Szkolenia z zakresu komunikacji niewerbalnej do niedawna cieszyły się największym zainteresowaniem wśród ludzi biznesu, polityków czy też innych osób wygłaszających przemówienia publiczne. Książki z hasłem – Mowa ciała (body language) – zajmują dużo miejsca w każdej księgarni. Zrozumienie mowy ciała pozwala nadawać jak i odczytywać informacje dla większości osób niedostępne i wcale nie musi wiązać się z wydaniem pieniędzy na kursy czy poradniki. Niekontrolowane ruchy, nadmierny śmiech, zaczerwienienia to tylko niektóre z elementów języka ciała. Jak to się dzieje i od czego to zależy, że tak wiele mówimy nie wypowiadając ani słowa?
Mówi się, że miłość to gra hormonów. Dla innych coś takiego w ogóle nie istnieje. Uwierzyć w moc takiego uczucia, zrozumienie zachowania ludzi zakochanych, którzy zmieniają się nie do poznania jest nie do przejścia. Jednak nie zawsze miłość przychodzi od razu, czasami jest ona na wyciągnięcie ręki ale my nie potrafimy nic z nią zrobić. Czy jest jakaś recepta na odczytanie sygnałów wysyłanych przez drugą osobę? Trudno rozpoznać, czy ktoś na kim nam zależy, jest również nami zainteresowany. Nawet nastolatki zastanawiają się, jak dostrzec sygnały zainteresowania wysyłane przez wymarzoną dziewczynę czy chłopaka, który im się podoba. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić w takim momencie?
Świat, który nas otacza zmienił się diametralnie na przestrzeni czasu. Nasze zachowania, przekonania również uległy zmianie. Wielu z nas nie ma odwagi na to aby wyartykułować we właściwym momencie swoje myśli a mimo to ich ciało mówi. Często inni nie dostrzegają mowy ciała. W takim razie „co zrobić kiedy dana dziewczyna czy też chłopak wpadną nam w oko?”
To pytanie zadałam dwóm osobom, które zgodziły się opowiedzieć mi o tym.
-Co zrobić? Hmm… Ja po prostu się uśmiecham do niego, próbuję wyłapać jego wzrok i patrzeć mu w oczy. Jestem z natury nieśmiała przez co zdarza mi się być niezdarną momentami.- Mówi Ola
Ksawery odparł:
-Aktualnie mam swoją wybrankę więc nie szukam nikogo. Sam z natury jestem nieśmiały ale jeżeli, któraś dziewczyna bardzo mi się spodoba to patrzę na nią, przez co daje jej do zrozumienia, że wpadła mi w oko, następnie ona robi kolejny ruch – tak przeważnie było.
Ale co zrobić aby pokazać tej osobie, że wpadła nam w oko?
-W zasadzie to nic specjalnego. Ja sama najczęściej próbuję się kryć z tym ale samo może się ukazywać momentami przez to, że albo się czerwienie na jego widok albo nadmiernie uśmiecham. Zdarzają mi się również momentami jakieś ruchy niekontrolowane. Jednak kiedy już coś mam zamiar zrobić, to nie jest to nic nadzwyczajnego. Po prostu sama z siebie próbuje zagadać, zainteresować się tym co lubi lub szukać sposobu na wspólne spędzenie czasu. Zdarza mi się pogłaskać po ramieniu albo plecach. Takie zachowania akurat ze mnie wypływają– Tak odpowiedziała Ola.
Ludzki organizm posiada wiele uczuć. My sami okazujemy ich wiele na wiele sposobów ale również wiele odczuwamy. Lecz co takiego odczuwamy kiedy ta osoba jest blisko nas?
–Na pewno stres. Również takie napięcie i myśl, że coś powinienem zrobić ale nie wiem co. – Ksawery
Ola wymieniła:
-Stres, ekscytację. Chęć bycia blisko.
Przychodzi jednak moment, kiedy chcemy pokazać się od jak najlepszej strony. Przekonać tą osobę do siebie.
Co zrobić, kiedy chcemy zaimponować tej osobie?
Ola stwierdziła, że nie robi nic wielkiego po prostu jest sobą. Ksawery natomiast stwierdził, że podczas głębszego poznania się, wypływają wszystkie mocne strony, osiągnięcia, zainteresowania i właśnie to może zaimponować tej osobie.
Nasze ciało w różnych momentach inaczej reaguje. Jak wynika z relacji moich gości, te zachowania różnią się tak samo, jak my różnimy się między sobą. Istnieje wiele teorii, które mówią, że ważna jest mowa ciała, czyli gesty, spojrzenia i to, co dzieje się z nami na widok danej osoby. Inni twierdzą, że istnieją uniwersalne zasady sygnalizujące zainteresowanie ze strony drugiej osoby.
Kobiety przekazują zazwyczaj bardzo czytelne znaki, sygnały zainteresowania lecz większa populacja mężczyzn nie potrafi ich odczytać. Dzieje się tak ponieważ mężczyźni genetycznie nie są przystosowani do odczytywania mowy ciała. Kobiety przeciwnie, są doskonale do tego przygotowane.
Często zapominamy o mowie ciała, gdyż nad tym elementem przekazu trudniej zapanować niż nad "językiem w ustach". Współpraca z własnym ciałem to duże wyzwanie, warto się go jednak podjąć, nie tylko po to by wzmacniać i uwiarygadniać przekaz słowny lecz by umieć odczytać komunikat jaki niosą ze sobą gesty, spojrzenia i mimika drugiej osoby.
Marta Åuczak