Kobieta

Dzisiaj jest 15.08.2022. Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Jak upały wpływają na nasz organizm i dlaczego nie wszystko powinniśmy pić ?

Jak wszyscy wiemy, lato jest okresem, podczas którego jesteśmy narażeni na działanie wysokich temperatur. Co więcej, upał i suche powietrze sprawiają, że nie czujemy się najlepiej.

 

Dlaczego tak się właściwie dzieje?

Ogólne osłabienie świadczy o potężnej pracy, którą wykonuje nasz organizm, by wyregulować temperaturę ciała, tym samym uchronić nas przed przegrzaniem.

Przegrzanie jest stanem, w którym temperatura naszego ciała znacznie przekracza swoją normę.
Powoduje to spadek zdolności naszego organizmu do naturalnego ochładzania się i może prowadzić nawet do udaru cieplnego.


Aby zapobiec przegrzaniu, człowiek posiada ośrodek termoregulacji. Działa on na dwa sposoby:

·         oddaje ciepło przez krew - rozszerzają się wtedy nasze naczynia krwionośne, a te w głębi ciała ulegają kurczeniu. Sprawia to, iż krew przepływa tuż pod skórą, oddając przy tym ciepło do otoczenia.

·         oddaje ciepło przez pot - samo pocenie się nas niestety nie ochłodzi, konieczne jest, aby ten pot wyparował. Staje się tak dzięki naszej rozgrzanej skórze. Woda zawarta w pocie wykorzystuje ciepło naszej skóry, dzięki czemu jest w stanie wyparować.


Powyższe systemy nie są jednak w zupełności dla nas bezpieczne. Chłodząc nas, utrudniają przeprowadzanie pozostałych reakcji zachodzących w naszym ciele.

1.       Rozszerzone naczynia krwionośne mogą spowodować spadek ciśnienia krwi. Serce przyśpiesza swoje bicie, aby to ciśnienie wyrównać, przez co jest jeszcze bardziej obciążone.

2.       Wraz z potem z naszego organizmu pozbywamy się mnóstwa wody, a z nią cenne sole mineralne. Odwodniona krew staje się bardzo gęsta i jeszcze trudniej jest ją przepompować naszemu już obciążonemu sercu.  Większa gęstość krwi sprawia, że ma ona w sobie mniej tlenu i substancji odżywczych niż zazwyczaj, przez co nasz mózg jest niedotleniony i stajemy się senni.


Warto wspomnieć o tym, że ubiór odgrywa także duże znaczenie w naszej termoregulacji. W upały wybierajmy rzeczy przewiewne, najlepiej z lnu lub bawełny, które nie będą blokowały ucieczki ciepła z naszego ciała.


Podczas wysokich temperatur narażeni jesteśmy także na odwodnienie. Ma to silny związek z oddawaniem ciepła przez nasze ciało.

Odwodnienie nie jest niczym innym, jak stanem, w którym zawartość wody w naszym organizmie jest na tyle niska, że nie pozwala na prawidłowe jego funkcjonowanie. Tak samo ja w przypadku przegrzania może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w naszym ciele.

Najczęstszymi przyczynami odwodnienia są wymioty i biegunka (także wywołane upałami) lub przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Uprawiając sport, przesiadując bardzo długo na słońcu czy  nieodpowiednio się nawadniając bardzo łatwo, możemy doprowadzić do odwodnienia.


Dbajmy o to, by wypijać 2-3 litrów płynów dziennie, i aby te płyny skutecznie nawadniały nasz organizm. Może wydawać się to dziwne, jednak niektóre dobrze nam znane napoje, sprawiają, że nasz organizm w trakcie upałów jeszcze bardziej się odwadnia.

Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wybrać Wam odpowiedni napój na upały.


Po jakie napoje warto sięgać:

Najlepsza będzie woda wysokomineralizowana, która w swoim składzie powinna mieć m.in.: magnez (min. 100 mg/l) oraz wapń (min. 150 mg/l).
Do szklanki z wodą możemy dodać plasterek cytryny oraz miętę bądź melisę, które dodatkowo nas orzeźwią.

Sok pomidorowy - uzupełni potas w naszym organizmie, który tracimy, pocąc się.

Napoje izotoniczne - wyrównają poziom wody i uzupełnią niedobór elektrolitów w organizmie.

Herbata z mięty- ma działanie ochładzające, obniży temperaturę ciała. Słaby napar możemy pić zarówno na ciepło, jak i schłodzony.

Owoce - poza sokami owocowymi warto sięgnąć także owoc w całości. Najlepiej sprawdzą się morele, czereśnie, truskawki oraz gruszki, które są źródłem żelaza. Niestety tak samo, jak w przypadku potasu, żelazo również tracimy, pocąc się.


Napoje, których powinniśmy unikać:

Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie, co działa moczopędnie, przez co wraz z moczem wypłukujemy potas z naszego organizmu.

Wystrzegać musimy się także wszystkich napojów zawierających kofeinę, np. coli.

Mocna herbata zawiera dużą ilość teiny, która na nasz organizm działa podobnie jak kofeina.
Pijmy herbatę, jednak zadbajmy o to, by napar nie był zbyt mocny.

Alkoholu także powinniśmy unikać. Podczas upałów promienie słoneczne nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa bardzo podobnie, w związku z czym takie połączenie powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia krwi.

Cukier w napojach słodzonych sprawia, że dostarczane płyny gorzej wchłaniają się do organizmu, przez co w ogóle go nie nawadniamy.

 

Podsumowując, to, że czujemy się zmęczeni i senni, niekoniecznie świadczy o złym funkcjonowaniu naszego organizmu. Wręcz przeciwnie, jest objawem raczej pożądanym, ponieważ powstrzymuje to nas od nadmiernego wysiłku fizycznego.
Pamiętajmy, aby w trakcie upałów nie rozstawać się z butelką wody lub napoju izotonicznego, a na głowie zawsze mieć jakieś nakrycie, które ochroni nas przed dodatkowym przyjmowaniem promieniowania. Aktywność fizyczną planujmy na chłodniejsze pory dnia, a napoje z kofeiną oraz alkohol starajmy przyjmować się w niedużych ilościach w godzinach wieczornych.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jak wybrać sukienkę idealnie pasującą do sylwetki? Jak wybrać sukienkę idealnie pasującą do sylwetki?
  Kobieta jest niewątpliwie elegancka, kiedy ma na sobie sukienkę. Sukienki podkreślają urodę oraz inteligencje, a odpowiednio dobrana sukienka do figury zdecydowanie podwyższa kobiece walory. [...]
 • Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. II Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. II
  Jak już dobrze wiecie z poprzedniej części, badania okresowe są bardzo ważne w życiu każdej kobiety. Przedstawiliśmy Wam tam jedne z najważniejszych badań, które możecie wykonać u [...]
 • Aplikacja ciążowa - Asystent ciąży Aplikacja ciążowa - Asystent ciąży
  Wiele kobiet, które odkryły na teście ciążowym dwie kreski pragnie dowiedzieć się wszystkiego na temat swojego stanu oraz stadium rozwoju maluszka. Bardzo przydatne w tym zakresie są [...]
 • Oszczędzanie Oszczędzanie
  Statystki mówią, że ponad 60 procent z nas nie potrafi oszczędzić nic na czarną godzinę. Niskie zarobki, trudności związania końca z końcem często powodują, że mówimy [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak wybrać sukienkę idealnie pasującą do sylwetki?
 
Kobieta jest niewątpliwie elegancka, kiedy ma na sobie sukienkę. Sukienki podkreślają urodę oraz inteligencje, a odpowiednio dobrana sukienka do figury zdecydowanie podwyższa kobiece walory. [...] czytaj więcej »