Kobieta

Dzisiaj jest 27.02.2021. Imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

Reportaże, które każdy z nas choć raz powinien przeczytać

 

W związku z nadchodzącym weekendem dla wszystkich moli książkowych mamy kilka propozycji ciekawych reportaży.

 


Są to reportaże, które opisują losy ludzi okrutnie potraktowanych przez los. Otwierają oczy na wiele ważnych spraw, łapią za serce, dają do myślenia i sprowadzają czytelnika na ziemie. Nie są to książki, o których zapomnicie zaraz po przeczytaniu, lecz historie bohaterów pozostaną z Wami na bardzo długo.

 

Nie jest to jednak powodem, przed który nie mamy w ogóle sięgnąć po poniższe pozycje. Wręcz przeciwnie. Świat opisany w tych książkach jest rzeczywisty, realny i jak się okazuje, dokładnie taki, w jakim i my żyjemy.

 

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Autor: Swiatłana Aleksijewicz
Wydawnictwo: Czarne

 

 

O wydarzeniach z Czarnobyla z 26 kwietnia 1986 roku słyszał na pewno każdy z nas. Mało jednak kto, zna szczegóły tej tragicznej historii i losy ludzi dotkniętych tą katastrofą. Wraz z premierą najnowszego serialu produkcji HBO pod tytułem „Czarnobyl”, tragedia tamtych lat ponownie pojawiła się na ustach większości ludzi.

 

W książce „Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości” autorka po dwudziestu latach od wybuchu wraca do Czarnobyla i rozmawia z osobami bezpośrednio dotkniętymi tragedią. Dzięki tym rozmowom możemy poznać szczegółowy przebieg wydarzeń tamtego okresu, bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, by ocalić innych, a także warunki panujące po wybuchu reaktora, jak i te występujące teraz.

 

Choć książka została wydana w 2012 roku, to wydarzenia tamtych lat są jak najbardziej aktualne.

 

 

Tytuł: Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej

Autor: Barbara Demick

Wydawnictwo: Czarne

 

 

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna jest uznawana za najbardziej totalitarne państwo na całym świecie. Kraj, w którym niemal każdy ruch obywateli jest monitorowany, a radio odbiera tylko państwową stację, może wydawać się miejscem fikcyjnym, jednak w rzeczywistości istnieje naprawdę.

 

Autorka spędziła ponad sześć lat w Korei Północnej, gdzie prowadziła rozmowy z uciekinierami, normalnymi obywatelami, przeglądała fotografie i nagrania wideo, na podstawie których powstała ta książka. Opisała losy sześciu różniących się od siebie osób, dzięki czemu mamy możliwość poznania realnego obrazu panującego za granicami tego państwa.

 

Reportaż ten był wielokrotnie nominowany, aż w końcu zdobył prestiżową nagrodę BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction w 2010 roku.

 

 

Tytuł: Z nienawiści do kobiet

Autor: Justyna Kopińska
Wydawnictwo: Świat książki

 

 

Jest to zbiór najważniejszych wydarzeń mających miejsce w Polsce, gdzie główne role odegrały kobiety.

 

Począwszy od uznanej i cenionej Violetty Villas, a skończywszy na historii młodej dziewczynki porwanej i gwałconej przez księdza, autorka ukazuje obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości oraz ludzi, którzy zostali niesprawiedliwie ocenieni i potraktowani.

 

Wszystko co wychodzi spod pióra Justyny Kopińskiej, jest warte uwagi, a dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy autorki wielu bohaterów jej reportaży znajduje w końcu sprawiedliwość, a wraz z nią upragniony spokój.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Stroje kąpielowe 2020 Stroje kąpielowe 2020
  Lato to czas wyjazdów nad morze, jezioro czy też organizacja swojego własnego, ogrodowego basenu. Na tego typu okoliczności strój kąpielowy to podstawa! Strój kąpielowy to [...]
 • Farba do włosów miedziany brąz od L’Oreal Paris. Zobacz, czy będzie Ci pasować ten kolor włosów! Farba do włosów miedziany brąz od L’Oreal Paris. Zobacz, czy będzie Ci pasować ten kolor włosów!
  Miedziany brąz można uznać za swego rodzaju wyjątkowy kolor włosów. Połączenie tradycyjnego odcienia brązu z delikatną czerwienią w kolorze miedzi może wpłynąć na poprawę [...]
 • 5 sposobów na wiosenną energię 5 sposobów na wiosenną energię
      Po zimie każdy z nas ma osłabioną odporność, czujemy się ciężko z powodu nadmiaru kilogramów i brakuje nam sił. Trochę ruchu, lekka dieta, odrobinka relaksu [...]
 • XVI Gala Moda&Styl XVI Gala Moda&Styl
  W niedzielę, 3 czerwca, fani mody i luksusowych produktów spotkają się w Soho Factory w Warszawie, gdzie odbędzie się XVI Gala Moda&Styl. To dobry moment, by wyróżnić [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Stroje kąpielowe 2020
 
Lato to czas wyjazdów nad morze, jezioro czy też organizacja swojego własnego, ogrodowego basenu. Na tego typu okoliczności strój kąpielowy to podstawa! Strój kąpielowy to [...] czytaj więcej »