Strona główna » Gryzoń w domu? To nic strasznego!

Gryzoń w domu? To nic strasznego!

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie w domu szczura czy myszy było nie do pomyślenia. Te małe gryzonie kojarzyły się raczej z plagą niż słodkim zwierzątkiem domowym. Czasy jednak się zmieniają i coraz więcej osób decyduje się na przygarnięcie pod swój dach małego „tuptusia”. Jakie przygotowania powinniśmy poczynić przed pojawieniem się w domu chomika, szczura czy świnki morskiej?

 

 

    W żadnym wypadku scenariusz wprowadzania do rodziny nowego członka nie powinien wyglądać tak: odwiedzasz najbliższy sklep zoologiczny i kupujesz najsłodziej wyglądającego zwierzaczka. Nic z tych rzeczy! Zwierzę, nawet to najmniejsze, to wielka odpowiedzialność, przede wszystkim dla rodziców. Dziecko, szczególnie małe, będzie cieszyło się z samego faktu posiadania zwierzaczka, jednak do ty będziesz dbał o jego potrzeby i obserwował niepokojące zachowania. Do takiego kroku więc należy porządnie się przygotować.

 

Przygotowanie przede wszystkim


    I nie mamy tu na myśli wyłącznie kupienia klatki czy też akwarium, wraz z całym osprzętem, karmy i kilku innych łakoci. Porządne przygotowanie to przeczytanie fachowej literatury na temat życia, odżywania się, nawyków i zachowań właściwych dla danego gatunku oraz pielęgnacji gryzonia. Klatka jest na miejscu drugim. – Niezbędne będzie pomieszczenie, w którym chomik będzie czuł się bezpieczne, da mu miejsce schronienia, odpoczynku i przestrzeń do swobodnego ruchu. Jeśli chodzi zaś o wyposażenie klatki powinny znajdować się w niej: pojemniczki na pokarm, wodę, drabinki, tunele, kołowrotek do biegania itp. – mówi Piotr Baranowski, prowadzący internetowy sklep zoologiczny NaszeZoo.pl. Chomik czy inny gryzoń powinien mieć stały dostęp do pokarmu 
i zawsze czystą wodę. Klatkę zaś nie może znajdować się blisko urządzeń elektrycznych, kaloryferów, telewizora, a w spokojnym i względnie cichym miejscu.

 

Małe, więc delikatne


    Kiedy mały futrzak wreszcie pojawi się w twoim domu, raz na zawsze zapamiętaj tę zasadę: gryzonie są bardzo ciekawskimi i niezwykle ruchliwymi stworzeniami. Chętnie biegają, wspinają się i wchodzą we wszystkie możliwe szczeliny. Dlatego tak ważne jest, by nie pozostawiać ich bez opieki, gdy znajdują się poza klatką. Ponadto, przy wyjmowaniu ich z akwarium powinniśmy zachować szczególną ostrożność – to delikatne stworzenia, którym bardzo łatwo zrobić krzywdę. Inną sprawą jest fakt, że i one same łatwo potrafią się zranić lub wpakować się w tarapaty – to ich wrodzona ciekawość sprawia, że maluch chce wszędzie wejść i wszystkiego spróbować swoimi ząbkami.

    Gryzonie świetnie sprawdzają się jako zwierzątka dla dzieci. Uczą je odpowiedzialności i regularności w sprawowaniu obowiązku opieki nad małym stworzeniem. Nie zapominajmy jednak, że największa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach i to oni powinni sprawować główną pieczę nad małym lokatorem swojego domu.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie