Koloryzacja włosów to nic innego jak zmiana naturalnego koloru włosia, uzyskanych dzięki dobraniu odpowiednich barwników syntetycznych i pochodzenia naturalnego. w dzisiejszych czasach farbowanie włosów rozpowszechniło się nie tylko w profesjonalnej branży fryzjerskiej, ale także w warunkach domowych.
Jeszcze nie tak dawno farbowanie włosów było używane do zamaskowania siwizny, jednak dziś sięgają po nie coraz młodsze pokolenia kobiet w celu udoskonalenia wizerunku, a nawet i mężczyźni. Preparaty do koloryzacji ze względu na pochodzenie wykorzystywanych w nich barwników dzielimy na:
- farby syntetyczne
- preparaty roślinne
Farby syntetyczne
Do koloryzacji trwałej włosów wykorzystuje się popularne barwniki syntetyczne tzw. oksydacyjne. W ich skład wchodzą m.in. związki bezbarwne, które w obecności utleniaczy reagują z sobą, dzięki czemu tworzą wysokocząsteczkowe połączenia o różnych kolorach/ barwach.
Jak przebiega proces farbowania preparatami syntetycznymi?
Otóż cały proces odbywa się w tak zwanym środowisku alkaicznym, czyli przy podwyższonym pH. Dochodzi do złączenia kreatyny wewnątrz włosa. Najczęściej farby trwałe mają postać emulsyjną, kremową dwuskładnikowych preparatów.
Oba składniki trzeba najpierw połączyć ze sobą przed nałożeniem na włosy. Oksydant czyli mieszanka koloryzująca, środek alkalizujący oraz barwnik nakładany jest na włosy. Środek alkalizujący rozpuszcza wówczas swój płaszcz lipidowy włosa i rozchyla łuski, pozwalając barwnikom, a także oksydantom wniknąć do części wnętrza włosa.
Dlatego we włosach zachodzi tak zwana reakcja wydzielenia tlenu z oksydantu. Natomiast tlen uaktywnia barwnik pośredni, który łączy się z związkami i efektem końcowym jest uzyskanie nowego koloru.
Farby roślinne
To nic innego jak preparaty zawierające składniki pochodzenia roślinnego. W dużej ilości farb roślinnych wykorzystuje się składniki pozyskiwane z części roślin, czyli, z liści, łodyg, korzeni oraz kory.
Henna i indygo (reng) są barwnikami naturalnymi w kosmetyce pozyskiwane z wyciągu rumianki, kory dębu, wywar z buraka czy łupin cebuli, liście galasówki oraz orzecha włoskiego.
Trwała koloryzacja włosów
Wśród kobiet jest jednym z najczęstszym wyborem wśród zmiany fryzury. Do takiego zabiegu wybór kosmetyków marek i producentów jest bardzo szeroki.
Dzięki farbie trwałej uzyskujemy intensywny kolor, ale także włosy możemy rozjaśnić jak i przyciemnić. Wśród producentów znajdziemy szeroki wybór farb do włosów, które nie wysuszają ich struktury, a odpowiednio pielęgnują i pozwalają wzmocnić ich kondycję.
Półtrwała koloryzacja włosów
Jeżeli nie chcemy radykalnej zmiany koloru włosów, a jedynie je lekko rozjaśnić lub przyciemnić, to doskonałym wyborem jest półtrwała koloryzacja. Półtrwała koloryzacja ma na celu odświeżenie koloru i wzbogacić utraconą głębie barwy.
Takie farby charakteryzują się naturalnym kolorem włosów, jedynie dodając mu głębi, a także nieznacznie zmieniając jego odcień. Farby do włosów fryzjerskie te również w swych właściwościach pielęgnują włosy oraz pozostawiają połysk.
Koloryzacja w domowym zaciszu
Farbowanie włosów bardzo powszechne jest teraz w domu. W drogeriach stacjonarnych jak także w sklepach internetowych znajdziemy szeroki wybór przyrządów do farbowania, począwszy od różnej wielkości pędzli, spinek do włosów, rękawic, peleryn, a nawet i czepek do pasemek. Takie przybory zdecydowanie ułatwią pracę i pozostaną do kolejnego farbowania.
Bardzo ważna jest pielęgnacja po koloryzacji włosów. Takie włosy potrzebują szczególnie odżywienia, regeneracji, a także nawilżenia. Dlatego ważne jest, aby zastosować kosmetyki, które zapewnią najlepszą ochronę, zadbają o właściwy koloryt i zmęczone farbowaniem pasma włosów. Polecane są szczególnie odżywki do włosów zapewniające blaski oraz miękkość, a także chronią przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.