Strona główna » Kostium staje się modą, czyli szyj dobrze, albo wcale

Kostium staje się modą, czyli szyj dobrze, albo wcale

przez PewnaPani
0 komentarz

Na modowej mapie interesujących zdarzeń pojawiła się intrygująca postać. To młoda projektantka Anna Zwiefka, absolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Architektury Wnętrz. W lipcu 2011 r. ukończyła kurs mistrzowski z dziedziny scenografii w Accademia Italiana Roma, któremu patronował laureat Oscara Gianni Quaranta. W listopadzie 2010 roku miał miejsce jej debiutancki pokaz mody. Anna Zwiefka tworzy kolekcje w krótkich seriach, zawsze tematycznie zorientowanych. Łączy modę ze sztuka, zespala sztukę z modą.

Wywiad z projektantką Anną Zwiefka

""Projektant Anna Zwiefka/ Fotograf Patryk Tomaszewski / Wizaż Joanna Kruczek / Modelka Joanna Martauz / Ubrania zostały uszyte w Otwartej Pracowni Projektowania Mody ASP w Krakowie


Dlaczego, mając tyle dróg rozwoju wybrała Pani modę?

 – … interesuje mnie nie tyle samo projektowanie mody co ogółem projektowanie.  Nie robię podziałów na projektowanie mody, wnętrz itd. Uważam, że możemy projektować jedynie albo dobrze albo źle. Owe zaprojektowane przedmioty to to w czym, żyjemy – scenografia i kostiumy życia codziennego. W projektowaniu mody najbardziej bawi i fascynuje mnie zmienność, to, że moda pozwala nam tak jak kostium w teatrze wcielać się w różne role w zależności od potrzeb, nastroju i okazji. Jeżeli chcemy możemy ubrać się w tiule i balerinki by poczuć się jak primabalerina, wystylizować się po rosyjsku i chociaż na chwilę poczuć się jak caryca. W jeden dzień wyglądać jak roztargniona studentka a drugiego jak poważna bizneswoman.

Co stanowi dla Pani inspiracje w procesie projektowania?

– Na pewno inspiruje mnie muzyka i teatr operowy, ale również i  film i literatura, i malarstwo. Moja pierwsza kolekcja powstała z fascynacji kompozycjami chińskiego kompozytora Tan Duna, drugą zrobiłam z inspiracji "Eugeniuszem Onieginem" Puszkina, zaś trzecia, która będzie mieć premierę 24 marca tego roku w Bielsku Białej w” Klubie Backstage” – to wariacja na temat filmów Felliniego.

""Projektant Anna Zwiefka / Stylizacja i wizaż: Magda Pałuba / Fotograf.: Kasia Novak / Model: Dobrawa Zowisło/ Ubrania zostały uszyte w Otwartej Pracowni Projektowania Mody ASP w Krakowie


Wracając do bardziej przyziemnych tematów – dla kogo są Pani ubrania? Dla kogo Pani projektuje?

– Dla osób, które kochają modę, lubią się nią bawić i przebierać, ale niekoniecznie traktują ją tylko  w sposób funkcjonalny. Projektuje dla indywidualistów i ludzi lubiących wyróżnić się z tłumu.

Pozostając w artystycznym spojrzeniu na ubranie jako kostium – jak oceniła by Pani modową świadomość Polek?

– Bardzo dobrze. Polki świetnie orientują się w trendach. Potrafią nosić ubrania. Obecnie możemy zaobserwować pewien wzrost zapotrzebowania na mode przez duże M. Świadczy o tym chociażby otwarcie domu mody Vitkac w Warszawie.

Jakie jest Pani największe zawodowe marzenie jako projektantki?

– Stworzyć kostiumy i scenografię dla The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

""Projektant Anna Zwiefka – rysunek projektow kostiumow baletowych


Trzymamy kciuki i zapraszamy do obejrzenia zdjęć projektów Pani Anny Zwiefka.

Wywiad przeprowadzony przez Joannę Kruczek.

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie