Kobieta

Dzisiaj jest 01.03.2021. Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

Wada wzroku

Wada wzroku to niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce (czyli centralnej siatkówce), co w rezultacie powoduje brak ostrego obrazu.


Krótkowzroczność

Jest to wada wzroku, która polega na powstawaniu obrazu przed siatkówką. Osoba z tą wadą znacznie lepiej widzi przedmioty znajdujące się w bliższej odległości, niż te w oddali. Najczęściej wada ta powstaje przed 20 rokiem życia, w wieku szkolnym, kiedy następuje duży wzrost wykorzystania oczu do czytania. Krótkowzroczność objawia się koniecznością wytężania wzroku w celu przeczytania odległego napisu czy rozpoznania znaku. Dalszymi objawami jest trudność widzenia w nocy, szczególnie z daleka oraz zamazany obraz z obwódką wokół niego. Krótkowzroczność korygowana jest za pomocą okularów, tak zwanych „minusów” lub za pomocą szkieł kontaktowych. Możliwe jest także leczenie operacyjne. Zdiagnozowana wada wymaga regularnych kontroli ostrości widzenia, gdyż problem może pogłębiać się wraz z wiekiem.


Dalekowzroczność (Nadwzroczność)

Dalekowidz dobrze widzi przedmioty znajdujące się w oddali, natomiast w przypadku tych, które znajdują się w bliskiej odległości od jego twarzy, może mieć problem z określeniem ich ostrości. Nadwzroczność ujawnia się szybciej niż krótkowzroczność już w okresie dzieciństwa. Soczewki kontaktowe lub okulary stosowane w korekcji dalekowzroczności to tak zwane „plusy”. Możliwe jest także leczenie operacyjne.


Astygmatyzm

Astygmatyzmem nazywamy wadę wzroku, przy której mamy do czynienia z zakłóceniem symetrii oka (dokładniej rzecz biorąc - rogówki). Najczęściej astygmatyzm występuje wspólnie z jedną w wad - krótkowzrocznością albo dalekowzrocznością. Astygmatyzm powoduje poza zaburzeniami widzenia także bóle głowy, przemęczenie i pieczenie oczu. W zależności od rodzaju astygmatyzmu przedmioty ustawione pod jednym kątem mogą być widziane lepiej niż te ustawione pod innym kątem. W zależności od rodzaju astygmatyzmu (regularnego lub nieregularnego), pacjentom zaleca się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (w astygmatyzmie nieregularnym są to specjalne soczewki lub żele wyrównujące krzywizny nieregularność rogówki).


Oczy to bardzo wrażliwe narządy. Prócz swoistych wad mogą również występować różnego pochodzenia dolegliwości. Najczęstsze obejmują zaczerwienienie oka, uczucie pieczenia, ból, swędzenie, łzawienie bądź uczucie suchości w oku oraz pogorszenie widzenia. Objawy te są niecharakterystyczne, mogą występować zarówno w przebiegu zapaleń powierzchni oka, zespołu suchego oka, zaburzeń widzenia czy niewyrównanej wady wzroku. Ważne jest, aby wcześnie zdiagnozować czy  powyższe dolegliwości spowodowane są schorzeniami niezagrażającymi utratą widzenia a takimi, które mogą do niej prowadzić. Początkowe, niecharakterystyczne objawy niektórych chorób okulistycznych mogą być przez chorego lekceważone. Ból przypisywany zapaleniu spojówek, może być pierwszym objawem zapalenia rogówki czy tęczówki, a wówczas konieczne jest specjalistyczne leczenie. Wczesne rozpoznanie i wcześnie włączone odpowiednie leczenie może zapobiec powikłaniom prowadzącym do trwałego pogorszenia widzenia. Ból, zaczerwienienie oka i pogorszenie widzenia są sygnałem poważniejszej choroby oczu, nie powinny być nigdy bagatelizowane i jak najszybciej powinny być skonsultowane przez lekarza okulistę.

 

W większości przypadków jednak objawy typu pieczenie, łzawienie, uczucie dyskomfortu, suchości oczu czy ciała obcego, chociaż są dokuczliwe, nie są groźne. Mogą jednak powodować przejściowe zamglenie czy pogorszenie widzenia.

 

Ten artykuł można przeczytać także w najnowszym numerze Follow&Go

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Czy depilacja laserowa faktycznie usuwa włosy na zawsze? Czy depilacja laserowa faktycznie usuwa włosy na zawsze?
    Gładkie ciało, pozbawione nadmiernego owłosienia, to marzenie każdej kobiety, i niejednego pana. Niestety, włosy mają to do siebie, że szybko odrastają i walka z ich usuwaniem nigdy [...]
 • Jak zadbać o patelnię teflonową? Jak zadbać o patelnię teflonową?
  Teflon to jeden z najbardziej trwałych tworzyw termicznych, jakie możemy wykorzystać w naszej kuchni. Warto jednak wiedzieć, jak o niego dbać, by nie stracił on swoich unikalnych [...]
 • Manicure francuski w wersji (nie)klasycznej Manicure francuski w wersji (nie)klasycznej
  Manicure francuski został wymyślony przez paryskich projektantów mody na potrzeby… manekinów. Ich dłonie miały pasować do wszystkich kolorów ubrań. Wiosną i latem [...]
 • Poznaj najpiękniejsze plaże Cypru! Poznaj najpiękniejsze plaże Cypru!
  Cypr to kraj, do którego Polacy chętnie jeżdżą na wakacje. Ta wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego zapewnia doskonałą pogodę, czyste plaże oraz mnóstwo [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Czy depilacja laserowa faktycznie usuwa włosy na zawsze?
 
  Gładkie ciało, pozbawione nadmiernego owłosienia, to marzenie każdej kobiety, i niejednego pana. Niestety, włosy mają to do siebie, że szybko odrastają i walka z ich usuwaniem nigdy [...] czytaj więcej »