Strona główna » Międzynarodowy Dzień DNA – już 25 kwietnia!

Międzynarodowy Dzień DNA – już 25 kwietnia!

przez PewnaPani
0 komentarz

Już 25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA. Święto ma upamiętniać dwa ważne wydarzenia – ukończenie w 2003 roku projektu poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project) oraz opracowanie przez Cricka i Watsona w 1953 roku modelu podwójnej helisy DNA. Międzynarodowy Dzień DNA jest doskonałą okazją do dyskusji o tym, jak postępy w badaniach nad ludzkim genomem mogą wpływać na obecne życie oraz przyszłość całych społeczeństw. Projekt poznania ludzkiego genomu – 25 lat minęło…

Projekt poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project, HGP) uznaje się za jedną z największych naukowych inicjatyw na świecie. W projekcie uczestniczyły setki badaczy z takich krajów, jak Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, USA czy Wielka Brytania. Celem projektu było poznanie sekwencji wszystkich komplementarnych par zasad, z jakich zbudowany jest genom człowieka. Projekt udało się zakończyć w 2003 roku, po zsekwencjonowaniu 99% genomu ludzkiego z trafnością na poziomie 99%. Dzięki temu dziś już wiemy, że genom człowieka składa się z ok 30 000 genów. Jakie tajemnice skrywa przed nami ludzkie DNA? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom materiału genetycznego. Czy analiza materiału genetycznego ma zastosowanie w codziennym życiu?

DNA jest unikalne i otrzymujemy je po rodzicach

Ludzie różnią się od siebie – barwą oczu, kolorem włosów i skóry, rysami twarzy czy cechami charakteru. Wynika to z różnic w kodzie genetycznym, który jest unikalny dla każdego człowieka. Choć należymy do jednego gatunku i nasze DNA jest w dużej części takie samo, to jednak ustawienie poszczegónych nukleotydów w łańcuchu DNA może być inne. Właśnie dlatego, że pod względem genetycznym różnimy się od siebie, to na podstawie analizy DNA możemy zidentyfikować daną osobę. Materiał genetyczny nie bierze się też znikąd. Dziecko dziedziczy go po rodzicach, w połowie po matce, w połowie po ojcu. Dzięki temu przy użyciu testów DNA możemy określić pokrewieństwo między badanymi osobami – potencjalnym ojcem a dzieckiem, potencjalnym rodzeństwem czy dziadkami i wnukami.

DNA – jego źródłem może być dowolny przedmiot

Materiał genetyczny jest obecny w każdej jądrzastej komórce ciała. Ponadto fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo są wszędzie takie same. Chcąc określić, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka, możemy wykorzystać więc dowolne źródło materiału genetycznego – włosy, paznokcie, fragmenty naskórka, plamy krwi, szczoteczkę do zębów, dziecięcy smoczek albo standardowy wymaz z policzka. Oczywiście przedmioty te (nazywane próbkami śladowymi) muszą należeć do badanych osób. Wyizolowany z nich materiał genetyczny wystarczy potem ze sobą porównać i ocenić, czy występują w nim zbieżne elementy, czy też nie… Taki test na ojcostwo jest badaniem pewnym, pozwalającym jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię pokrewieństwa między badanymi. Warto dodać, że DNA nigdy nie ulega zmianie DNA – pozostaje stałe aż do śmierci. Test na ojcostwo możemy więc wykonać w każdym momencie życia – moment, w którym zdecydujemy się na badanie nie będzie miał wpływu na wynik.

Analiza DNA – przydatna nie tylko do identyfikacji osób, ale też do rozpoznawania chorób…

Oczywiście chodzi o choroby o podłożu genetycznym, np. zespół Downa, hemochromatozę czy chorobę Krabbego. Testy DNA potrafią również ocenić predyspozycje do wystąpienia określonych chorób, w tym nowotworów. Poprzez analizę czyjegoś materiału genetycznego można ocenić ryzyko pojawienia się choroby u dziecka, w momencie, gdy rodzice są zdrowymi nosicielami danego schorzenia. Szybkie wykrycie choroby genetycznej w wielu przypadkach daje szansę na szybsze podjęcie leczenia, a tym samym poprawę rokowania.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©Francesco Rossetti/123rf.com

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie