Strona główna » Mieszkanie czy dom?

Mieszkanie czy dom?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, zdecydujcie się na mieszkanie. Dom będzie dla was jedynie utrapieniem i źródłem męczarni.

 

   Być może próbujecie zmierzyć się z dylematem, z którym walczyły przed wami setki innych rodzin. Zastanawiacie się, co będzie lepsze: dom czy mieszkanie. Jeśli pracujecie w mieście, cenicie sobie czas wolny spędzony na aktywności innej niż dojazdy do pracy lub majsterkowanie, nie powinniście mieć problemów z decyzją. Oto, dlaczego.

 

Od razu czy za dwa lata?

 

 

   Na początek pomyślcie o tym, jak długo potrwa budowa domu. Rok, dwa a może nawet trzy lata. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziecie do tematu. Jeśli zdecydujecie się na budowę popularną w Polsce metodą gospodarczą, raczej nie skończycie jej w jeden sezon. Przeciągnie się na dwa lata, a biorąc pod uwagę formalności, które będziecie musieli przy okazji załatwić, być może nawet na trzy.

 

Z mieszkaniem będziecie mieli łatwiej. Kupicie je od dewelopera, co oznacza, że wystarczy kilka tygodni na przeprowadzenie niezbędnych prac. A jeśli zdecydujecie się na standard pod klucz, wprowadzicie się na gotowe. Szybko, sprawnie i bez problemów.

 

Kto odgarnie śnieg sprzed domu?

 

 

   Niewykluczone, że kupicie dom gotowy albo będziecie prowadzić generalny remont w mieszkaniu z rynku wtórnego. Rozważcie inne kwestie, które mogą zabierać wasz czas. Takie, jak choćby wszystkie obowiązki właściciela nieruchomości związane z jej utrzymaniem. Na przykład – obowiązek odgarniania śniegu sprzed posesji.

 

W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym zajmuje się tym osoba lub firma wyznaczona przez zarządcę. W domu jednorodzinnym obowiązek spadnie na was. Czy macie wystarczająco dużo czasu, żeby każdego dnia, od grudnia do marca, wstawać o piątej rano i odgarniać śnieg z chodnika? A przecież to tylko przykład.

 

Awaria czyli problem do rozwiązania

 

 

   Są przecież inne wydarzenia, które mogą zabierać wam czas. Znacie się na elektryce, hydraulice czy gazownictwie? Jeśli chcecie mieszkać w domu, powinniście. To do was należeć będzie obowiązek usunięcia awarii, jeśli taka się wydarzy. Chyba, że zdecydujecie się na wynajęcie specjalisty, ten jednak może was skasować na niezłą sumę.

 

Co innego mieszkanie. Jeśli wybierzecie lokal w dobrze zarządzanej wspólnocie, nie będziecie musieli przejmować się awarią centralnego ogrzewania. Owszem, przez jakiś czas może być zimno, jednak usunięcie weźmie na siebie zarządca.

 

Ile czasu zajmuje dojazd?

 

 

   Na koniec coś, czego być może już doświadczacie. Jeśli narzekacie na to, że dojazd do pracy zajmuje wam dużo czasu, pamiętajcie, że po przeprowadzce do domu może być jeszcze gorzej. Dlaczego? Znacie odpowiedź, prawda? Większość przystępnych cenowo działek budowlanych zlokalizowana jest na peryferiach wielkich miast, często w odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów od ich granic. A to oznacza, że dojazd do pracy zajmie wam nie pół, ale całą godzinę. Albo półtorej.

 

Czy macie tyle czasu? Jeśli nie, wiecie już, dlaczego dom nie jest rozwiązaniem dla was. W mieszkaniu będziecie czuli się być może mniej swobodnie, ale też będziecie mieli czas, żeby się nad tym zastanowić. We własnym domu będziecie zbyt zajęci, by docenić jego zalety.

Autor artykułu: tekst powstał we współpracy z Modernbud.pl

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie