Strona główna » Odżywianie a higiena jamy ustnej

Odżywianie a higiena jamy ustnej

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    "Jesteś tym co jesz" – to powiedzenie ma więcej z prawdy niż nam się wydaje. Rodzaj i sposób spożywanych posiłków ma kolosalny wpływ na nasz organizm, także na stan naszych zębów. Dbanie o ich zdrowie powinniśmy rozpocząć od zmiany diety, która w połączeniu z właściwą higiena jamy ustnej zapewni nam zdrowe i białe zęby. Jednak jaka dieta jest zdrowa dla naszych zębów?

 

    Dla zdrowia zębów bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie. Odpowiednia i pełnowartościowa dieta dostarcza naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania i do zachowania pełni zdrowia. Musimy bowiem pamiętać, że nasz organizm wykonuje ciągłą pracę – budowa nowych komórek mięśniowych, kostnych, wytwarzanie naskórka czy produkcja nowych krwinek. Każda taka czynność wymaga od naszego organizmu wzmożonej i intensywnej pracy, która byłaby niemożliwa lub przynajmniej zaburzona, gdybyśmy nie dostarczyli organizmowi odpowiednich składników odżywczych.


  Na zęby dieta ma wpływ już od pierwszych lat życia. Wtedy przypada najważniejszy okres – wzrost zębów, który może przebiegać nieprawidłowo, jeśli nie zadbamy o to, aby nasze dzieci odżywiały się zdrowo. Również w dorosłym życiu, jeśli będziemy spożywać w dużych ilościach produkty zawierające węglowodany, skrobię i cukry, szkliwo naszych zębów zostanie okrutnie zaatakowane przez powstałe w płytce nazębnej kwasy. Takie uszkodzenia szkliwa będą w późniejszych czasie przeradzać się w bolesne i wymagające leczenia ubytki.

 

   Ważne jest, aby węglowodany i cukry spożywać w towarzystwie innych, bardziej wartościowych, produktów. To pozwoli nieco zniwelować negatywny wpływ tych składników na stan naszych zębów. Powinniśmy też unikać jedzenia, które nagminnie przykleja się do powierzchni zębów.

 

  Określa się, że zrównoważona i odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza naszemu organizmowi niektóre, ważne dla mózgu, węglowodany, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy (w sumie około 15), minerały (około 25) oraz bardzo ważną dla organizmu wodę. Im bardziej różnorodne jest jedzenie, które spożywamy, tym większa jest szansa, że dostarczymy wszystkie te składniki.

 

    Aby wzmocnić nasze szkliwo, powinniśmy spożywać produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminę D. Składniki te znajdziemy w tranie, rybach (np. łosoś, dorsz), wątróbce, żółtkach jaj oraz grzybach. Wyjątkowo bogate w wapń są mleko i przetwory mleczne, zielone warzywa (np. sałata). Ponadto warto jest sięgnąć po ziemniaki i pomidory (zawierają potas), orzechy i soję (magnez), owoce morza oraz herbatę (fluor).

 

    Dieta dietą, ale bez właściwej higieny jamy ustnej nie osiągniemy zdrowych zębów, wolnych od próchnicy. Właściwa dieta powinna być wzbogacona o regularne szczotkowanie zębów, uzupełnione czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych, trudno dostępnych miejsc (niezwykle przydatny jest irygator do zębów) oraz ew. czyszczeniem języka. Nie można też bagatelizować innych problemów np. nieświeżego oddechu, który może być spowodowany "głębszym" problemem niż niewłaściwa higiena, paradontozą (konieczna opieka stomatologa) czy krwawiącymi dziąsłami (wysoką skuteczność wykazuje pasta Ajona). I połączenie właściwej diety z higieną jamy ustnej sprawi, że nasz uśmiech będzie zachwycał, a wizyty u dentysty sprowadzą się do wizyt kontrolnych.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie