Strona główna » Jak elastycznie i bezpiecznie lokować swoje oszczędności?

Jak elastycznie i bezpiecznie lokować swoje oszczędności?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Jak powszechnie wiadomo trzymanie swoich oszczędności „ w skarpecie” nie przynosi nam żadnych dodatkowych zysków. Jeżeli nasz budżet nie pozwala nam na długotrwałe zamrożenie środków, warto zdecydować się na założenie elastycznego konta oszczędnościowego.

 

 

   Konto oszczędnościowe jest to produkt, który łączy cechy tradycyjnego depozytu i rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (ROR). Z jednej strony oferuje wyższe niż ROR odsetki, a z drugiej pozwala na bardzo elastyczne zarządzanie zgromadzonym kapitałem. Z konta możemy zatem w dowolnej chwili wypłacić oszczędności nie tracąc odsetek, lub wpłacić dodatkowe środki.

 

 

Podstawowe wymogi

 

   Zazwyczaj konta oszczędnościowe są otwierane i prowadzone bezpłatnie, natomiast warto zwrócić dokładnie uwagę na tą kwestię, ponieważ w niektórych placówkach są pobierane dodatkowe opłaty. Istotną sprawą, jest również wymóg prowadzenia konta osobistego w danym banku. Zdarza się to bardzo często, a otwarcie konta oszczędnościowego dla klientów danego banku nie jest problemem. Często jednak banki przygotowują specjalne, atrakcyjne oferty dla nowych klientów, aby ich przyciągnąć.

 

 

Oprocentowanie

 

   Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest uzależnione od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie powinno być rzecz jasna jak najwyższe. Im większe oprocentowanie tym większą mamy możliwość na zarobienie poprzez odsetki. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na to, czy proponowane oprocentowanie dotyczy nieograniczonego czasu czy też z góry wiadomo, że jest oferowane jedynie przez krótki okres początkowy po założeniu konta.

 

 

Kapitalizacja odsetek

 

   Bardzo istotne znaczenie ma także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im jest ona częstsza, tym wypracowane odsetki częściej dopisywane są do salda rachunku i co za tym idzie zwiększa się saldo kapitału pracującego, co powoduje wyższe zyski.

 

 

Limit darmowych przelewów

 

   Jest to bardzo ważny parametr podczas wyboru konta oszczędnościowego. Jest to o tyle istotna kwestia, gdyż z reguły tylko jeden przelew w miesiącu wychodzący z konta oszczędnościowego jest darmowy. Każdy następny niesie ze sobą konieczność poniesienia pewnych kosztów sięgających nawet 10 zł. Jest to na tyle duże obciążenie, że w zdecydowanej większości produktów potrafi w całości „zjeść” wypracowane dotychczas odsetki. Dlatego musimy zwracać również na to podczas analizy oferty banku.

 

 

   Jak widać, atrakcyjne konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie, gdy chcemy elastycznie oszczędzać. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długookresowe zamrożenie finansów. Każdy kto ma jakiekolwiek wolne środki, powinien zaopatrzyć się w taki rachunek oszczędnościowy. Nawet jeśli mamy zgromadzone 500zł czy 1000zł i tak warto założyć konto oszczędnościowe. Po pierwsze będziemy zarabiać oraz w ten sposób wyrobimy sobie nawyk oszczędzania.

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie