Potrzeba ochrony naszej prywatności z jednej strony oraz względy pragmatyczne z drugiej powodują, że jesteśmy przyzwyczajeni do zasłaniania okien, a w okresie letnim okazuje się to szczególnie potrzebne, aby chronić się przed palącymi promieniami słońca i nadmiernym przegrzaniem pomieszczeń. Kiedyś tego rodzaju funkcje pełniły głównie zasłony materiałowe, dzisiaj coraz częściej sięgamy po bardziej funkcjonalne rozwiązania w postaci rolet czy żaluzji.
Funkcje żaluzji pionowych
W ostatnim czasie prawdziwą furorę robią tak zwane verticale – żaluzje wertykalne, czyli pionowe, idealnie nadające się do zasłaniania dużych oszklonych powierzchni, na przykład w pomieszczeniach biurowych. Równie dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych wyposażonych w całe przeszklone ściany, a także w odniesieniu do okien skośnych i łukowych. Mogą również służyć jako przegrody dzielące wnętrze pomieszczenia czy osłony różnego rodzaju zakamarków lub wnęk. Szyny, na których mocuje się żaluzje wertykalne mogą być bowiem gięte na wymiar i montowane w różnych konfiguracjach.
O popularności verticali decyduje zapewne również fakt, że z uwagi na swoją specyficzną konstrukcję i wygląd pełnią nie tylko bardzo ważne funkcje użytkowe, ale mogą stanowić również istotny element dekoracyjny decydujący w znacznej mierze o stylu i charakterze całego pomieszczenia. Nowoczesne wnętrza wyposażone w okazałe i estetyczne żaluzje pionowe powoli stają się standardem przede wszystkim we wszelkiego rodzaju instytucjach biurowych.
Zasada działania
Verticale montuje się na szynach aluminiowych zawierających mechanizm sterujący, które przytwierdzane są do sufitu lub ściany. Sterowanie verticalami odbywa się ręcznie bądź przy pomocy napędu elektrycznego. Zasada funkcjonowania jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku żaluzji poziomych, to znaczy można je otwierać i zamykać albo pozostawiać w pozycji częściowo przymkniętej.
Jednak jeśli chodzi o żaluzje poziome, regulacja stopnia nasłonecznienia odbywa się tylko poprzez obracanie lameli w płaszczyźnie poziomej. Natomiast żaluzje wertykalne, oprócz możliwości obracania lameli w pionie mają tę zaletę, że można je przesuwać w prawo lub w lewo, co stwarza dodatkową opcję regulowania światła słonecznego napływającego do pomieszczenia. Dzięki temu skutecznie zabezpieczają przed zbyt dużym nasłonecznieniem, rozpraszając światło po całym wnętrzu.
Żaluzje wertykalne jako element aranżacji wnętrz
Verticale doskonale pełnią funkcję jednego z najbardziej kluczowych elementów aranżacji wnętrz. Wykonane z rozmaitych materiałów o innej fakturze, na przykład żaluzje tekstylne, drewniane, PVC czy aluminiowe, zróżnicowane kolorystycznie, pasują w zasadzie do wszystkich pomieszczeń typu biura, sale wykładowe, urzędy, hotele, sale medyczne. Znajdują też zastosowanie w budynkach mieszkalnych, szczególnie tych o rozległych płaszczyznach szklanych.
Tego rodzaju różnorodność, z jaką mamy do czynienia w przypadku verticali sprawia, że stosując odpowiedni ich rodzaj nie tylko efektywnie zapobiegniemy nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, ale także uzyskamy niepowtarzalny design, a w konsekwencji znakomity rezultat estetyczny.
Źródło: artykuł przygotowany we współpracy z ROLSUN