Prace porządkowe w łazience wcale nie są łatwym zadaniem – usuwanie osadów z mydła oraz zacieków nierzadko wymaga cierpliwości. Szczególnie trudna w pielęgnacji potrafi być wanna, gdyż to na niej pojawiają się najczęściej zaschnięte pozostałości po płynach do kąpieli lub innych kosmetykach. Ich usunięcie wcale nie musi być wyzwaniem – wystarczy pamiętać jakie preparaty oraz akcesoria szczególnie przydają się podczas takich zadań.
Co się przyda w czasie czyszczenia wanny?
Jak wiadomo większość wanien posiada wyjątkowo delikatne powierzchnie – aby nie zarysować przedmiotu w czasie czyszczenia najlepiej posłużyć się miękką ściereczką z mikrofibry. Uznałeś, że wymaga on dokładnego szorowania i obawiasz się, że może to spowodować na nim nieestetyczne zadrapania? Zanim zastosujesz druciak upewnij się w niewidocznym miejscu, czy nie niszy on pielęgnowanego podłoża. Ważne znaczenie mają tu też stosowane środki czystości. W przypadku delikatnych zabrudzeń z powodzeniem możesz posłużyć się zwykłym preparatem do tego typu powierzchni. Jeśli jednak zauważyłeś, że jest on nieskuteczny, możesz wykorzystać ocet, który znakomicie rozpuszcza osad z mydła.
Aby ułatwić sobie pielęgnację wanny, po każdym jej umyciu możesz rozprowadzić na powierzchni roztwór z wody i octu w proporcjach 1:1 – w ten sposób zabezpieczysz podłoże przed nadmiernym przyczepianiem się do niego osadu z mydła. Dzięki tej prostej czynności unikniesz męczącego szorowania wanny. Ponadto warto pamiętać, że przedmiot należy czyścić nie rzadziej niż raz w tygodniu – w innym przypadku może zgromadzić się na niem gruba warstwa brudu, która będziesz szczególnie trudna do usunięcia. Tak pielęgnowana wanna będzie lśniła czystością i przez długi czas zachowa znakomity wygląd.
Jak wyczyścić wannową baterię?
Podczas pielęgnacji wanny nie można zapomnieć o jej baterii, na której też gromadzą się zabrudzenia, a nawet kamień. Jeśli zwykłe środki czystości w tym przypadku także okazały się nieskuteczne, tutaj również możesz wykorzystać ocet. Szczególnie uciążliwa w czyszczeniu potrafi być słuchawka – posiada nierównomierne kształty, więc zabrudzenia nierzadko wnikają w trudno dostępne miejsca. Aby szybko pozbyć się brudu warto zastosować octową kąpiel. Wystarczy, że słuchawkę umieścisz w wypełnionej płynem torebce i całość zwiążesz gumką recepturką – pozostaw tak przedmiot na noc, aby rano usunąć już tylko pozostałości po zabrudzeniach za pomocą szczoteczki do zębów.
Wanna akrylowa – czym ją myć
Chociaż akryl jest wyjątkowo przyjemny w dotyku, potrafi być uciążliwy w pielęgnacji – jest dosyć delikatny, dlatego łatwo można spowodować na nim zadrapania. Do mycia wanien stworzonych z tego materiału nie należy więc stosować środków ściernych, mleczek do czyszczenia oraz proszków do szorowania – często zawierają one kredę, która może nie tylko zarysować powierzchnię, ale też ją zmatowić. Aby uniknąć tego problemu, zaopatrz się w specjalny żel do akrylu, który jest delikatny dla tego typu podłoża. Świetnym rozwiązaniem jest też przecieranie wanny szmatką z mydłem w płynie lub płynem do naczyń po każdej kąpieli – w ten sposób zapobiegniesz zgromadzeniu się na niej grubej warstwy zabrudzeń.
Polecamy także artykuł z którego dowiesz się jak niedopuścić do powstania smóg: ARTYKUÅ