Współcześnie jesteśmy oceniani prawie na każdym kroku – pod względem wyglądu, ubioru, statusu społecznego, opinii jakie wyrażamy, jak i wielu innych czynników. Ocena nowo poznanej osoby przebiega błyskawicznie i nieświadomie. Kilka pierwszych sekund może zaważyć o tym, czy zostaniemy zaakceptowani przez resztę grupy lub też, czy nasz potencjalny pracodawca spojrzy na nas przychylnym okiem.
Sytuacje, gdy mamy ważne spotkanie, przemowę lub poznajemy nowych ludzi, często są dla nas bardzo stresujące. Jesteśmy świadomi tego, że będziemy oceniani, więc staramy się wypaść jak najlepiej. Nasza zewnętrzna prezencja może być nienaganna, jednak często w środku trudno opanować nam nerwy. Spada nasza pewność siebie, a przecież jest ona niemalże niezbędna do zrobienia dobrego wrażenia na drugiej osobie.
Czym jest pewność siebie?
Pewność siebie to przede wszystkim akceptowanie siebie samego wraz ze wszystkimi swoimi wadami. Jesteśmy świadomi swoich słabych stron i pracujemy nad nimi. Znamy swoją wartość, lecz nie wywyższamy się i nie zachowujemy arogancko. Słuchamy rozmówcy z zainteresowaniem, nawet wtedy, gdy ma odmienne poglądy od nas.
Jak sprawić wrażenie pewnego siebie?
Większości osób trudno być pewnym siebie w sytuacjach stresujących, a nawet na co dzień. Postawa człowieka pewnego siebie nie raz pozwoli osiągnąć nam zamierzony cel, a z czasem będzie przychodziła nam zupełnie naturalnie.
Jeśli chcecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by zostać odebranym jako osoba pewna siebie, nawet jeśli takimi się nie czujecie, to koniecznie zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami:
1. Kontakt wzrokowy
Kontakt wzrokowy przy podawaniu ręki sprawi, że druga strona odbierze nas za osobę pewną siebie i odważną. Także podczas rozmowy utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jest bardzo ważne. Nie chodzi tu o nadmierne wlepianie wzroku w drugą osobę, lecz słuchanie z zainteresowaniem. Szaleńcze rozglądanie się po ścianach czy oglądanie panoramy miasta za oknem zostanie odebrane jako objaw znudzenia rozmową.
2. Podanie ręki
Uścisk dłoni także ma wielkie znaczenie. Zdecydowane i mocne, jednak niezbyt silne uściśnięcie dłoni naszemu rozmówcy będzie dowodem naszej wewnętrznej siły i zdecydowania. Przywitajmy się z drugą stroną, jak z dawno niewidzianym znajomym, na którego widok bardzo się cieszymy!
3. Rozmowa
Podczas rozmowy poza utrzymywaniem stałego kontaktu wzrokowego ważne jest też wykazywanie zainteresowanie rozmową. Zadawanie pytań odnośnie do przedmiotu rozmowy sprawi, że będziemy postrzegani jako osoba poważnie podchodząca do sprawy. Nie bójmy się też zadawania pytań jeśli czegoś nie zrozumieliśmy.
4. Chód
Wchodząc do pomieszczenia, nie powinniśmy patrzeć w dół. Spoglądajmy na punkty utkwione na wysokości naszego wzroku. Patrzmy wprost z lekko uniesioną brodą. Jeśli wchodzimy do miejsca, gdzie znajduje się tylko jedna osoba, to najlepiej patrzeć na nią lekko się uśmiechając.
Ważne są także ściągnięte łopatki, dzięki czemu od razu wyprostujemy naszą postawę ciała, a nasz chód powinien być pewny, lecz spokojny.
Pamiętajmy, że z pewnością siebie nikt się nie rodzi. Pewność siebie nabywamy i budujemy nawet przez kilka lat. Najważniejsze to zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy i pracować nad tym, co chcemy zmienić. Dzięki stosowaniu powyższych porady na co dzień, przystosujemy nasze ciało do postawy pewnej siebie i z biegiem czasu będzie to już nasza naturalne zachowanie.