Strona główna » Typy osobowości

Typy osobowości

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Osobowość to zbiór cech przypisanych danej jednostce. Psychologowie, coachowie zapoznali już nas z podstawowymi typami osobowości takimi jak: choleryk, sangwinik, flegmatyk czy melancholik. Poniższe szkice osobowości mają pomóc Ci w określeniu Twoich słabości. Mało prawdopodobne jest abyś takie postaci spotkał w rzeczywistości ale nie da się nie zauważyć, że pewne osoby mogą wykazywać tendencję do przejawiania niektórych z tychże poszczególnych typów.

PATERNALISTA
Osoba ta ma jasno określony obraz na rzeczywistość. Wszystko, co widzi i słyszy lub czego doświadcza potrafi w sposób jednoznaczny zdefiniować w kategoriach dobra i zła. Sztywność poglądów jest sygnałem fundamentalnego braku poczucia bezpieczeństwa. Ludzie tego rodzaju raz na zawsze klasyfikują zjawiska i później już się nimi nie zajmują. Nie interesuje ich strefa pomiędzy tym, co zdecydowanie czarne, a tym co niewątpliwie białe. Paternalista jest często inteligentną osobą o dużej wiedzy, a także szczerze zainteresowaną udzielaniem pomocy innym.
Słowa krytyki z ust Paternalisty są często bolesne i nie zawsze konstruktywne.

MYSZ
Osobowość Myszy najlepiej charakteryzuje słowo „przepraszam”. Myszami są najczęściej kobiety, a swoje życie i działanie opierają na przekonaniu, że za wszystko muszą przepraszać nawet za to, że w ogóle się urodziły. Jeśli nawet czasami udaje się przeprowadzić coś według własnego zdania, to i tak do końca życia chodzą ze spuszczoną głową, aż do szpiku przesiąknięte poczuciem winy. Mysz sądzi, że zawsze komuś przeszkadza i jest przyczyną zamieszania w życiu innych ludzi chociaż często dodaje innym otuchy. Osoby te nie są lubiane w towarzystwie, ponieważ z powodu swego podporządkowania oraz gotowości do służenia są zwyczajnie uważane za głupie. Słowo „nie” nie występuje w jej słowniku chociaż bardzo często wszystko się w niej kotłuje i wrze, ponieważ głęboko ukryte „ja” od lat bezskutecznie próbuje się wydostać na zewnątrz.  

MĘCZENNIK
Cechy Męczennika posiadają w przeważającej części (znów!) kobiety. Najczęściej więc Męczennica informuje wszystkich wokół jaka jest słaba i krucha, gdy tymczasem jest silna jak dąb. Męczennice mają zazwyczaj ogromny wigor i wytrwałość w dążeniu do celu. Bardzo dbają o to, by ich życie przebiegało według wytyczonego przez nie planu.
Wydaje się, że w świecie Męczennic ludzie odgrywają głównie rolę publiczności, to jednak przy głębszej analizie można zauważyć, że właśnie dzięki otoczeniu mogą budować poczucie własnej wartości.
Męczennicami są niektóre matki stosujące emocjonalny szantaż wobec swego jedynaka, kiedy chce opuścić dom albo zaczyna swoje prywatne, odrębne życie. Wówczas ucieczka w hipochondrię jest dla nich najlepszym rozwiązaniem.

MACHO
Dzisiejszy Macho ukrywa się pod różnymi maskami. Nie musi być typem, który podbija serca dam swoją muskulaturą czy idealnie dobranym strojem od krawców lub stałym bywalcem ekskluzywnego klubu dla biznesmenów.
Chociaż sprawia wrażenie osoby otwartej i pozbawionej zahamowań, to jednak przeważnie jedna strefa w jego życiu szwankuje, a mianowicie dokonania w sypialni, które zwykle pozostawiają wiele do życzenia. Macho potrafi jednak dobrze sprzedawać historie swojego życia i zazwyczaj wie, kiedy należy zachować prawdziwą wersję dla siebie. Rozmowa z nim toczy się przeważnie wokół ostatnich podbojów sercowych. Gdy zostaje sam na sam z partnerką długo rozwodzi się nad zaletami poprzednich kochanek stawiając swoją rozmówczynię w niezręcznej sytuacji i uniemożliwiając nawiązanie głębszego związku. Wszystkie te opowieści wynikają z chęci ukrycia własnej nieudolności w kontaktach seksualnych. Macho to myśliwy.
Pod jego maską zazwyczaj skrywa się samotny człowiek z zaburzonym system wartości jak i poczucia bezpieczeństwa.

OBŁUDNIK
Będzie dla Ciebie słodki jak plaster miodu, a gdy tylko znajdziesz się w innym pokoju, natychmiast zacznie wbijać Ci nóż w plecy. W ułamku sekundy twarz Obłudnika zmienia się z pogodnie uśmiechniętej w nadętą z wykrzywionym grymasem. Natychmiast z jego ust płyną przesiąknięte jadem plotki o Tobie. Ludzie tego typu nie potrafią rozwiązywać problemów.
Obłudnicy, których całą armię można znaleźć wśród personelu wielu firm będą przyjmować na siebie coraz więcej zadań zleconych przez zwierzchników mając całkowitą świadomość, że nie sposób podołać tak dużym obciążeniom. W rezultacie poczują się wykorzystywani i oszukani.

Anastazja Zatorska

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie