Dobrze oświetlona kuchnia to podstawa. Świetnym rozwiązaniem są np. halogeny, które doświetlą powierzchnię roboczą, jaką są blaty. Niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni jest również lampa wisząca, którą zamontujemy nad stołem. Jakie cechy powinna posiadać i o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na jej zakup?
Po pierwsze: klosz
To chyba najważniejszy element lampy wiszącej, determinujący w dodatku ilość i kolor światła, którym możemy się cieszyć. Zasadniczo wyróżnia się kilka rodzajów kloszów, które można podzielić ze względu na ilość przepuszczanego światła oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik, wyróżnia się dwa rodzaje kloszów nieprzepuszczających światła – zamknięty od góry i od dołu. Czym się różnią między sobą? W przypadku pierwszego z nich światło skierowane jest ku dołowi, dzięki czemu otrzymujemy światło kierunkowe. Z kolei w przypadku klosza zamkniętego od dołu, efekt jest odwrotny – światło jest rozproszone i dobrze sprawdzi się nie tylko w sypialni, ale również w kuchni, szczególnie, jeśli nie lubimy zbyt intensywnego światła. Jeśli zdecydujemy się na półprzezroczysty abażur lub szklany klosz, możemy osiągnąć dość podobny efekt, z tym że światło będzie jeszcze bardziej rozproszone, dzięki czemu całe pomieszczenie będzie oświetlone delikatnym, niezbyt intensywnym światłem. Nie bez znaczenia jest również kształt klosza, choć pełni on głównie funkcję dekoracyjną. Mamy do wyboru klosze w kształcie odwróconej misy lub nowoczesne – przypominające stożek, ściętą kulę czy spłaszczony walec.
Długość sznura i materiał
Z jakiego materiału wykonywane są zwykle lampy wiszące? Nie ma tu jednoznacznych wskazań, jednak warto pamiętać, że rodzaj materiału może wpłynąć na żywotność lampy. Papier, plastik i tkanina mogą okazać się nie najlepszym pomysłem, szczególnie zważywszy na charakter pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Dużo lepiej sprawdzą się lampy wykonane z mosiądzu lub szkła. Jeśli chodzi o długość sznura lampy wiszącej, powinna być po prostu dopasowana do wysokości pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są wszystkie modele posiadające możliwość regulacji długości – dzięki temu sami zdecydujemy o tym, w jakim stopniu doświetlić daną powierzchnię.
Miejsce montażu
Lampy wiszące montujemy w kuchni zazwyczaj nad stołem, czyli miejscem, gdzie siedzimy i spożywamy potrawy (jeśli nie posiadamy jadalni lub jeśli kuchnia jest z nią połączona). Warto jednak pamiętać, że lampę wiszącą możemy zamontować także nad wysepką, która jest obecnie coraz częściej wykorzystywanym pomysłem nad zagospodarowaniem przestrzeni w kuchni. Mimo że wysepka bardzo często służy do gotowania, to w tym przypadku możemy pozwolić sobie na nieco mniej intensywne światło (a jeśli takiego potrzebujemy, zawsze możemy zamontować dwie lub trzy lampy obok siebie – to bardzo często stosowane rozwiązanie, ze względu na efektowny wygląd).
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zamontowanie kilku źródeł światła ze względu na specyfikację pomieszczenia i konieczność dobrego doświetlenia powierzchni roboczej, w naszej kuchni nie powinno zabraknąć lampy wiszącej. Warto zwrócić uwagę na jej klosz, materiał, z którego został wykonany, a także na długość sznura.