Strona główna » Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. I

Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. I

przez PewnaPani
0 komentarz

Nasze samopoczucie zależy od wielu czynników: począwszy od dobrego odżywiania się, przez aktywność fizyczną, a skończywszy na relacjach z bliskimi. Niemniej jednak duże znaczenie ma także stan naszego zdrowia, o czym często zdarza nam się zapomnieć. Ciągły stres, nadgodziny w pracy, mało snu, jak i wiele innych przykładów, które każda z nas mogłaby podać, na pewno nie pomagają w znalezieniu chwili, by umówić się na wizytę lekarską. Życie w dzisiejszych czasach pędzi jak szalone, a my czasami czujemy się jakbyśmy tygodnie i miesiące pokonywały sprintem, a do lekarza chodzimy tylko wtedy, gdy poważnie zachorujemy, bo wcześniej jakoś nam nie po drodze.

Czy jesteśmy żonami, matkami, czy może to jeszcze przed nami, to powinnyśmy pamiętać, że stan naszego zdrowia jest bardzo ważny i żadnych znaczących zmian w naszym ciele nie powinnyśmy bagatelizować. Robiąc podstawowe badania profilaktyczne, jesteśmy w stanie na szybką reakcję w przypadku wykrycia choroby i zapobiegnięciu jej rozwoju. Nie wymaga to od nas niczego więcej jak umówienia się na wizytę do specjalisty, czy oddania krwi.  Niektóre badania przecież też możemy wykonać same.

Dziś przychodzimy Wam z pomocą i podpowiadamy, które badania powinnyśmy robić systematycznie.

Pierwszymi badaniami, których nie możemy pominąć, jest mammografia oraz „dotykowe” badanie piersi. Mammografia jest nieinwazyjnym badaniem przy użyciu promieni rentgenowskich i zalecana jest przede wszystkim kobietom po 35 roku życia. Jest to jedna z najlepszych metod na wykrycie raka piersi. Powinnyśmy ją wykonywać co 2 lata, a po skończeniu 50 roku życia, co rok.

Kobietom młodszym ginekolog raczej nie zleca mammografii ze względu na gęstą budowę piersi oraz przewyższającą tkankę gruczołową, przez którą promieniowanie rentgena nie jest w stanie się przedostać, więc obraz byłby bardzo niewyraźny. Specjalista zazwyczaj w takim przypadku robi badanie USG.

Każda z kobiet, niezależnie od wieku, co miesiąc powinna sama badać sobie piersi. Badanie powinno składać się z dwóch etapów: oglądania i badania palpacyjnego, czyli badania dotykiem.

Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi?
Na samym początku oceniamy kształt i symetrię piersi oraz wygląd brodawek i skóry. Wykonujemy to w trzech pozycjach: z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia, z uniesionymi rękoma, a następnie z rękami opartymi na biodrach. Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne, które wykonujemy w pozycji stojącej i na leżąco. Możemy zacząć od lekkiego uciśnięcia otoczki brodawki, by sprawdzić, czy nie wypływa z niej żadna wydzielina. W kolejnym kroku pierś dzielimy na 4 części – jest to tak zwana metoda kwadratów. Każdą z części uciskamy na całej powierzchni opuszkami trzech środkowych palców, jednocześnie wykonując koliste ruchy.
Pamiętajmy, że badanie piersi powinno obejmować także doły pachowe oraz okolice nadobojczykowe.
Każdą pierś badamy osobno, zwracając szczególną uwagę na zmianę w wyglądzie skóry, ewentualne wycieki wydzieliny z sutka, wyczuwalne guzki, ból piersi (samoistny lub po uciśnięciu) lub powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Kolejnym badaniem, które możemy zrobić u ginekologa, jest cytologia. Podczas tego badania pobierany jest wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy.  Pozwala to na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Cytologię najlepiej wykonywać między dziesiątym a osiemnastym dniem cyklu, natomiast nie powinnyśmy jej wykonywać przed czwartym dniem cyklu i nie później niż na cztery dni przed rozpoczęciem krwawienia.

Pierwsza cytologia zalecana jest w wieku 20 do 25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia. Badanie powinnyśmy powtarzać przynajmniej co dwa lata, w przypadku gdy mamy wielu partnerów seksualnych – częściej.

Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu przez wiele lat, powinnyśmy podjąć odpowiednie kroki by tak było. Poprzez nasze działania nauczmy swoje dzieci odpowiedzialności, bo przecież zdrowie to nasz bezcenny zasób, którego nie da się nigdzie nabyć. Pamiętajmy, że nawet niepozorna infekcja może bardzo szybko rozwinąć się w coś niepokojącego. Jasne, że metody leczenia są coraz bardziej zaawansowane, jednak na nic się one nie zdadzą, jeśli choroba będzie zbyt późno wykryta. Nie wahajmy się więc dłużej i zróbmy pierwszy krok do lepszego zdrowia.

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie