Strona główna » Sposoby, dzięki którym będziesz cieszyć się dłużej kwiatami ciętymi

Sposoby, dzięki którym będziesz cieszyć się dłużej kwiatami ciętymi

przez PewnaPani
0 komentarz

Kwiaty są idealnym dodatkiem i uzupełnieniem naszego domu. Ich przyjemny zapach pobudza zmysły, a wygląd cieczy nasze oko.

Niestety kwiaty cięte charakteryzują się tym, iż bardzo szybko marnieją, ich płatki opadają, a my w konsekwencji jesteśmy zmuszeni je wyrzucić i udać się po zakup nowego bukietu.

Istnieje jednak kilka złotych zasad, dzięki którym będziemy mogli przedłużyć żywotność kwiatów i tym samym cieszyć się ich obecnością o wiele dłużej!

1.    Zanim włożymy kwiaty do wazonu, koniecznie musimy usunąć wszystkie liście z dolnej części łodygi każdego kwiata – tej, która będzie zanurzona w wodzie.

W przypadku róż bardzo ważne jest to, aby nie usuwać kolcy! Spowoduje to wyciek substancji, które w połączeniu z wodą przyśpieszą więdnięcie róży.

2.       Podcinanie końcówek sprawi, że kwiaty naprawdę odżyją. Aby zrobić to poprawnie, należy koniec łodygi obciąć pod kątem, a nie jak robi to większość – na prosto. Do tego zabiegu najlepiej użyć ostrego noża lub sekatora, który nie będzie szarpał łodygi, lecz pozostawi ją zupełnie gładką.

Podcinać łodygi powinniśmy o 1-2 cm nawet co dwa dni.

3.       Po podcięciu łodyg możemy je także zanurzyć na parę sekund w gorącej wodzie z cukrem. Przywróci to drożność i rośliny będą mogły sprawniej pobierać wodę.

Gdy kwiaty są już jakiś czas w wazonie i poddamy je takiemu zabiegowi, to utrwalimy ich żywotność.

4.       Delikatne nakłucie łodygi sprawi, że zwiększymy dopływ wody do kwiata.

W przypadku kwiatów, które posiadają sok mlecznym, przez ponownym zanurzeniem ich w wodzie – czy to po podcięciu, czy po przekłuciu łodygi, należy zanurzyć je we wrzątku. W przeciwnym razie substancja wyciekająca z rośliny po włożeniu do wazonu natychmiast zablokuje możliwość pobierania wody przez kwiat.

5.       Codzienna wymiana wody w wazonie jest oczywiście też bardzo ważna. Jednak jeszcze ważniejsza jest jej temperatura. Może wydawać się to absurdalne, lecz odpowiednia temperatura wody dla kwiatów ciętych to około 40 stopni Celsjusza. Woda ta powinna być także przegotowana. Ciepła woda zawiera mniej tlenu, przez co kwiaty wolniej więdną.

6.       Nieco inaczej jest z temperaturą powietrza w pomieszczeniu, gdzie stoją kwiaty. Im chłodniejsze otoczenie, tym dla roślin korzystniej.

Nie można ukryć, iż kwiaty cięte wymagają odpowiedniej uwagi i  pielęgnacji. Jednak wcześniej opisane czynności nie są skomplikowane ani czasochłonne. Jeśli poświęcimy codziennie 5 minut naszym kwiatom, będziemy mogli cieszyć się ich pięknem przez wiele tygodni. Dla ich zapachu naprawdę warto!

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie