Chemiczne specyfiki do farbowania włosów spotykają się z coraz to mniejszym entuzjazmem u kobiet, które pragną zmienić kolor swoich włosów. Na podstawie przeprowadzonych badań blisko 60% Europejek farbuje włosy trwałymi środkami, które to najbardziej szkodzą naszemu zdrowiu.
Nie dość, że powodują silne reakcje alergiczne, to przez długotrwałe stosowanie mogą doprowadzić do rozwoju raka. Dodatkowo osłabiają kondycję naszych włosów i źle wpływają na skórę głowy. Gdy już zdecydujesz, że nie warto faszerować się chemią, sięgnij po domowe sposoby rozjaśniania lub przyciemniania włosów.
Jakie są zalety domowych sposobów?
- Zdrowie. Sok z cytryny czy zaparzony rumianek nie niszczą włosów jak rozjaśniacze w salonie fryzjerskim.
- Lepszy efekt. Dzięki naturalnym składnikom płukanek kolor naszych włosów jest wciąż wyrazisty, włosy są miękkie i nie szarzeją.
- Oszczędność pieniędzy.
Trzeba jednak wiedzieć, że efekty przyciemniania i rozjaśniania domowymi sposobami nie jest widoczny od razu. Używaj ich raz, dwa razy w tygodniu, a efekty będą niesamowite!
Rozjaśnianie:
Cytryna
Potrzebujesz: Sok ze świeżej cytryny (dla długich włosów z dwóch cytryn).
Sposób wykonania: Wyciśnięty sok rozprowadź równomiernie na dopiero co umytych włosach, zawiń w ręcznik. Poczekaj ok. 20 minut a następnie dokładnie spłucz. Efekt będzie wyraźniejszy, jeżeli zaraz po nałożeniu cytryny, zamiast zawijać w ręcznik, wyjdziesz na słońce.
Zalety: Cytryna dodaje włosom blasku.
Rumianek
Potrzebujesz: Rumianek w torebkach.
Sposób wykonania: Zaparz rumianek jak herbatę: 1 torebka na około 200 ml wody (dla długich włosów warto zaparzyć 2-3 torebki), przykryj i poczekaj, aż wystygnie. Następnie umyj włosy i wystudzony napar nałóż równomiernie na całe włosy. Zawiń w ręcznik na około 15 minut, potem lekko spłucz.
Zalety: Rumianek jest bardzo dobrym kosmetykiem czyszczącym i pielęgnującym skórę głowy.
Korzeń rabarbaru
Potrzebujesz: 3 garści zmielonego korzenia rabarbaru, sok z cytryny, olejek roślinny.
Sposób wykonania: Do miseczki ze zmielonym korzeniem rabarbaru dodaj sok z cytryny i troszeczkę olejku. Mieszaj dodając powoli gorącej wody. Odstaw, aby zgęstniało. Po około 15 minutach znów zacznij dodawać gorącej wody i mieszaj. Tak przyrządzoną papkę nakładaj na umyte włosy, najlepiej w miejscu z wyższą temperaturą. Zawiń w folię i ręcznik, spłucz po 30 minutach.
Zalety: Rabarbar dodaje włosom blasku i złocistych refleksów. Jest to mocny sposób na koloryzację, należy więc najpierw wypróbować barwę na małym kosmyku włosów.
Przyciemnianie:
Szałwia
Potrzebujesz: Szałwię do zaparzenia.
Sposób wykonania: Zaparz szałwię zgodnie z informacją na pudełku, około 400 ml. Przykryj i odstaw na 2 godziny. Następnie wetrzyj we włosy i spłucz po upływie 30 minut lub pozostaw na włosach do ich wyschnięcia.
Zalety: Szałwia sprawia, że włosy są gęste i brązowe, działa przeciwłupieżowo i pielęgnuje, dodatkowo stosowana przynajmniej raz w miesiącu maskuje siwiznę.
Kawa lub herbata
Potrzebujesz: czarną kawę lub herbatę.
Sposób wykonania: Zaparz mocna kawę lub herbatę i pozostaw do wystygnięcia. Na świeżo umyte włosy wylej esencję, spróbuj wetrzeć. Możesz także wlać ją do miski i potrzymać w niej włosy przez chwilę. Potem spłucz.
Zalety: Åatwy i dostępny napar, nada Twoim włosom pięknego zapachu.
Orzechy włoskie
Potrzebujesz: orzechy włoskie.
Sposób wykonania: Rozłup trochę orzechów włoskich i wrzuć je do wrzącej wody (łupiny i miąższ). Gotuj je przez 15-25 minut. Umyj włosy i polej je przygotowanym wywarem. Uważaj, ponieważ orzech bardzo farbuje. Poczekaj, aż włosy wyschną, dopiero wtedy je spłucz.
Zalety: Orzech włoski pogłębia kolor i nadaje im kasztanowy odcień.
Aby utrzymać efekt należy powtarzać co jakiś czas wybrany przez siebie zabieg. Dla zdrowia i urody – warto!