Strona główna » Co trzeba zrobić by zostać opiekunką osoby starszej?

Co trzeba zrobić by zostać opiekunką osoby starszej?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Nasze społeczeństwo coraz szybciej się starzeje, przez co liczba osób starszych ciągle rośnie. Niestety nie każdy jest się w stanie odpowiednio zająć swoją schorowaną babcią czy też mamą, dlatego szukamy pomocy wykwalifikowanej opiekunki. W jaki sposób można jednak zostać taką osobą i na przykład wyjechać za granicę w poszukiwaniu dobrych zarobków?

 

Właściwe przygotowanie to podstawa!

 

    Być może wielu osobom wydaje się, że praca opiekunki nie wymaga szczególnych kwalifikacji, każdy z nas mniej więcej wie w jaki sposób trzeba zajmować się osobą starszą. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż chcąc dobrze wykonywać ten zawód należy odpowiednio się do tego przygotować. Nie bez powodu obecnie można natrafić na wiele ofert szkoleń przygotowujących właśnie do pracy opiekunki. Właściwe podejście do osoby starszej i umiejętność zatroszczenia się o jej zdrowie czy sprawność fizyczną, to bardzo istotne kwestie.

 

Jeżeli chcemy wyjechać za granicą, kolejną sprawą jest sprawne posługiwanie się konkretnym językiem obcym, przynajmniej na poziomie podstawowym. W zależności od tego, do jakiego kraju zamierzamy wyjechać, powinniśmy udać się na kurs językowy lub skorzystać z lekcji prywatnych. Obecnie wiele szkół językowych oferuje kursy przeznaczone dla określonych grup zawodowych. Decydując się na skorzystanie z takiej oferty, mamy pewność, że poznamy słownictwo, które szczególnie przyda się nam w pracy opiekunki.

 

Znajdź wiarygodnego pracodawcę

 

    Organizacja wyjazdów za granicę to dla wielu osób sposób na nieuczciwe zarabianie pieniędzy. W związku z tym często można trafić na oszustów, którzy wyłudzają od nas pieniądze, a następnie znikają, pozostawiając nas samych w obcym kraju. Dlatego też, należy poświęcić nieco czasu na znalezienie wiarygodnych ofert pracy za granicą dla opiekunek.

 

Na szczęście obecnie istnieje bardzo wiele agencji, które zajmują się wyłącznie rekrutowaniem osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Oczywiście podejmując decyzję o tym, którą z agencji wybrać również musimy sprawdzić jej rzetelność. Możemy chociażby sprawdzić czy jej działalność jest zgłoszona w odpowiednim rejestrze, a także czy posiada odpowiednie certyfikaty. Jeśli w kwestiach formalnych wszystko wydaje się być w porządku, trzeba dowiedzieć się jaką ma ona opinię wśród osób, które już korzystały z jej usług. Doskonałym narzędziem będzie w tym przypadku Internet.

 

O czym jeszcze pamiętać?

 

    Oczywiście praca opiekunki to nie sielanka i bywa naprawdę trudna, ale mimo to podpisując umowę z daną agencją powinniśmy się upewnić, że zapisano w niej pełen zakres naszych obowiązków. Każda osoba wyjeżdżająca za granicę musi wiedzieć z jakimi zadania będzie musiała się uporać oraz wykonywania jakich obowiązków może odmówić.

 

Oprócz tego, pamiętajmy aby zabrać ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia. Chodzi tutaj między innymi o wydawaną przez NFZ kartę EKUZ. Umożliwia ona opiekunkom pracującym za granicą korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jest ona niezbędna, kiedy znajdując się chociażby na terenie Niemiec będziemy potrzebowali pomocy lekarza.Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z Instytutem szkoleniowym BERLIN

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie