Kobieta

Dzisiaj jest 06.04.2020. Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

Dresscode w pracy

W niektórych instytucjach czy firmach obowiązują pewne reguły dotyczące stroju, jego właściwego doboru w zależności od charakteru pracy i pory roku. Te zasady często określane są angielskim terminem dresscode. Co zawiera się w tym kodeksie i jaki strój nosić by dobrze wyglądać, wyróżniać się, a przy tym nie mieć problemów z przełożonymi?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Pokaż mi, co nosisz, a powiem Ci kim jesteś

Jeszcze parę lat temu strój służbowy w wielu firmach był dowolny, nie ograniczało nas nic poza własnym gustem i zasobnością portfela. Od jakiegoś czasu obserwujemy trend uniformizacji ubrań- w większych korporacjach czy instytucjach publicznych strój służbowy to powszechne zjawisko, gdyż świadczy on o wizerunku firmy (w niektórych bankach panie noszą apaszki nawiązujące kolorystycznie do logo), szacunku do klientów i współpracowników.

Nie dziwią nas również wpinane w poły żakietu czy marynarki plakietki ze znakiem firmowym, bo wszystko to reklamuje pracodawcę. Badania psychologiczne pokazują, iż wizerunek danego przedsiębiorstwa jest niejako uzależniony od osoby reprezentującej, zatem dobrze ubrany pracownik może poprawić obraz firmy i podnieść jej wiarygodność w naszych oczach. Przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” w tym kontekście sprawdza się idealnie.

 

Dresscode dla pań

Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować to by ubiór był czysty, schludny i elegancki, wyprasowany, dostosowany do charakteru i stanowiska pracy. Z modowych ograniczeń zwolnieni są artyści i ludzie mediów – w tym przypadku stawiamy na indywidualność i niezależność, jednak w granicach ogólnie przyjętej normy. Wróćmy jednak do tradycyjnych zawodów i klasycznych zasad dresscode’u. Przede wszystkim starajmy się wybierać proste, sprawdzone fasony. Idealne będą klasyczne kostiumy i bluzki z kołnierzykiem, eleganckie sukienki, spodnie w kant- ktoś może powiedzieć, że taki strój „wieje nudą” i kojarzy się ze szkolnymi mundurkami, jednakże nie musi tak być- odpowiednio dobrana biżuteria i akcesoria ze zwykłej szarej myszki wyczarują prawdziwą kobietę sukcesu, wystarczy trochę inwencji i wyobraźni. Pamiętajmy by nie zakładać minispódniczek czy przeźroczystych bluzek z dużymi dekoltami- eksperymenty ubraniowe zostawmy sobie na prywatki ze znajomymi, a nie miejsce pracy. Kolejny element naszego stroju to buty, które powinny być na niewysokim obcasie z obowiązkowo zakrytymi palcami. Raczej nie powinno się zakładać sandałów czy klapek- latem lepiej po przyjściu do biura zmienić je na oficjalne.

Kolorystyka i styl

W biurowym otoczeniu najlepiej sprawdzają się beże, granaty, brązy i ponadczasowa czerń. Oficjalnej sytuacje wymagają rezygnacji z kolorów krzykliwych, bardzo jasnych, np. krwistej czerwieni, pomarańczowego, żółtego. Jeśli chcemy budzić szacunek w potencjalnym kliencie nie zakładajmy także bardzo wzorzystych tkanin oraz dużej, strojnej biżuterii. Dresscode, choć może wiele pań może mu zarzucać pozbawianie nas indywidualności, ma ogromny wpływ na kontakty interpersonalne, bo świadczy o fachowym, profesjonalnym podejściu do powierzonych zadań i wyraża szacunek. W oficjalnych sytuacjach pierwsze wrażenie ma często decydujący głos w podejmowanych przez nas decyzjach, nie zapominajmy o tym, gdy rano otwieramy szafę wybierając swój strój do pracy.

Tekst: Paulina Paszko

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Dieta dr Dukana Dieta dr Dukana
    Doktor Pierre Dukan jest twórcą kuracji białkowej tzw. dieta Dukana. Jest on francuskim lekarzem, dietetykiem. Najbardziej popularną dietą proteinową jest dieta doktora Dukana [...]
 • Rosół z pulpetami Rosół z pulpetami
  Składniki: - 1 kurczak, - 1 pęczek świeżej włoszczyzny, - sól, - pieprz ziarnisty, - 5 ziaren ziela angielskiego, - szczypta curry (ewentualnie). Składniki na pulpety: - 15 dag [...]
 • Dlaczego i jak nawilżać skórę twarzy oraz jak wybrać dobry krem nawilżający? Dlaczego i jak nawilżać skórę twarzy oraz jak wybrać dobry krem nawilżający?
     Odpowiednie nawilżenie skóry to gwarancja jej zdrowej kondycji. Ta z kolei jest kluczem do tego, że cera prezentuje się świeżo, rześko i atrakcyjnie. Właściwą [...]
 • Porady z szuflady Porady z szuflady
  Plamy na pułkach w lodówce? Rdza? Tłusty piekarnik i wiele innych? Już dziś specjalnie dla Was porady z szuflady!   Dziś pięć porad dla pewnych kobiet, oto i [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Dieta dr Dukana
 
  Doktor Pierre Dukan jest twórcą kuracji białkowej tzw. dieta Dukana. Jest on francuskim lekarzem, dietetykiem. Najbardziej popularną dietą proteinową jest dieta doktora Dukana [...] czytaj więcej »