Strona główna » Złoty olej z czarnuszki i jego wpływ na zdrowie

Złoty olej z czarnuszki i jego wpływ na zdrowie

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Niepozorna roślinka pochodząca z Turcji, Egiptu i Iraku staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Czemu zawdzięcza swój sukces?

 

Niepozorna roślinka pochodząca z Turcji, Egiptu i Iraku staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Czemu zawdzięcza swój sukces? Jeszcze bardziej niepozornym nasionkom, dla których jest uprawiana. I choć wpływ owych nasionek na ludzkie zdrowie od lat był znany, to dopiero niedawno badania naukowe go potwierdziły, a osoby dotychczas ufające jedynie typowym farmaceutykom zwróciły oczy w ich kierunku.

Czarnuszka to dla wielu nazwa dość tajemnicza. A szkoda, bo olej z tej niepozornej roślinki ma na prawdę zbawienne właściwości.

Czarnuszka uprawiana jest w wielu krajach świata. Mimo iż jest typowym chwastem, który pozostawiony bez opieki rozsiewa się w szybkim tempie, jej celowa uprawa wcale nie jest tak prosta jakby się wydawało. Roślinka wymaga żyznej, stale wilgotnej gleby i sporej ilości słońca, dlatego w naszych warunkach jej siew zaczyna się w kwietniu, kiedy słońce zaczyna dogrzewać ziemię. Pierwsze zielone pędy widać dopiero po dwóch tygodniach, a zbiór nasion następuje zwykle we wrześniu.

 

Krótka historia odkrycia czarnuszki


Czemu nasionka czarnuszki są aż tak ważne? Otóż badania potwierdziły to, co już w starożytnym Egipcie było wiadome. Już ponad 3 tysiące lat temu nasiona czarnuszki stosowano w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych, stanów zapalnych a nawet poważniejszych, często nie nazwanych jeszcze schorzeń. Skąd wiadomo, że czarnuszka ma tak długą historię?

Otóż olej tłoczony z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona i choć mogłoby to przeczyć zdrowotnym właściwościom rośliny (wszak Tutanchamon zmarł w wieku 19 lat w wyniku wielu chorób, m.in. malarii, jałowej martwicy kości i komplikacji po złamaniu nogi, nie wspominając o genetycznym braku równowagi hormonalnej, która była odpowiedzialna za deformacje jego ciała), przemawia również za nimi.

Przecież nie wkładano by do grobowca w pośmiertną drogę rzeczy, które królowi miałyby się nie przydać, toteż śmiało można przypuszczać, że nie tylko wierzono w zdrowotne właściwości oleju, ale też były one sprawdzone, oczywiście na miarę czasów i możliwości. Uważano, że są dobre dla każdego i w każdym przypadku, i, co dziwne, niejednokrotnie miano rację, gdyż organizm nie spustoszony jeszcze przez medykamenty łatwo poddawał się zdrowotnym właściwościom roślin.

Dziś trochę się to zmieniło. Częste stosowanie farmaceutyków w dużych ilościach sprawia, że nasze ciało nie zawsze reaguje na ziołowe preparaty tak, jak byśmy tego chcieli, jednak w przypadku czarnuszki nie odnotowano braku ani, tym bardziej, negatywnego wpływu na organizm. Przeciwnie. Badania kliniczne wykazały, że czarnuszka jest lekiem na całe zło.

 

W domowej apteczce


Zamiast brać co chwilę inne leki, niezliczone suplementy diety, wspomagać się wszystkim, co dostępne na aptecznych półkach, lepiej użyć jednego, lecz sprawdzonego preparatu. Oleju z czarnuszki.

W jakich schorzeniach sobie pomożesz?

  • gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze

  • gdy masz skłonności do tworzenia kamieni nerkowych

  • gdy obawiasz się, że grozi Ci choroba wrzodowa

  • gdy zmagasz się z anemią

  • gdy chorujesz na astmę oskrzelową

  • gdy masz alergie

  • gdy często jesteś osłabiony i przeziębiony

  • gdy leczysz się na cukrzycę

To tylko niektóre z całej gamy dolegliwości i schorzeń, które można zminimalizować a niekiedy nawet wyleczyć stosując niewielką ilość oleju z czarnuszki. Nie wolno też zapomnieć o tak prozaicznym wydawałoby się działaniu, jak działanie kosmetyczne. Olej z czarnuszki to niekończące się źródło kwasów tłuszczowych, białka, witamin i związków mineralnych, które wspaniale działają na nasze ciało również z zewnątrz.

Wszelkie zmiany skórne takie jak trądzik, poparzenia słoneczne, atopowe zapalenie skóry, grzybica, wysypki i wypryski są możliwe do wyleczenia. Wystarczy uszkodzony naskórek posmarować olejkiem, aby niedoskonałości zniknęły. Nic więc dziwnego, że olej z czarnuszki polecany jest często zamiast skalpela. Nie tylko bezinwazyjny, ale też zdecydowanie tańszy, a kuracja nim nie daje żadnych powikłań i skutków ubocznych.

Jak stosować czarnuszkę? W zależności od tego, do czego jej potrzebujemy można jej użyć w postaci całych ziarenek, jako np. przyprawa do potraw, bądź ziarenek roztartych w moździerzu. Taka forma jest doskonałą jako dodatek do chleba dając mu charakterystyczny, dość ostry smak. Doskonale może tez zastąpić pieprz, a polecana jest szczególnie tym osobom, które mają wrażliwe żołądki.

 

Nie tylko zdrowie


W kosmetologii najczęściej używa się naparu, nalewki lub olejku. Otrzymany płyn aplikuje się na miejsca chorobowo zmienione, lub po rozcieńczeniu stosuje jako płukanki. Daje świetne efekty w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci, zapobiegając łamaniu i rozdwajaniu oraz dodając witalności i blasku. Często zastępuje tradycyjne kapsułki witaminowe, dostępne w sklepach kosmetycznych za bardzo duże pieniądze.

Dodatkowym, lecz nie do przecenienia, atutem czarnuszki jest jej bezpieczeństwo. Badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jej ostrzejszy smak, który nie jest zalecany małym dzieciom oraz może odrzucać kobiety w ciąży, jednak zdrowotnych przeciwwskazań nie ma, pod warunkiem jednak, że stosować się będziemy do zaleconego dawkowania.

Źródło: http://www.olejzczarnuszki.pl/

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie