w preparatach na ból gardła odgrywa istotną rolę. Znana od ponad 50 lat, zyskała uznanie stomatologów walczących z próchnicą oraz tych lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu schorzeń jamy ustnej. Chloroheksydyna jest w efekcie jednym z tych antyseptyków, które w tabletkach na problemy z jamą ustną pojawiają się najczęściej. Jej popularnymi krewniakami są takie składniki, jak chlorek benzalkoniowy lub salicylan choliny. I one dobrze radzą sobie z bakteriami, zatem i ich nazw warto szukać na opakowaniach leków na ból gardła.
Cennymi składnikami tabletek na ból gardła są też ziołowe wyciągi oraz olejki eteryczne. Istnieje wiele naturalnych leków, które koją i jednocześnie zabijają szkodliwe bakterie. Niezastąpioną rośliną leczniczą okazuje się tu tymianek, którego właściwości grzybobójcze zostały docenione już przed wiekami. Szałwia oraz rumianek to kolejne zioła, które są niezwykle przydatne w walce z infekcjami jamy ustnej, a jednocześnie – bezpieczne dla naszego zdrowia. Mentol, mięta i anyż to kolejne składniki preparatów na ból gardła, dzięki którym przykre dolegliwości staną się mniej uciążliwym problemem.
Gdy bakterie atakują gardło, musimy szybko podjąć z nimi skuteczną walkę. Pomocne okazują się tu zarówno tradycyjne inhalacje, jak i nowatorskie leki. Nie zapominajmy jednak o tym, że nasze gardło jest wyjątkowo delikatne, zatem wybór kuracji powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Nie sugerujmy się oprawą leczniczych preparatów, lecz listą składników, którą każdy producent musi umieścić na opakowaniu. Im więcej substancji przyjaznych dla naszego gardła znajdzie się w wybranych tabletkach, tym szybciej uda nam się odzyskać dobrą formę.