Strona główna » Upalne dni – jak je przetrwać w pracy i na urlopie?

Upalne dni – jak je przetrwać w pracy i na urlopie?

przez PewnaPani
0 komentarz

Synoptycy prognozowali, że dwa wakacyjne miesiące nie przypadną zbytnio nam do gustu z racji niskiej temperatury. Jak się możemy przekonać, pogoda za oknem jest wręcz idealna do korzystania z letnich urlopów. Jednak oprócz tych, którzy zaplanowali sobie wolne dni na początek lipca, są także tacy, którzy w te nadzwyczaj gorące dni muszą pracować i efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

W tak upalne dni, nie ma pracy, która by nie znużyła. Czy to na powietrzu, czy w pomieszczeniu, temperatura mocno daje się we znaki bez względu na wiek. Jak zatem przetrwać upalne dni będąc w pracy? Czy w ogóle możliwe jest wykonywanie jakichkolwiek czynności w takie dni jak choćby ten dzisiejszy?

Oczywiście wszystko jest możliwe, nawet jeśli temperatury mocno przekraczają 30 stopni Celsjusza. Kluczową rolę odgrywa ubiór, ponieważ to od tego zależy czy i jak nasze ciało będzie odprowadzać nadmiar temperatury. Zalecane są przewiewne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnej bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze, a także odpowiednio odprowadza pot. Jasne kolory odzieży zapewnią mniejsze przyciąganie promieni słonecznych, dzięki czemu możemy odnosić wrażenie chłodu. W takim stroju na pewno każdy będzie się czuł dobrze, a co najważniejsze wysoka temperatura otoczenia nie będzie aż tak mocno odczuwalna. Natomiast dla ludzi przebywających na powietrzu i ostrym słońcu, konieczne jest nakrycie głowy.

Jeśli chodzi o spożywane pokarmy to w okresie takich dni należy unikać zbyt kalorycznych i tłustych potraw. Zdecydowanie powinno się przestawić się na jedzenie produktów i posiłków lekko strawnych. Do swojej diety warto dodać porcję warzyw i owoców, bo one także zawierają witaminy i składniki odżywcze, które podczas upałów w łatwy sposób opuszczają nasz organizm. Tak więc lekka zupa warzywna może okazać się dobrym rozwiązaniem na obiad na upalnie dni. Po obiedzie warto wypić świeży sok z owoców i dopiero po takiej dawce kalorii i witamin można spokojnie wyjść z domu. Aby organizm nie odwodnił się podczas kolejnych gorących dni, należy pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, ponieważ tylko ona potrafi uzupełnić braki, które uciekają z organizmu w postaci potu. Ważnym jest, aby unikać picia słodkich, gazowanych napojów typu cola, sprite, fanta, ponieważ one nie gaszą pragnienia, ani nie nawadniają odpowiednio naszego organizmu. Alkohol także jest niewskazany w upalne dni i trzeba się go wystrzegać.

Podczas upałów koniecznie należy pamiętać o dobrej ochronie skóry. Zanim wyjdziemy na powietrze, bez względu na to czy jest to plaża, czy wyjście na miasto, wypada zastosować  krem z filtrem przeciwsłonecznym, który powinien poradzić sobie z ochroną skóry przed poparzeniami. Oprócz tego podczas opalania na plaży, należy pamiętać o powtarzaniu tej czynności co około 2 godziny. Bardzo istotne jest to, czy przyjmujemy leki nasercowe, na nadciśnienie lub inne tego typu, ponieważ w połączeniu z intensywnym słońcem, może niestety nas dopaść reakcja alergiczna. Dlatego zanim gdziekolwiek się wybierzemy, należy dobrze zaplanować zażycie lekarstw oraz odpowiednio wcześnie nasmarować ciało kremem z filtrem.

Upały to bardzo poważna sprawa i najlepszym rozwiązaniem jest przeczekać godziny największej aktywności słońca w domu, mieszkaniu lub na powietrzu, ale tam gdzie promienie słońca nie docierają, lub są w ograniczonej intensywności. Osoby, które nie są w pełni zdrowe lub przyjmują lekarstwa, muszą pilnować się nieco bardziej, ponieważ duża aktywność słoneczna równa się z większym osłabieniem organizmu, co w efekcie może prowadzić do zasłabnięć czy zaburzeń organizmu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody niegazowanej, która w kryzysowej sytuacji może się okazać pomocna.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie