Od wieków dom stanowił ostoję i symbol bezpieczeństwa. Powroty do niego były zawsze naznaczone spokojem i radością, a poczucie swobody i przynależności przynosiło ulgę dla zmęczenia i zniechęcenia codziennymi trudnościami. Dom rodzinny dla wielu nadal stanowi jedno z piękniejszych wspomnień sprzed lat, a aranżowane własne cztery kąty, wraz z wkraczaniem w dorosłość, kreowane są zgodnie z zapisanymi w pamięci obrazami.
Własne kąty
Niezależnie od tego, czy stajemy się właścicielami, lub też najemcami, mieszkania, czy domu, uczynienie z niego miejsca przytulnego i miłego, stanowi spore wyzwanie. Dla tych, którzy pozbawieni są zdolności plastycznych i wyobraźni przestrzennej i dla których umiejętność łączenia kolorów jest nieosiągalną sztuką, najatrakcyjniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, specjalizującego się w ich aranżacji. Jeśli jednak będziemy w stanie wykazać choć odrobinę inicjatywy i spróbować własnymi siłami zagospodarować ukochane wnętrza, doświadczymy uczucia nieopisanej satysfakcji, a przywiązanie do naszych czterech kątów będzie znacznie silniejsze.
Charakter i styl
Pierwszym i podstawowym krokiem w tym działaniu jest wybór stylu wnętrz. Aktualnie dostępnych jest bardzo wiele propozycji, od naznaczonego czasem stylu retro, po nowoczesne rozwiązania i automatyczne elementy funkcjonalne. Główną zasadą, która obowiązuje na tym etapie, jest zakaz łączenia skrajnych stylów, gdyż stwarza to wrażenie przepychu i niedopasowania. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami historycznych dekoracji i klasycznych rozwiązań, musimy unikać jaskrawych neonowych kolorów i abstrakcyjnych rzeźb. Ponadto pamiętajmy o roli dodatków będących dekoracją. Powinny one stanowić akcent, a nie podstawę wystroju – w ten sposób nadadzą mu elegancji i wyrazistości, jednocześnie pozwalając uniknąć wrażenia kiczowatości, które towarzyszy nadmiernemu umieszczaniu figurek, obrazków i innych dodatków w jednym miejscu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na styl współczesny, stworzone przez nas wnętrza będą odznaczały się minimalizmem i ostrością krawędzi, barw, oraz kształtów.
Pomoc i inspiracja
Aby zaczerpnąć inspiracji i obrać określony kierunek działania, warto wspomagać się materiałami zawierającymi cenne porady z zakresu aranżacji wnętrz. Są nim niewątpliwie magazyny będące miesięcznikami, lub tygodnikami, które prezentują najnowsze pomysły, ciekawe rozwiązania i sugestie. Dzięki nim z małego pokoiku uczynimy przestronne miejsce za sprawą montażu lustrzanej ściany, lub też zastosowania jasnych barw i opływowych kształtów. W przypadku bardziej zaawansowanych działań aranżacyjnych, warto sięgnąć po podręczniki i poradniki z tej dziedziny. Za sprawą szczegółowych opisów i przejrzystych zdjęć, w prosty sposób pojmiemy wytyczne określonych stylów i wprowadzimy je w czyn, urozmaicając o własne pomysły i rozwiązania.
Hand made
W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszą się ręcznie wykonywane wyroby dekoracyjne. Specjaliści i pasjonaci tej sztuki udowadniają niejednokrotnie, że praktycznie z niczego (np. sznurka i kawałka drewna), można stworzyć przepiękną i wyjątkową dekorację, która wzbudzi zachwyt wszystkich odwiedzających nas gości. Aby jednak zagłębić się w tej dziedzinie, trzeba charakteryzować się ogromną cierpliwością i zamiłowaniem oraz talentem do prac plastycznych. W przeciwnym razie godziny spędzone nad sklejaniem, czy malowaniem drobnych elementów, mogą stać się udręką, zamiast źródłem relaksu. Dla zainteresowanych ręcznie robionymi ozdobami, dostępnych jest bardzo wiele poradników i serwisów internetowych, na których można zdobyć cenne instruktaże, lub wymienić się opiniami i doświadczeniami z innymi użytkownikami.
Warto dbać o to, aby miejsce w którym mieszkamy było stworzone zgodnie z naszym gustem i preferencjami estetycznymi. Zapewni to dobre samopoczucie, miłą atmosferę i pomoże w stworzeniu pewnego rodzaju więzi, będącej źródłem bezpieczeństwa i przyjemnych odczuć, związanych z powrotami do domu.