Drapanie i suchość w gardle, chrypka, kaszel, trudności w przełykaniu i mówieniu – która z nas nie boryka się z tymi problemami kilka razy w roku? Aby szybko i skutecznie zwalczyć zapalenie gardła, należy najpierw dobrze przyjrzeć się objawom i określić podłoże infekcji.
Poznaj przyczyny
Najczęściej zapalenie gardła wywoływane jest przez atak wirusów na błonę śluzową. W efekcie tego powierzchnia gardła, języka i migdałków jest zaczerwieniona, lekko przekrwiona i bolesna. Dodatkowo mogą pojawić się niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym oraz niezbyt wysoka gorączka. Drugim częstym powodem bólu gardła jest infekcja bakteryjna, która przerodzić się może w poważną chorobą, jaką jest angina. Ten rodzaj zapalenia gardła objawia się zmianą koloru błony śluzowej na malinowy lub krwistoczerwony, wysoką gorączką, opuchnięciem języczka i powiększeniem węzłów chłonnych. Inne przyczyny zapalenia gardła to zakażenie grzybicze oraz alergie. Drapanie i pieczenie wywołać może także zbyt suche lub zanieczyszczone powietrze, nie bez znaczenia jest również wystawienie błony śluzowej gardła na częste działanie dymu papierosowego. Podrażnić ją mogą też zbyt gorące i ostre potrawy.
Jak walczyć z bolącym gardłem?
Jeśli już rozpoznałaś przyczynę bólu, musisz znaleźć swój sposób na bolące gardło. W przypadku infekcji wirusowej pomogą leki zawierające środki przeciwzapalne, warto sięgnąć także po tabletki do ssania o działaniu przeciwbólowym. Zapalenie gardła wywołane przez bakterie wymaga konsultacji lekarskiej – dużą skuteczność w jego leczeniu wykazują środki zawierające sterydy oraz paracetamol. Niekiedy konieczna jest kuracja antybiotykowa, zwłaszcza w przypadku anginy. Infekcje grzybicze leczy się środkami przeciwgrzybiczymi. Bardziej złożonym problemem są natomiast alergie – podstawowym sposobem uniknięcia bólu gardła jest wyeliminowanie czynników wywołujących uczulenie. Jeśli jest to niemożliwe do zrealizowania, należy przyjmować leki antyhistaminowe, blokujące reakcję alergiczną.
Metody domowe
Oprócz leczenia farmakologicznego pomocne okazać się mogą domowe, znane od wielu lat sposoby na ból gardła. Należą do nich przede wszystkim płukanki, wykonywane kilka razy dziennie. Ulgę przynieść może zmniejszający obrzęk gardła roztwór soli kuchennej bądź sody oczyszczonej. Do ich przygotowania należy użyć wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Na ratunek w czasie infekcji przyjść mogą także zioła, a zwłaszcza szałwia i rumianek. Działanie przeciwzapalne wykazują także czosnek i cebula – włącz je zatem do swojej diety w czasie przeziębień oraz infekcji. Jeśli borykamy się z dokuczliwym wysuszeniem błony śluzowej gardła, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Podstawą jest częste wietrzenie pomieszczenia, przyda się także nawilżacz powietrza (możemy również rozkładać na kaloryferach mokre ręczniki). Nie zapominajmy o dostarczaniu naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów – pijmy dużo wody!
Aby pozbyć się pieczenia, drapania i uporczywej chrypki, obserwuj objawy i poznaj przyczynę infekcji. Pozwoli to dobrać odpowiedni sposób leczenia i szybko pokonać chorobę.