Strona główna » Rośliny iglaste w ogrodzie – które z nich są łatwe w uprawie?

Rośliny iglaste w ogrodzie – które z nich są łatwe w uprawie?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Drzewa i krzewy iglaste to wspaniała ozdoba naszych ogrodów, nie wymagająca częstej pielęgnacji, a mimo to bardzo efektowna. Rodzime gatunki bez problemu przyjmują się na glebach, jakimi dysponujemy, są także odporne na trudne warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie. Latem mogą stanowić tło dla kwiatowych rabatek i innych elementów ogrodu, a zimą będą jedyną nadal zieloną ozdobą naszego otoczenia.

 

 

 Jakie krzewy wybrać?


   Krzewy iglaste to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodu. Można posadzić je wzdłuż ogrodzenia, formując w ten sposób żywopłot. Można wykorzystać je także przy tworzeniu skalniaków. Umieszczając je samodzielnie, wyeksponujemy ich piękne kształty i pozwolimy na rozrośnięcie się roślin. Łatwym w utrzymaniu, niewymagającym krzewem jest jałowiec. Jak wskazuje nazwa, zadowolą go gleby jałowe, dobrze zniesie nawet okresy suszy. Nie straszne są mu także zimowe mrozy. W naszym klimacie świetnym wyborem będzie jałowiec pospolity, spotykany w naturze w lasach sosnowych i na nieużytkach. Atrakcyjny w wyglądzie będzie jałowiec skalny, rosnący na kształt wysokiego stożka. W przypadku długotrwałej suszy warto tę roślinę od czasu do czasu podlać. Wspaniałą dekoracją każdego ogrodu będzie znana każdemu z tatrzańskich szlaków kosodrzewina. Jest to właściwie płożąca sosna górska, znosząca najtrudniejsze warunki, nie wymagająca praktycznie żadnej pielęgnacji. Jedynym problemem może być jej ekspansywność, ponieważ kosodrzewina bardzo lubi się rozrastać. Na szczęście dobrze toleruje przycinanie.

 

 

Drzewka iglaste w ogrodzie


   W dużych ogrodach możemy pokusić się o posadzenie drzew iglastych. Nadają one naturalnego, leśnego charakteru naszemu otoczeniu. Dom okolony rozłożystymi, majestatycznymi sosnami, świerkami czy jodłami będzie wyglądał wyjątkowo pięknie. Jeśli lubimy gatunki rodzime, możemy wybrać jodłę pospolitą, pamiętając jednak, że jest to drzewo wyjątkowo kapryśne i dość trudne w uprawie. Zdecydowanie lepiej postawić na inny gatunek, znany z polskich lasów: świerk pospolity. Ponieważ preferuje on chłodne stanowiska i gliniasto-piaszczyste gleby, najlepiej rozrośnie się na terenach wyżynnych. Jego odmiany ogrodowe lepiej znoszą suche powietrze, piaszczyste gleby i zanieczyszczone powietrze, nadadzą się zatem do sadzenia nawet w miastach. Najbardziej wytrzymałym drzewem iglastym, odpornym na mrozy, susze, zanieczyszczenia i jałowe gleby, jest sosna czarna. Rozrasta się do potężnych rozmiarów, o czym należy pamiętać wybierając miejsce do jej zasadzenia. Jest to drzewo długowieczne, dlatego cieszyć się nim będą jeszcze następne pokolenia.

 

 

Najmodniejsze ogrody


   Oprócz gatunków rodzimych możemy posadzić także egzotyczne iglaki, charakteryzujące się ciekawym pokrojem, chętnie wybierane przez architektów krajobrazu. Wśród nich także znajdą się drzewa i krzewy łatwe w utrzymaniu. Pięknie wyglądać będzie jodła koreańska czy cyprysik nutkajski. Swoich miłośników mają także tuje, czyli żywotniki zwyczajne. Każdy z tych gatunków doskonale wkomponuje się w nasz ogród, podkreślając jego naturalność, ale dodając także nieco egzotyki.

 

   Drzewa i krzewy iglaste nie są trudne w uprawie. Niektóre gatunki po posadzeniu stają się właściwie samowystarczalne. Niekiedy, podczas długotrwałej suszy, warto je odrobinę podlać. Jeśli chcemy, by nasz ogród rósł w bardziej kontrolowany sposób, możemy przycinać i kształtować iglaki.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie