Strona główna » Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. II

Podstawowe badania profilaktyczne, które każda z nas powinna wykonywać – Cz. II

przez PewnaPani
0 komentarz

Jak już dobrze wiecie z poprzedniej części, badania okresowe są bardzo ważne w życiu każdej kobiety. Przedstawiliśmy Wam tam jedne z najważniejszych badań, które możecie wykonać u ginekologa, a teraz opiszemy kolejną grupę badań profilaktycznych – badania krwi i moczu.

Badania te pozwalają na kontrolowanie stanu naszego zdrowia, a także wychwytują wczesne zagrożenia mogące świadczyć o chorobie.

Do podstawowych badań profilaktycznych specjaliści zaliczają między innymi: morfologię, OB, poziom cukru, lipidogram oraz ogólne badanie moczu.

Morfologia dostarcza nam informacji na temat poszczególnych elementów krwi, takich jak liczba erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz leukocytów (krwinek białych). Z wyników badania możemy dowiedzieć się między innymi o obecności infekcji, chorobie nowotworowej, niedoborze witamin, silnym stanie zapalnym lub ciąży.

OB (odczyn Biernackiego) mierzy szybkość opadania erytrocytów we krwi w ciągu 1 godziny. Służy jako wskaźnik procesów zapalnych, reumatycznych i nowotworowych. Wysoki, jak i niski odczyn OB może świadczyć o wielu chorobach. Część z nich możemy pozbyć się stosunkowo szybko, jednak są i takie, które w przypadku późnego wykrycia wymagają długotrwałego leczenia.

Poziom cukru we krwi inaczej nazywany także poziomem glukozy lub glikemią mierzony jest z tej samej próbki, jaka pobierana jest do morfologii.  Wysoki poziom cukru, czyli hiperglikemia może świadczyć między innymi o cukrzycy, zaburzeniach pracy przysadki i nadnerczy oraz o stanie zapalnym mózgu. Niski poziom glukozy może być objawem niedoboru hormonów tarczycy czy jej niedoczynności, a także nowotworu żołądka.

Lipidogram obejmuje cholesterol całkowity, trójglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL. Dzięki lipidogramowi dowiemy się jaki mamy ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz co bardzo istotne poznamy poziom dobrego cholesterolu HDL, oraz złego LDL. Badanie to pozwala wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową, a także zawałem serca – pokazuje to wysoki poziom LDL. Dobry cholesterol jest bardzo potrzebny w naszym organizmie, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu witaminy D, kwasu żółciowego oraz hormonów płciowych.

Ogólne badanie moczu polega na ocenie próbki pod kątem fizycznym i biochemicznym, sprawdza występowanie w moczu komórek, wałeczków i kryształów. Badanie pokazuje czy nasze nerki, jak i układ moczowy działają prawidłowo, z wyników możemy także dowiedzieć się o ewentualnych infekcjach.

Lekarze zalecają, aby badania krwi i moczu powtarzać co rok. Da to nam jasny obraz jak stan naszego zdrowia, zmienił się przez ten czas i jeśli będą jakieś niepokojące symptomy, będziemy w stanie na natychmiastowe podjęcie leczenia.

Idąc za ciosem, możemy również zapisać się na dodatkowe badania, które w ocenie lekarzy są także bardzo ważne w profilaktyce. Są to na przykład:

·        Badanie skóry – raz w roku, najlepiej po okresie letnim możemy odwiedzić dermatologa, który sprawdzi, czy na naszej skórze nie ma żadnych niepokojących zmian, które mogłyby świadczyć o raku skóry.

·         Badanie gęstości kości (densytometria) – jest to zwykłe badanie rentgenowskie, podczas którego jest skanowany nasz kręgosłup, biodra i nadgarstki. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę.

·        Badanie oczu – okulista nie tylko sprawdzi nasz wzrok, ale także zmierzy ciśnienie w naszych oczach, by wyeliminować jaskrę. Zbada nerwy wzrokowe pod kątem guzów mózgu, dokładnie obejrzy rogówkę i tęczówkę, by wykluczyć zaćmę, a także przyjrzy się siatkówce pod kątem zmian zwyrodnieniowych.

·        Badanie zębów – raz na pół roku możemy odwiedzić dentystę, by usunąć kamień i wyleczyć ubytki.

·        Badanie serca – dzięki badaniu serca możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie ryzyka chorób serca. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą bądź, jeśli w naszej rodzinie występowały tego rodzaju schorzenia. Lekarz podczas wizyty zmierzy nam ciśnienie, posłucha czy nie mamy szmerów na sercu, a także może zlecić wykonanie EKG.

POSDUMOWANIE

Teraz wiecie już całkiem sporo na temat podstawowych badań, które możemy wykonywać w profilaktyce. Niezaprzeczalnie ogromnym plusem zarówno badań krwi i moczu, jak i wcześniej opisanych badań ginekologicznych, jest to, że wykonujemy je w jednym miejscu i co ważniejsze, tym samym czasie!
Nadszedł czas zmian i oto zadanie dla nasz wszystkich! Usiądźmy na chwilę, weźmy kalendarz do ręki i zaznaczmy, najlepiej na czerwono, że w tym tygodniu wykonujemy podstawowe badania krwi. Kiedy to już będziemy miały za sobą, umówmy się na pierwszy wolny termin do ginekologa. Jeśli akurat w tym czasie umówiłyśmy się z koleżanką – przełóżmy spotkanie na późniejszą godzinę, lub –  co więcej –  zaproponujmy także jej, wykonanie podstawowych badań. Niech i ona czuje się bezpiecznie i razem powiedzmy stanowcze TAK dla poprawy naszego zdrowia.

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie