Kobieta

Dzisiaj jest 18.01.2022. Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

Reportaże, które każdy z nas choć raz powinien przeczytać

 

W związku z nadchodzącym weekendem dla wszystkich moli książkowych mamy kilka propozycji ciekawych reportaży.

 


Są to reportaże, które opisują losy ludzi okrutnie potraktowanych przez los. Otwierają oczy na wiele ważnych spraw, łapią za serce, dają do myślenia i sprowadzają czytelnika na ziemie. Nie są to książki, o których zapomnicie zaraz po przeczytaniu, lecz historie bohaterów pozostaną z Wami na bardzo długo.

 

Nie jest to jednak powodem, przed który nie mamy w ogóle sięgnąć po poniższe pozycje. Wręcz przeciwnie. Świat opisany w tych książkach jest rzeczywisty, realny i jak się okazuje, dokładnie taki, w jakim i my żyjemy.

 

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Autor: Swiatłana Aleksijewicz
Wydawnictwo: Czarne

 

 

O wydarzeniach z Czarnobyla z 26 kwietnia 1986 roku słyszał na pewno każdy z nas. Mało jednak kto, zna szczegóły tej tragicznej historii i losy ludzi dotkniętych tą katastrofą. Wraz z premierą najnowszego serialu produkcji HBO pod tytułem „Czarnobyl”, tragedia tamtych lat ponownie pojawiła się na ustach większości ludzi.

 

W książce „Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości” autorka po dwudziestu latach od wybuchu wraca do Czarnobyla i rozmawia z osobami bezpośrednio dotkniętymi tragedią. Dzięki tym rozmowom możemy poznać szczegółowy przebieg wydarzeń tamtego okresu, bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, by ocalić innych, a także warunki panujące po wybuchu reaktora, jak i te występujące teraz.

 

Choć książka została wydana w 2012 roku, to wydarzenia tamtych lat są jak najbardziej aktualne.

 

 

Tytuł: Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej

Autor: Barbara Demick

Wydawnictwo: Czarne

 

 

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna jest uznawana za najbardziej totalitarne państwo na całym świecie. Kraj, w którym niemal każdy ruch obywateli jest monitorowany, a radio odbiera tylko państwową stację, może wydawać się miejscem fikcyjnym, jednak w rzeczywistości istnieje naprawdę.

 

Autorka spędziła ponad sześć lat w Korei Północnej, gdzie prowadziła rozmowy z uciekinierami, normalnymi obywatelami, przeglądała fotografie i nagrania wideo, na podstawie których powstała ta książka. Opisała losy sześciu różniących się od siebie osób, dzięki czemu mamy możliwość poznania realnego obrazu panującego za granicami tego państwa.

 

Reportaż ten był wielokrotnie nominowany, aż w końcu zdobył prestiżową nagrodę BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction w 2010 roku.

 

 

Tytuł: Z nienawiści do kobiet

Autor: Justyna Kopińska
Wydawnictwo: Świat książki

 

 

Jest to zbiór najważniejszych wydarzeń mających miejsce w Polsce, gdzie główne role odegrały kobiety.

 

Począwszy od uznanej i cenionej Violetty Villas, a skończywszy na historii młodej dziewczynki porwanej i gwałconej przez księdza, autorka ukazuje obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości oraz ludzi, którzy zostali niesprawiedliwie ocenieni i potraktowani.

 

Wszystko co wychodzi spod pióra Justyny Kopińskiej, jest warte uwagi, a dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy autorki wielu bohaterów jej reportaży znajduje w końcu sprawiedliwość, a wraz z nią upragniony spokój.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Na kogo lecą mężczyźni? Na kogo lecą mężczyźni?
  Pisałam już o tym jakich panów wybierają kobiety. Dzisiaj na tapecie będą mężczyźni. Często zastanawiamy się dlaczego niektóre kobiety mają powodzenie u płci przeciwnej, [...]
 • Soczewki twarde i miękkie - czym się różnią? Soczewki twarde i miękkie - czym się różnią?
  Soczewki twarde i miękkie różnią się materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejszą formą korekcji wad wzroku są szkła kontaktowe z miękkich tworzyw, jednak nie [...]
 • Zapewnij sobie orgazm dzięki powiększeniu punktu G! Zapewnij sobie orgazm dzięki powiększeniu punktu G!
      Chcesz poprawić jakość swojego życia erotycznego? Masz ochotę na nowe doznania w sypialni? Marzysz o orgazmie, jakiego jeszcze nie doświadczyłaś? Z pomocą przychodzi Ci [...]
 • Wielkanoc pełna śniegu, tradycja ta sama... Wielkanoc pełna śniegu, tradycja ta sama...
  Wielkanoc to święto obchodzone nie tylko przez Chrześcijan. Jest świętem ruchomym, a zależy od fazy księżyca. Mianowicie uzalezniona jest od pierwszej pełni księżyca występującej po dniu [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Na kogo lecą mężczyźni?
 
Pisałam już o tym jakich panów wybierają kobiety. Dzisiaj na tapecie będą mężczyźni. Często zastanawiamy się dlaczego niektóre kobiety mają powodzenie u płci przeciwnej, [...] czytaj więcej »